Komunikaty dla studentów
Nabór wniosków o przyznanie stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego
Zarząd Województwa Pomorskiego ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendiów za osiągnięcia naukowe oraz artystyczne dla studentów, którzy są mieszkańcami województwa pomorskiego na rok akademicki 2024/2025. Gorąco zachęcamy studentów z Państwa uczelni, którzy spełniają warunki Regulaminu, do aplikowania o stypendium od 28 października do 13 grudnia 2024 roku.
Regulamin przyznawania stypendiów dla studentów – mieszkańców województwa pomorskiego wraz ze szczegółowymi informacjami oraz wymaganymi do złożenia wzorami formularzy dostępne są na stronie Departamentu Rozwoju Gospodarczego
Z poważaniem
Monika Radziszewska
Główna Specjalistka
Referat Transformacji Gospodarczej
Departament Rozwoju Gospodarczego
ul. Augustyńskiego 2, 80-819 Gdańsk
tel.: (58) 32 68 712, fax: (58) 32 68 303
pomocukrainie.pomorskie.eu
SOFT CITY: Aarhus (DK) – Gdańsk (PL). Kultura i sztuka dla zrównoważonego rozwoju poprzemysłowych nabrzeży.
Wspólnie z Fundacją Kultury ponad Kulturą zapraszamy wykładowczynie i wykładowców oraz studentki i studentów Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki do udziału w wydarzeniu SOFT CITY: Aarhus (DK) – Gdańsk (PL). Kultura i sztuka dla zrównoważonego rozwoju poprzemysłowych nabrzeży:
7 października w godzinach 12.00-14.00 w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (NCK), Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku przy ul. Korzennej 33/35.
W ramach spotkania zainaugurujemy duńsko-polski projekt pt. SOFT CITY Ecological Application of Cultural Values, w którym NCK jest partnerem, a Fundacja liderem. Celem tego przedsięwzięcia jest wypracowanie takich wizji przekształceń przestrzennych poprzemysłowych terenów nadwodnych w obu miastach, aby zapewnić na nich ciągłość działalności kulturalnej i artystycznej oraz równowagę ekologiczną. To wspólna przestrzeń innowacji, eksperymentów oraz odkrywania nowych możliwości i wzajemnego uczenia się, ale też miejsce refleksji i oceny dotychczasowych rozwiązań.
W prezentacjach kontekstu projektu i w dyskusjach wezmą udział artyści/artystki i eksperci/ekspertki z obu miast oraz przedstawiciele/przedstawicielki administracji miejskiej Gdańska. Wystąpi także Matylda Tamborska, Public Diplomacy and Culture Officer w Polsce. Spotkanie tłumaczone na jęz. polski.
W delegacji z Aarhus znajdują się następujce osoby twórcze: Jette Gejl, Carl Fraser, Grete Aagaard, Kim Grønborg, Benjamin Krog Møller oraz Sarah Jarsbo.
PROGRAM
12.00 Wprowadzenie
- Przywitanie przez Martę Szadowiak (Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury) oraz Agnieszkę Wołodźko (Prezeskę Fundacji Kultury ponad Kulturą).
- słowo wstępne Beata Jaworowska Wice-Dyrektor Departamentu Kultury UMWP
- Inauguracja projektu „Soft City Aarhus Gdańsk” - Matylda Tamborska, Public Diplomacy and Culture Officer, Ambasada Danii w Polsce
12.15 - 13.05 SOFT CITY Aarhus
- prezentacja Sydhaven w Aarhus- Benjamin Krog Møller, kolektyw Spanien19C
- The Sydhavnen Mapping - Carl Fraser (UK) (wizualizacja przekształceń przestrzennych terenu poportowego w Aarhus i ich skutków w celu ułatwienia zainicjowania krytycznej debaty i zaangażowania mieszkańców)
13.05 – 14.00 SOFT CITY Gdańsk
13.05 - 13.10– Memory of Water (2018-2021) – Ujawniamy nasze marzenia – Magdalena Zakrzewska-Duda. NCK
13:10 - 13:30 –Kształtowanie Młodego Miasta w ujęciu partycypacyjnym – Paulina Bone, Biuro Architekta Miasta, Gdańsk
13.30 – 14.10 rozmowa ekspercka – kultura i sztuka dla zrównoważonego rozwoju terenów postoczniowych: Marta Szadowiak (dyrektorka NCK), Iwona Zając (artystka), Anna Golędzinowska (Radna Miasta Gdańska, architektka ). Moderacja: Agnieszka Wołodźko (liderka projektu SOFT CITY).
Magdalena Zakrzewska-Duda
główna specjalistka ds. partnerstw strategicznych // Chief Specialist for Strategic Partnerships
tel. +48 58 326 10 22
mobile: +48 604 944 646
Zapisy na profile z Wybranych zagadnień z literatury Finlandii - dla studentów I roku LIC
Uwaga Studenci I roku studiów pierwszego stopnia!
Dnia 23.09.2024 r. od godz. 10.00 zostaną uruchomione zapisy na profile z przedmiotu Wybrane zagadnienia z literatury Finlandii – do wyboru profil historyczno-literacki LUB profil interdyscyplinarny.
Przedmiot ten obowiązuje od semestru zimowego 2024/2025.
Zapisy wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl Proszę o nadsyłanie informacji max. do dnia 27.09.2024.
Limit na każdym z profili to 25 osób.
Osoba prowadząca: dr hab. Hanna Dymel-Trzebiatowska, prof. UG
Oba kursy Wybrane zagadnienia z literatury Finlandii – profil historyczno-literacki oraz Wybrane zagadnienia z literatury Finlandii – profil interdyscyplinarny obejmują taki sami zakres materiału i mają takie same zaplanowane efekty uczenia się. Drobne różnice w profilu zajęć opisane są poniżej.
a) Profil historyczno-literacki
- Zaproponowana perspektywa oznacza, że zjawiska literatury ukazane są na historycznym tle, ułatwiającym ich zrozumienie i zgłębienie.
