fbpx Wydarzenia, seminaria, konferencje | Wydział Filologiczny

Wydarzenia, seminaria, konferencje | Wydział Filologiczny

Spotkanie z tłumaczką literatury polskiej na język rosyjski Poliną Kozerenko

Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich zaprasza na spotkanie z tłumaczką literatury polskiej na język rosyjski Poliną Kozerenko. Spotkanie prowadzone w języku polskim odbędzie się 12.12.2019 roku (czwartek) o godz. 13.15 w auli 023. Wstęp wolny.

Polina Justová (Kozerenko) - biogram

Absolwentka polonistyki Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu im. Łomonosowa oraz studiów podyplomowych z zakresu nauczania języka rosyjskiego jako obcego. W latach 2006-2016 pracowniczka Instytutu Polskiego w Moskwie, w którym odpowiadała za projekty literackie, wydawnicze i edukacyjne. Obecnie redaktorka i autorka w rosyjskiej sekcji portalu www.culture.pl. Tłumaczy literaturę polską na język rosyjski. W jej przekładzie ukazały się m.in. Gottland Mariusza Szczygła, sztuka Julii Holewińskiej Ciała obce, eseje Andrzeja Stasiuka. Aktywnie współpracuje z blogiem GOLOD www.mygolod.com, założonym przez tłumaczy, entuzjastów polskiej (głównie, ale nie tylko) literatury, na którym publikuje swoje przekłady (m.in. fragmenty z książek Marcina Wichy, Mariusza Szczygła, Dzienników Korczaka). Razem z Agnieszką Sowińską prowadzi seminarium translatorskie „Słowa na Słowa” przy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Współpracuje z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym w Niżnym Nowogrodzie, gdzie prowadzi cykle wykładów na temat teorii i praktyki przekładu. Lektorka języka polskiego i rosyjskiego.

Ostatnia modyfikacja: wt., 03.12.2019 r., 14:36
Data publikacji: wt., 03.12.2019 r., 14:36

III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Mówię, więc (kim?) jestem. W poszukiwaniu tożsamości językowej”

W dniach 21-22 listopada 2019 r. odbyła się III edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Mówię, więc (kim?) jestem. W poszukiwaniu tożsamości językowej” zorganizowana przez Zakład Pragmatyki Komunikacji i Dydaktyki Języka Rosyjskiego.

Tegoroczna edycja konferencji zgromadziła ponad 50 prelegentów reprezentujących 11 krajowych ośrodków naukowych oraz 16 instytucji zagranicznych (Rosja: Moskwa, Petersburg, Kaliningrad, Niżny Nowogród; Austria i Japonia).

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała dr Anna Hau – przewodnicząca komitetu organizacyjnego. Zebranych gości powitali również: prof. Maciej Michalski – Dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Żanna Sładkiewicz – Dyrektor Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich oraz pan Andriej Potiomkin – Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

W trakcie obrad plenarnych wystąpienia zaprezentowali: prof. Anna Kretschmer (Wiedeń), prof. Andrzej Charciarek (Katowice) oraz prof. Mihail Ilyin (Moskwa). Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy obradowali w 11 sekcjach tematycznych.

Zwieńczeniem konferencji były warsztaty pt. „Jak odzyskać utracony język? Jak odtworzyć utraconą tożsamość? Reprezentacje doświadczenia afazji”, które przeprowadziła mgr Klaudia Muca z Uniwersytetu Jagiellońskiego – autorka książki „Poesis doświadczenia, poesis tożsamości. Narracje o afazji”. Udział w warsztatach wzięli pracownicy i studenci Wydziału Filologicznego oraz uczestnicy konferencji.

PDF icon Program konferencji458.79 KB

Ostatnia modyfikacja: sob., 23.11.2019 r., 0:09
Data publikacji: sob., 23.11.2019 r., 0:09

Warsztaty o afazji

ogłoszenie

Ostatnia modyfikacja: pt., 08.11.2019 r., 23:45
Data publikacji: pt., 08.11.2019 r., 23:45

IV edycja Konkursu Piosenki Rosyjskiej

Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich

zaprasza

do uczestnictwa w IV edycji Konkursu Piosenki Rosyjskiej

♫♪♪♪♫

Oczekujemy na zgłoszenia indywidualne i grupowe (do 5 osób). Zainteresowanych prosimy o dostarczenie nagrań – dwa utwory o różnym charakterze i dowolnej tematyce – w wersji demo w celu wyłonienia finalistów konkursu. Nagrania należy dostarczyć drogą mailową albo na nośnikach elektronicznych do 22.12.2019 roku:

tatiana.kopac@ug.edu.pl (pok. 231)

svetlana.pavlenko@ug.edu.pl  (pok. 240)

Finał Konkursu odbędzie się 14 stycznia 2020 roku w Sali Teatralnej (019) w budynku Neofilologii (ul. Wita Stwosza 51) o godzinie 11.30.

Dalsze informacje będą przekazywane drogą mailową oraz dostępne na stronie
Instytutu.

Organizatory Konkursu Piosenki Rosyjskiej 2020