- Wprowadzenie wybranych pojęć i terminów z zakresu literaturoznawstwa ma na celu naukę analitycznego myślenia o tekście w oparciu o aparat teoretyczny, co przygotowuje uczestników kursu do przyszłych badań naukowych (prace licencjackie, magisterskie).
b) Profil interdyscyplinarny
- Zaproponowana perspektywa wykorzystuje dorobek kilku gałęzi wiedzy w celu ukazania literatury z szerszej perspektywy – jako działania estetycznego oraz ideologicznego.
- W nawiązaniu do intersemiotyczności sztuki tekst literacki zaprezentowany jest jako źródło potencjalnych inspiracji dla muzyki, malarstwa i filmu, ucząc uczestników kursu myślenia i analizowania w kategoriach intermedialnych.
Wykaz opiekunów roku - rok akad. 2024/2025
Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
I rok – dr Katarzyna Michniewicz-Veisland
II rok – mgr Dominika Majkowska
III rok – mgr Laura Santoo
Studia stacjonarne drugiego stopnia:
I rok – dr Dominika Bartnik-Światek
II rok – mgr Barbara Kuczmarska-Urbaniak
Informacja dla studentów przyjętych na I rok studiów pierwszego stopnia roku akad. 2024/2025
Informujemy, iż listy z podziałem do grup językowych: duńskiej, fińskiej, norweskiej lub szwedzkiej zostaną ogłoszone i przekazane do wiadomości studentów w pierwszym tygodniu września 2024 r.
Podział nastąpi przy uwzględnieniu zaznaczonych priorytetów językowych w IRK podczas rekrutacji oraz miejsca na liście rankingowej osób przyjętych.
Zapisy na seminaria licencjackie od III roku 2024/2025
Studenci studiów pierwszego stopnia mogą zapisać się na seminarium dyplomowe obowiązujące od III roku studiów do następujących prowadzących:
1. dr Dominika Bartnik-Światek – zakres: kultura i media,
2. dr Marta Skorek – zakres: media i społeczeństwo krajów nordyckich; zrównoważony rozwój w krajach nordyckich,
3. dr Katarzyna Michniewicz - Veisland – zakres: literatura i kultura Skandynawii,
4. dr hab. Katarzyna Wojan, prof. UG – seminarium dla ścieżki fińskiej. Zakres: Językoznawstwo fennistyczne oraz porównawcze; Lingwokulturologia (zagadnienia języka i kultury języka fińskiego oraz języków pokrewnych); Translatoryka - problematyka przekładu literackiego, specjalistycznego, filmowego i in.
Zapisy na seminaria licencjackie rozpoczną się od dnia 4. lipca 2024 r. od godz. 11:00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
UWAGA: Studenci mogą zapisać się na wybrane seminarium dopiero PO ZALICZENIU 4. semestru studiów (otrzymanie wszystkich wpisów w eUczelni).
Minimalna liczba – 8 osób, maksymalna liczba – 11 osób w jednej grupie seminaryjnej.
Zapisy na specjalizacje od II roku studiów pierwszego stopnia 2024/2025
Studenci studiów pierwszego stopnia (ścieżka duńska, norweska i szwedzka) mogą zapisać się na wybraną specjalizację obowiązującą od
II roku studiów:
1. Media i społeczeństwo w krajach nordyckich.
2. Komunikacja międzykulturowa.
UWAGA:
Zapisy rozpoczną się od dnia 3. lipca 2024 r. od godz. 11.00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Limit na jednej specjalności to 16 osób.
UWAGA: Studenci mogą zapisać się na wybraną specjalizację dopiero PO ZALICZENIU 2. semestru studiów (otrzymanie wszystkich wpisów w eUczelni).
Warsztaty z przekładu z języka duńskiego podczas festiwalu "Literacki Sopot"
W ramach festiwalu "Literacki Sopot" odbędą się warsztaty z przekładu z języka duńskiego, na które można się już zgłaszać. Szczegóły poniżej:
Przegląd filmowy oraz prelekcje dla studentów "Forma, kreska, ruch. Początki amerykańskiej animacji filmowej" 12.06.2024
Przegląd krótkometrażowych filmów dokumentalnych z początku XX-wieku i panel dyskusyjny
Jak doszło do rozwoju amerykańskiej szkoły animacji? Jak kilku eksperymentujących artystów zapoczątkowało powstanie i rozwój studiów filmowych o światowej skali? Czy animacja zawsze była postrzegana jako forma sztuki? Czym jest claymation i dlaczego tak rzadko jest wykorzystywane? Dlaczego akurat Myszka Miki stała się ikoną popkultury? Na te i inne pytania mamy nadzieję odpowiedzieć podczas panelu Forma, kreska, ruch. Początki amerykańskiej animacji filmowej, który odbędzie się 12.06. o godzinie 18:00 w Centrum Filmowym UG. Projekcja filmów krótkometrażowych oraz towarzysząca jej dyskusja mają przybliżyć uczestnikom zarówno proces powstawania animacji, jak i przełomowe wydarzenia prowadzące do rozwoju tej techniki w USA i na arenie międzynarodowej. Program projekcji zawiera 6 różnych animacji krótkometrażowych powstałych między rokiem 1900 a 1934.
Wstęp wolny
Gość specjalny: Paweł Sitkiewicz – filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci.
Zaliczenie zajęć z ochrony własności intelektualnej - dla studentów I roku
W tym roku obowiązkowe szkolenie z ochrony własności intelektualnej będzie składało się z dwóch etapów.
W dniach od 3 do 9 czerwca należało będzie wysłuchać wykładu oraz zapoznać się z prezentacją, które zostaną udostępnione w wymienionym okresie w materiałach we właściwym dla poszczególnych kierunków, stopni i form studiów zespole na platformie MS Teams. Zapoznawać się z treścią wykładu oraz prezentacji będzie można wielokrotnie.
Następnie, od godziny 7.00 w dniu 10 czerwca do godziny 21.00 w dniu 11 czerwca należało będzie wypełnić test, logując się ze swojego studenckiego konta uczelnianego do właściwego zespołu na platformie MS Teams. Test będzie można wypełnić tylko jednokrotnie!
Szkolenie z ochrony własności intelektualnej jest obowiązkowe i niezbędne do ukończenia studiów. W szkoleniu, zgodnie z obowiązującymi planami studiów, muszą wziąć udział wszyscy studenci pierwszego roku studiów pierwszego i drugiego stopnia, zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
Brak zaliczenia szkolenia z ochrony własności intelektualnej jest równoznaczne z nieuzyskaniem zaliczenia w danym semestrze.
W sprawach zaliczeń, przepisywania zaliczeń oraz wszelkich innych proszę się kontaktować tylko i wyłącznie ze swoim dziekanatem a nie z wykładowcą!
Konferencja Młodych Skandynawistów i Fennistów
Zapraszamy na KONFERENCJĘ MŁODYCH SKANDYNAWISTÓW I FENNISTÓW, która odbywa się w naszym instytucie w dniach 13-14 maja 2024.
Studenci i studentki skandynawistyki biorą udział w konferencji:
- w poniedziałek - w godzinach 8.45 - 14.45 i wówczas nie ma planowych zajęć. ( od godz. 15.00 zajęcia są prowadzone wg planu zajęć)
- we wtorek - w godzinach 9.45 - 13.40 i wówczas nie ma planowych zajęć. (w godz. 8.00 - 9.30 oraz od godz. 13.45. zajęcia są prowadzone wg planu zajęć)
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
program-konferencji-studenckiej-2024-final.pdf | 913.54 KB |
NAWA PROM- nabór wniosków
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła konkurs w ramach Programu PROM KRÓTKOOKRESOWA WYMIANA AKADEMICKA. Zgodnie z ogłoszeniem o naborze uprawnionymi uczestnikami projektu są studenci kształcący się na studiach I i II stopnia, jednolitych studiach magisterskich, studiach doktoranckich lub w szkole doktorskiej; (min. 70%), oraz osoby pracujące w instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki (stanowiące nie więcej niż 30% uczestników całego projektu).
Program stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych naborów realizowanych ze środków PO WER. Nowością jest możliwość oferowania stypendiów również dla studentów studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich.
W PROM przewiduje się finansowanie krótkookresowych mobilności, służących podnoszeniu kompetencji osób studiujących, doktorantów i doktorantek, osób z kadry akademickiej, tj.:
- aktywny udział w konferencji za granicą (wystąpienie, w tym udział w sesji posterowej),
- pozyskanie materiałów do pracy doktorskiej, artykułu naukowego,
- udział w szkole letniej, szkole zimowej,
- wykonanie pomiarów z wykorzystaniem unikatowej aparatury, testowanie aparatury badawczej, unikalnego instrumentarium artystycznego,
- udział w krótkich formach kształcenia, tj. kursach w tym intensywnych zaliczanych do procesu kształcenia, warsztatach, stażach zawodowych lub stażach przemysłowych, wizytach studyjnych, w tym również realizowanych u przedsiębiorców,
- wykonanie kwerend archiwalnych lub bibliotecznych,
- prowadzenie zajęć dydaktycznych,
- udział w przygotowaniu międzynarodowego wniosku grantowego.
Wyjazdy i przyjazdy stypendialne będą trwały od 5 do 30 dni. Wszystkie aktywności będzie można zrealizować w formule stacjonarnej, zdalnej i mieszanej.
W Programie finansowane są:
1) Wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację działań w Projekcie (ewaluacja, rekrutacja, opiekun merytoryczny - umowa o pracę, dodatki zadaniowe, umowy cywilnoprawne);
2) Zakup towarów i usług niezbędnych do realizacji działań w Projekcie (z wyłączeniem sprzętu, oprogramowania i wyposażenia zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), w tym zakup towarów i usług niezbędnych do realizacji w Projekcie działań związanych z udziałem osób ze specjalnymi potrzebami;
3) Stypendia dla Uczestników/czek Projektu wypłacane zgodnie ze stawkami wskazanymi w ogłoszeniu i formularzu;
Stawki stypendiów (za dzień):
Student/ka |
75 zł |
Pracownik/czka/doktorant/ka |
125 zł |
osoba posiadająca co najmniej stopień doktora albo równorzędny stopień uzyskany za granicą |
250 zł |
4) Podróże i utrzymanie poniesione w związku z realizacją działań w Projekcie:
a) rozliczane po na podstawie wydatków rzeczywistych: dotyczy delegacji krajowych i zagranicznych,
b) rozliczane na podstawie zryczałtowanych stawek określonych w Podręczniku Beneficjenta: dotyczy wyjazdów stypendialnych w celu nabycia kompetencji/kwalifikacji; ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania rozliczany jest na podstawie stawek dziennych.
5) W projektach można zaplanować zakup towarów i usług związanych z zapewnieniem udziału w wyjazdach osób ze specjalnymi potrzebami (związanych z zapewnieniem standardów dostępności, np. wynagrodzenie asystentów osób ze specjalnymi potrzebami, wynajem sprzętu lub zakup usług niezbędnych do zapewnienia udziału osób ze specjalnymi potrzebami).
Minimalna wartość wnioskowanych środków finansowych wynosi 200 000,00 złotych. Maksymalna wartość wnioskowanych środków finansowych wynosi 2 000 000,00 złotych.
Uczelnia może złożyć w konkursie wyłącznie 1 wniosek. Termin składania wniosków upływa 19 czerwca 2024 r. Projekt będzie realizowany w terminie od dnia 1 października 2024 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.
W związku z powyższym zwracam się do Państwa z prośbą o przesłanie informacji na temat potencjalnych osób, które byłyby zainteresowane udziałem w programie, zgodnie z załączoną tabelą, w terminie do dnia 22 maja 2024 r. oraz o wskazanie osoby do kontaktu na adres: projektystrategiczne@ug.edu.pl. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie: https://nawa.gov.pl/instytucje/program-prom
Marta Siara - Kierownik Biura Projektów Strategicznych i Inicjatyw Rektora
tel. 58 523 23 60
Obrona pracy doktorskiej
W piątek 26. kwietnia mgr Paulina Przywuska, absolwentka skandynawistyki gdańskiej, obroniła swoją rozprawę doktorską pt. Den språklige kreasjonen av kroppen i poesi av Joanna Rzadkowska, Athena Farrokhzad og Eva Tind ("Językowa kreacja ciała w poezji Joanny Rzadkowskiej, Atheny Farrokhzad i Evy Tind"). Serdecznie gratulujemy!
Nabór do konferencji z cyklu "Genealogie Pamięci"
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zaprasza na konferencję naukową „Genealogie Pamięci”, która w tym roku będzie organizowana już po raz czternasty i będzie dotyczyła tematu: „Ziemiaństwo, szlachta i arystokracji: perspektywy postfeudalne”.
Więcej informacji o tegorocznej edycji konferencji można znaleźć na stronie projektu: Genealogies of Memory 2024: Gentry, Nobility and Aristocracy: the Post-Feudal Perspectives | ENRS oraz pod linkiem: Ruszył nabór zgłoszeń do 14. edycji międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu „Genealogie Pamięci” | Portal historyczny Histmag.org - historia dla każdego!
Targi Pracy 14.05.2024
W załączeniu plakat informujący o mini targach pracy „Moja kariera”, które odbędą się 14 maja br. na Wydziale Ekonomicznym.
Wybór specjalności przez studentów linii fińskiej
Wybór grupy specjalnościowej przez studentów 1 roku linii fińskiej.
Od roku 2023/2024 program studiów licencjackich na Skandynawistyce przewiduje dwie specjalności, między którymi mogą wybierać studenci linii fińskiej. Wybierają między specjalnością JĘZYK I SPOŁECZEŃSTWO FINLANDII a specjalnością KULTURA NORDYCKA.
Wszyscy tegoroczni studenci I roku, którzy wypowiedzieli się w określonym terminie drogą mailową, zdecydowali się na specjalność: JĘZYK I SPOŁECZEŃSTWO FINLANDII.
Jednocześnie przypominamy, że w sprawie zapisu na specjalności dla studentów studiów licencjackich z pozostałych linii językowych, wybierających między specjalnością KOMUNIKACJA MIĘDZYKULTUROWA a specjalnością MEDIA I SPOŁECZEŃSTWO W KRAJACH NORDYCKICH postępujemy na dotychczasowych zasadach: zapisywać można się po uzyskaniu zaliczenia drugiego semestru studiów (daty zapisów podamy na początku sesji egzaminacyjnej).
Wybór kursów z literatury
Uwaga studenci 1 roku studiów licencjackich!
W trakcie drugiego roku studiów w ramach przedmiotu Wybrane zagadnienia z literatury skandynawskiej I oraz Wybrane zagadnienia z literatury skandynawskiej II - studenci są zobowiązani do zdobycia 12 ECTS z następujących kursów do wyboru: "Wybrane zagadnienia z literatury Norwegii" (30 godzin, 6 ECTS) / "Wybrane zagadnienia z literatury Szwecji" (30 godzin, 6 ECTS) / "Wybrane zagadnienia z literatury Islandii" (30 godzin, 6 ECTS).
W roku 2024/2025 w semestrze zimowym będzie zorganizowany kurs "Wybrane zagadnienia z literatury Norwegii", a w semestrze letnim "Wybrane zagadnienia z literatury Szwecji" oraz "Wybrane zagadnienia z literatury Islandii".
Każdy student wskazuje dwa kursy. Wybór dwóch kursów w tym samym semestrze jest oczywiście możliwy, ale zwracamy uwagę na kumulację godzin oraz lektur, która wiąże się z taką decyzją.
O decyzji prosimy poinformować do dnia 20. maja br. (do godziny 10:00), przesyłając mail na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
W tytule maila prosimy podać: Wybór kursów z literatury.
Dni Rektorskie
Przypominamy, że dni 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja br. są dniami rektorskimi, wolnymi od zajęć dydaktycznych.
Rekrutacja do bezpłatnej szkoły letniej dla studentów "In Between?" 2-13.09.2024
Oferta dla studentów (także uczestników wymian międzynarodowych), którzy chcieliby wziąć udział w bezpłatnej międzynarodowej szkole letniej "In Between?", która koncentruje się na badaniu terenów pogranicznych we współczesnej Europie oraz ich skomplikowanej historii i pamięci.
W tym roku projekt odbędzie się w dniach 2-13 września 2024 r. w Polsce, Estonii i Finlandii.
Studenci wezmą udział w warsztatach z historii mówionej, nagrywania dźwięku i tworzenia podcastów. Następnie uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy, z których każda uda się do jednego z regionów przygranicznych - estońsko-fińskiej granicy morskiej lub na Mazury. Podczas tygodniowych wyjazdów studyjnych poznają historię i wyjątkowość regionów poprzez wycieczki z przewodnikiem, spotkania z lokalnymi ekspertami i wywiady z mieszkańcami. Wyniki swoich badań studenci zaprezentują w formie krótkiego podcastu artystycznego.
Zapraszamy do składania aplikacji studentów kierunków humanistycznych i artystycznych w wieku 18-26 lat.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 maja 2024 r.
Więcej szczegółów na temat programu można znaleźć w załącznikach oraz na naszej stronie internetowej: https://enrs.eu/edition/inbetween2024.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
between-online-1080x1080.png | 528.86 KB |
en-between-2024-cfa.pdf | 308.86 KB |
pl-between-2024-cfa.pdf | 312.6 KB |
Organizacja zajęć po świętach
Decyzją Pani Dziekan Wydziału Filologicznego zajęcia w dniach 3.04. - 5.04.2024 odbywają się stacjonarnie.
Dni kultury i języka Norwegii
Instytut Skandynawistyki i Fennistyki organizuje w dniach 8.04 – 9.04.2024 Dni kultury i języka Norwegii, adresowane zarówno do studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, jak do skandynawistów z innych ośrodków – polskich i zagranicznych. Celem wydarzenia jest dyskusja wokół zacieśnienia współpracy dydaktycznej i naukowej z ośrodkami skandynawistycznymi w Europie. Zasadniczą częścią wydarzenia jest seminarium naukowe Norskstudier i Europa: Norges kultur, litteratur og språk ut fra et forsknings- og undervisningsperspektiv (Kultura, literatura i język Norwegii z perspektywy badawczej i dydaktycznej jako obszar studiów w Europie). Zaproszenie przyjęli przedstawiciele skandynawistyk między innymi z Belgradu, Brna, Budapesztu, Kluża, Pragi, Sofii, Krakowa, Poznania, Wilna, Warszawy.
Partnerem Dni kultury i języka Norwegii jest Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie.
Wydarzenie zostało objęte patronatem naukowym Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego, czł. koresp. PAN. oraz Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof. UG.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Program | 296.52 KB |
Konkurs "Czerwona róża"
Z dumą informujemy, że Bartosz Wiśniewski, student II roku studiów magisterskich na Skandynawistyce, został nominowany przez Prodziekana ds. Studenckich na kandydata Wydziału Filologicznego UG do tegorocznej edycji konkursu "Czerwonej róży".
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu!
Warsztat z przedsiębiorczości 14.03.
Biuro Karier UG zaprasza studentki na warsztat dotyczący zakładania własnej działalności gospodarczej. Poniżej agenda, a w załączeniu plakat.
14.03.2024 r. | 11:00-14:00 | Gdańsk, ul. Bażyńskiego 1a, pok.122
Kobiety w biznesie. Od wizji do realizacji
1. Czy nadaję się na przedsiębiorcę.
2. Analiza pomysłu na biznes.
3. Pozyskiwanie funduszu na założenie działalności.
Zapisy:
Badanie dotyczące korzystania z mediów społecznościowych
Biuro Karier UG prosi o wypełnienie ankiety badającej korzystanie przez studentów z mediów społecznościowych. Badanie na skalę ogólnopolską realizuje Biuro Karier Uniwersytetu Jagiellońskiego pod patronatem Komisji ds. Akademickich Biur Karier przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Więcej o badaniu (oraz ankieta) pod linkiem:
https://biuro-karier.ug.edu.pl/pl/aktualnosci/51
Dni Otwarte Reuters / Gdańsk
12 marca o godzinie 14:00 zapraszamy na Dzień Otwarty w gdańskim biurze Thomson Reuters, podczas którego m.in.:
- zobaczysz, jak wygląda praca w jednej z największych agencji informacyjnych na świecie
- porozmawiasz z naszymi pracownikami i uzyskasz informację na temat stanowisk, które oferujemy w Gdańsku
- dowiesz się na temat płatnego, letniego stażu, na który prowadzimy obecnie rekrutację
Zachęcamy do zapisów przy użyciu kodu QR lub przy pomocy linku:
ZAPISY NA SEMINARIUM MAGISTERSKIE na I roku MSU
SEMINARIA MAGISTERSKIE na I roku studiów drugiego stopnia w roku akad. 2023/2024 poprowadzą:
1. dr hab. Maja Chacińska, prof. UG – zakres: media i społeczeństwo w krajach nordyckich.
2. dr Justyna Haber-Biały - zakres: literatura i przekład w krajach nordyckich.
3. dr Katarzyna Maćkała - zakres: przekład i literatura Skandynawii.
4. dr Iwona Świątczak-Wasilewska – seminarium dla grupy fińskiej.
Seminarium magisterskie rozpocznie się w semestrze letnim roku akad. 2023/2024.
UWAGA: Studenci mogą zapisać się na wybrane seminarium magisterskie dopiero PO ZALICZENIU I semestru studiów (otrzymanie wszystkich wpisów w systemie eUczelnia).
Zapisy rozpoczną się od dnia 14. lutego 2024 r. od godz. 11:00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
O zapisaniu się na seminarium magisterskie zadecyduje kolejność zgłoszeń mailowych.
Zapisy na wykłady ogólnouczelniane - semestr letni 2023/24
Szanowni Studenci!
Zwracamy uwagę na nowość w zapisach, polegającą na dokonywaniu zapisów jedynie poprzez portal eUczelnia.
W załącznikach znajduje się instrukcja dokonywania zapisów, jak i wykaz proponowanych wykładów.
Przypominamy, że studenci naszego wydziału nie mają możliwości wyboru wykładu proponowanego przez pracowników naszego wydziału.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
instrukcja-zapisow-na-wyklady-ogolnouczelniane-euczelnia.docx | 152.89 KB |
oferta-wykladow-ogolnouczelnianych-2023-2024-semestr-letni.xlsx | 25.46 KB |
Wykład wydziałowy w semestrze letnim 2023/2024
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
afd-semestr-letni-2023-24.docx | 17.69 KB |
plakat-akademia-gdansk-2023-24-sem-lato-net.jpg | 1.11 MB |
2023-24-wyklad-wydzialowy-zapisy-na-semestr-letni.docx | 28.7 KB |
Dzień Niepodległości Finlandii
Zapraszamy na uroczystość z okazji Dnia Niepodległości Finlandii:
6. grudnia 2023 (środa) o godz. 11:30 w auli 022 w gmachu Neofilologii.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
itsenaisyyspaiva.pdf | 112.49 KB |
Spotkanie Świąteczne 21.XII.2023
Zapraszamy wszystkich studentów, absolwentów, pracowników i przyjaciół Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki na spotkanie świąteczne, które odbędzie się w dniu 21.XII. br. o godz. 13:15. Szczegóły na plakacie.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
spotkanie-swiateczne-skandynawistyka.pdf | 4.41 MB |
Moja Kariera - mini targi pracy 22.11.2023
Informujemy o jesiennej edycji mini targów pracy: 22 listopada br., w godz. 9-14 na Wydziale Nauk Społecznych UG.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
plakat-z-qr-moja-kariera.png | 1.53 MB |
Rekrutacja do programu MOST
Do 30 listopada trwa rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST!
Program MOST daje możliwość:
- realizacji programu studiów na polskiej uczelni innej niż macierzysta;
- wyboru dodatkowych, związanych z zainteresowaniem Studentki/Studenta, zajęć dydaktycznych;
- nawiązania kontaktu ze specjalistami w danej dziedzinie, pracującymi na uczelni innej niż macierzysta;
- korzystania z księgozbioru innej uczelni, wykonywania kwerend bibliotecznych poza ośrodkiem macierzystym;
- prowadzenia badań do pracy seminaryjnej, magisterskiej, czy dysertacji doktorskiej w środowisku powiązanym z przedmiotem analiz;
- nawiązania kontaktów ze środowiskiem naukowym innego wydziału, instytutu, katedry;
- wykazania się, także przed przyszłym pracodawcą, umiejętnością adaptacji do nowych warunków, mobilnością.
Kto może wziąć udział w programie?
- Studenci po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich
- Studenci po ukończeniu drugiego semestru studiów na studiach I stopnia
- Studenci po ukończeniu pierwszego semestru na studiach II stopnia
- Doktoranci po ukończeniu pierwszego roku studiów doktoranckich
Aby aplikować do programu, należy wejść na stronę.
Więcej szczegółowych informacji o rekrutacji i ofercie Programu MOST:
Dni rektorskie wolne od zajęć w roku akademickim 2023/2024
Uzupełniając kalendarz akademicki dotyczący organizacji zajęć w roku 2023/2024 w Uniwersytecie Gdańskim, informujemy, że na wniosek Parlamentu Studentów UG Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski zdecydował o ogłoszeniu dni rektorskich, wolnych od zajęć dydaktycznych:
- 2 i 3 listopada 2023
- 29 i 30 kwietnia 2024
- 2 maja 2024.
Powyższe terminy w pełni umożliwiają realizację wszystkich godzin wynikających z planów studiów w naszej uczelni.
Przedłużanie legitymacji
Droga Studentko/Drogi Studencie,
Nie przedłużyłeś jeszcze legitymacji? Koniecznie zgłoś się do swojego Dziekanatu nie później niż 27 października 2023 r.
W związku z wdrożeniem nowego systemu eUczelnia kolejna możliwość przedłużenia Twojej ELS będzie nie wcześniej niż 6 listopada 2023 r.
Cykl zajęć „Wybrane zagadnienia ze sztuki obszaru nordyckiego“
Zapraszamy na cykl zajęć „Wybrane zagadnienia ze sztuki obszaru nordyckiego“, które poprowadzą absolwentki historii sztuki i skandynawistyki: Emiliana Konopka i Anna Prorok.
Podczas zajęć omówimy najważniejsze zagadnienia z historii sztuki krajów obszaru nordyckiego, szczególnie sztukę okresu średniowiecza oraz XIX i początku XX wieku. Przedstawione zostaną sylwetki najważniejszych malarzy i malarek nordyckich oraz kluczowe tematy i motywy sztuki tego okresu, kształtującej tożsamość kulturową krajów nordyckich oraz największą rozpoznawalność poza obszarem.
Terminy zajęć:
9 października: Sztuka przedwikińska i epoki wikingów (Anna Prorok)
23 października: Styl romański (Anna Prorok)
6 listopada: Norweski narodowy romantyzm XIX wieku (Anna Prorok)
20 listopada: Narodowy romantyzm w Danii przełomu XIX i XX wieku (Emiliana Konopka)
4 grudnia: Narodowy romantyzm w Szwecji przełomu XIX i XX wieku (Emiliana Konopka)
18 grudnia: Narodowy romantyzm w Finlandii przełomu XIX i XX wieku (Emiliana Konopka)
8 stycznia: Sztuka islandzka przełomu XIX i XX wieku (Emiliana Konopka)
Zajęcia będą odbywać się w sali 259 (Budynek Neofilologii UG, ul. Wita Stwosza 51) w co drugi poniedziałek o godzinie 16:45.
Zapisy w sekretariacie Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki wyłącznie mailowo - e-mail: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Limit miejsc to 66 osób, zapisy będą trwać do 9.10.2023, czyli do pierwszych zajęć.
Opiekunowie 2023/2024
Opiekunowie roku - rok akademicki 2023/2024
Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
I rok – mgr Dominika Majkowska
II rok – mgr Laura Santoo
III rok – mgr Magdalena Śląska
Studia stacjonarne drugiego stopnia:
I rok – mgr Barbara Kuczmarska-Urbaniak
II rok – mgr Marta Hajdyła
Obowiązek korzystania z poczty UG
Szanowni Studenci!
Pisząc e-maile do nauczycieli akademickich i sekretariatu Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki oraz innych jednostek UG w sprawach związanych z tokiem studiów, student ma obowiązek korzystania z adresu poczty elektronicznej udostępnionej przez UG - zgodnie z par. 6 ust. 2 Regulaminu Studiów UG.
Zapisy na profile z historii i literatury fińskiej - dla I roku studiów pierwszego stopnia
Uwaga Studenci I roku studiów pierwszego stopnia!
Dnia 12.09.2023 r. od godz. 10.00 zostaną uruchomione zapisy na profile z dwóch przedmiotów w semestrze zimowym 2023/2024:
1. Wybrane zagadnienia z literatury Finlandii – do wyboru profil historyczno-literacki LUB profil interdyscyplinarny.
Osoba prowadząca: dr hab. Hanna Dymel-Trzebiatowska, prof. UG
Oba kursy Wybrane zagadnienia z literatury Finlandii – profil historyczno-literacki oraz Wybrane zagadnienia z literatury Finlandii – profil interdyscyplinarny obejmują taki sami zakres materiału i mają takie same zaplanowane efekty uczenia się. Drobne różnice w profilu zajęć opisane są poniżej.
a) Profil historyczno-literacki
- Zaproponowana perspektywa oznacza, że zjawiska literatury ukazane są na historycznym tle, ułatwiającym ich zrozumienie i zgłębienie.
- Wprowadzenie wybranych pojęć i terminów z zakresu literaturoznawstwa ma na celu naukę analitycznego myślenia o tekście w oparciu o aparat teoretyczny, co przygotowuje uczestników kursu do przyszłych badań naukowych (prace licencjackie, magisterskie).
b) Profil interdyscyplinarny
- Zaproponowana perspektywa wykorzystuje dorobek kilku gałęzi wiedzy w celu ukazania literatury z szerszej perspektywy – jako działania estetycznego oraz ideologicznego.
- W nawiązaniu do intersemiotyczności sztuki tekst literacki zaprezentowany jest jako źródło potencjalnych inspiracji dla muzyki, malarstwa i filmu, ucząc uczestników kursu myślenia i analizowania w kategoriach intermedialnych.
2. Historia regionu nordyckiego (ćwiczenia) – do wyboru profil bałtycki LUB profil zachodnio-nordycki.
Osoba prowadząca: dr Marta Grzechnik
a) Profil bałtycki
Historia regionu nordyckiego ze szczególnym uwzględnieniem Szwecji, Finlandii, a także relacji z szeroko rozumianym regionem Morza Bałtyckiego.
b) Profil zachodnio-nordycki
Historia regionu bałtyckiego ze szczególnym uwzględnieniem Danii, Norwegii i wysp północnego Atlantyku.
Zapisy wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Limit na każdym z profili to 25 osób.
Informacja dla Studentów przyjętych na I rok studiów pierwszego stopnia.
Cykl wykładów o sztuce Północy.
Zapraszamy zainteresowanych sztuką Europy Północnej na 15-godzinny cykl wykładów w semestrze zimowym 2023/2024. Więcej informacji na plakacie.
Szkolenie z ochrony własności intelektualnej.
Szczegóły dotyczące szkolenia są na wydziałowej stronie internetowej https://fil.ug.edu.pl/news/114178/szkolenie-z-ochrony-wlasnosci-intelektualnej
Komunikat został również wysłany w Portalu Studenta do wszystkich studentów pierwszego roku.
Szkolenie to jest obowiązkowe dla wszystkich studentów pierwszego roku studiów tak pierwszego, jak i drugiego stopnia, studiów zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, i niezbędne do ukończenia studiów.
We wszystkich sprawach związanych z tym szkoleniem proszę kontaktować się ze swoimi dziekanatem, a nie z wykładowcą.
Zaproszenie na warsztaty online
25 maja br. Biuro Karier UG zaprasza studentów do udziału w warsztacie online w języku angielskim dot. możliwości pracy i rozwoju w korporacjach międzynarodowych i roli kluczowych kompetencji na przykładzie PwC.
Link do informacji:
Zapisy na specjalności od roku akad. 2023/2024.
Studenci studiów pierwszego stopnia mogą zapisać się na wybraną specjalność obowiązująca od II roku studiów:
1. Media i społeczeństwo w krajach nordyckich.
2. Komunikacja międzykulturowa.
3. Język, kultura i społeczeństwo Finlandii – specjalność dla grupy fińskiej.
UWAGA:
Zapisy rozpoczną się od dnia 5. lipca 2023 r. od godz. 11.00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Limit na jednej specjalności do 18 osób.
UWAGA: Studenci mogą zapisać się na wybraną specjalność dopiero PO ZALICZENIU 2. semestru studiów (otrzymanie wszystkich wpisów w Portalu Studenta).
Seminarium dyplomowe w roku akad. 2023/2024.
W roku akademickim 2023/2024 będą prowadzone następujące seminaria:
SEMINARIA LICENCJACKIE:
Prowadzący:
1. dr hab. Hanna Dymel-Trzebiatowska, prof. UG – zakres: literatura nordycka i jej przekład,
2. dr Marta Grzechnik – zakres: historia i społeczeństwo w regionie nordyckim,
3. dr Katarzyna Michniewicz-Veisland – zakres: literatura i kultura Skandynawii,
4. dr Katarzyna Maćkała – zakres: literatura i kultura Skandynawii.
Wstępne zapisy na seminaria licencjackie rozpoczną się od dnia 22. maja 2023 r. od godz. 11:00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Minimalna liczba – 8 osób, maksymalna liczba – 12 osób w jednej grupie seminaryjnej.
Targi pracy 16 maja 2023 r.
Zapraszamy wszystkich studentów na zorganizowane przez Biuro Karier UG mini targi pracy „Moja kariera”, które odbędą się 16 maja br. na Wydziale Ekonomicznym UG.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Moja kariera | 1.42 MB |
Zaproszenie na kiermasz książek Wydawnictwa słowo/obraz terytoria.
Szanowni Państwo,
już w najbliższy weekend 22-23 kwietnia zapraszamy na pierwsze piętro Sztuki Wyboru na WIELKI KIERMASZ KSIĄŻEK wydawnictwa słowo/obraz terytoria, podczas którego będzie można kupić setki tytułów w bardzo atrakcyjnych cenach z rabatami oraz spotkać się z trójmiejskimi autorami.
Szczegóły wydarzenia na portalu gdansk.pl.
https://www.gdansk.pl/wydarzenia/wielki-kiermasz-ksiazek-wydawnictwa-slowo-obraz-terytoria,w,29903
Link do wydarzenia na FB https://fb.me/e/MBtNIUz9
Z pozdrowieniami
Ewa Stawczyk-Wysocka
Specjalistka ds. promocji i marketingu
słowo/obraz terytoria sp. z o.o.
ul. Pniewskiego 4/1
80-246 Gdańsk
Projekcja filmu i spotkanie z kanadyjskim reżyserem.
W ten czwartek 20.04. w Centrum Filmowym UG (sala Senatu na parterze budynku BUG) odbędzie się polska premiera filmu „April Skies” w reż. kanadyjskiego reżysera Pascala Payanta. Film nakręcono w trzech lokacjach – francuskiej, szwedzkiej i islandzkiej i z aktorkami i aktorami z tych krajów. Na premierę przyjeżdża także szwedzka aktorka, być może pojawi się także Polka, grająca w kolejnym filmie Pascala. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z Pascalem i aktorkami, w którym opowie on o kulisach tworzenia swoich filmów (reżyser używa unikalnych metod pracy na planie i z aktorami).
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w premierze, a także do zabrania krewnych i znajomych. Pokaz filmu i spotkanie są za darmo, dzięki wykorzystaniu środków z programu POWER.
Godzina projekcji: 18.00
Tu znajdą Państwo informacje o projekcji: https://www.facebook.com/CentrumFilmoweUG
https://www.facebook.com/events/208015208523240
A tutaj info o reżyserze i jego filmach: https://www.pascalpayant.com
Praktikant till Sveriges ambassad i Warszawa höstterminen 2023.
Konsekwencje dyscyplinarne i karnoprawne dopuszczenia się plagiatu.
Szanowni Państwo,
pozwalam sobie przesłać przygotowany w ramach UG krótki film (trwający kwadrans) prezentujący w syntetycznej formie konsekwencje prawne plagiatu.
Pełniąc funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego UG ds. Studentów i Doktorantów z przykrością muszę odnotować fakt, że sprawy dot. plagiatów zdarzają się niestety regularnie co roku, choć z różnym natężeniem.
Plagiaty, jako czyny stanowiące nie tylko delikty dyscyplinarne, ale naruszające również zakaz karnoprawny z art. 115 ustawy z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, muszą być przez Władze Uczelni zgłaszane organom Wymiaru Sprawiedliwości, co oznacza, że student/doktorant odpowiadać będzie niejako dwutorowy. Konsekwencje plagiatu mogą być przytłaczające i na podstawie dotychczasowych doświadczeń, mam wrażenie, że duża część osób naruszających ów zakaz, nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi czynu, którego się dopuszczają i grożących konsekwencji.
W przesłanym linku zawarty materiał być może stanowić będzie swoistą przestrogę przed skutkami plagiatu i z tego względu być może warto, aby zapoznali się z nim uczestnicy seminariów licencjackich i magisterskich oraz doktoranci. Jest tam zaprezentowany również tryb postępowania na Uniwersytecie Gdańskim w przypadku plagiatu.
W razie pytań - służę informacją.
https://ug.edu.pl/news/pl/4184/konsekwencje-dyscyplinarne-i-karnoprawne-dopuszczenia-plagiatu
Dr Paweł Petasz
Katedra Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii
Rzecznik Dyscyplinarny ds. Studentów i Doktorantów UG
E-mail: pawel.petasz@ug.edu.pl
Wspólne zwiedzanie wystawy "Przesilenie" w Muzeum Narodowym w Warszawie 25.02.2023
Mgr Emiliana Konopka, doktorantka UG, specjalizująca się w historii sztuki nordyckiej zaprasza do wspólnego zwiedzania wystawy:
Drogie Studentki, Drodzy Studenci!
Mam nadzieję, że wszystko u Was dobrze, a sesja przebiega pomyślnie.
Chciałabym zaprosić Was do Warszawy na wspólne wyjście na wystawę Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910 w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Umówiłam się wstępnie z Kołem Naukowym Historii Sztuki UG na 25 lutego (sobota) na godzinę 12:30. Z tego co wiem, jest akurat pociąg, który przyjeżdża z Gdańska około 11:30 i wówczas mogłabym czekać na Was w Muzeum od 12, na wypadek gdybyście dotarli na miejsce wcześniej. Ja jestem na stałe w Warszawie, dlatego musielibyście zorganizować sobie przyjazd we własnym zakresie.
Samo oprowadzanie potrwa jakieś 1,5h i chciałabym, abyście zarezerwowali sobie dodatkowy czas na samodzielnie oglądanie. Uważam, że wystawę naprawdę warto zobaczyć, bo to pierwsza tak szeroka prezentacja sztuki nordyckiej w Polsce, a do tego najprawdopodobniej jedyna taka na następne dziesięciolecia.
Proszę, przekażcie informację osobom, które Waszym zdaniem byłyby zainteresowane.
Czekam na odpowiedź z Waszej strony i pozdrawiam serdecznie!
Emiliana Konopka (emiliana.konopka@phdstud.ug.edu.pl)
Zapisy na seminaria magisterskie na I roku MSU
SEMINARIA MAGISTERSKIE na I roku studiów drugiego stopnia w roku akad. 2022/2023 poprowadzą:
1. dr hab. Maria Sibińska, prof. UG – zakres: Literatura i kultura krajów nordyckich.
2. dr hab. Maja Chacińska, prof. UG - zakres: Media i społeczeństwo w krajach nordyckich.
3. dr Helena Garczyńska - zakres: Przekład i kultura krajów nordyckich.
Seminarium magisterskie rozpoczyna się w semestrze letnim roku akad. 2022/2023.
UWAGA: Studenci mogą zapisać się na wybrane seminarium magisterskie dopiero PO ZALICZENIU I semestru studiów (otrzymanie wszystkich wpisów w PS).
Zapisy rozpoczną się od dnia 6. lutego 2023 r. od godz. 10:00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
O zapisaniu się na seminarium magisterskie zadecyduje kolejność zgłoszeń mailowych, zapisy do danej grupy seminaryjnej skończą się po osiągnięciu maksymalnej liczy osób w grupie tj. 12 osób.
Minimalna liczba – 8 osób, maksymalna liczba – 12 osób w jednej grupie seminaryjnej.
Uwaga wyjątek:
- seminarium dr hab. Marii Sibińskiej, prof. UG – max. do 6 osób.
Zapisy na wykłady ogólnouczelniane - semestr letni 2022/2023
Podobnie jak w semestrze zimowym, w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023, wykłady ogólnouczelniane będą ofertą wykładów zarówno Uniwersytetu Gdańskiego jak i Politechniki Gdańskiej.
Wykłady ogólnouczelniane, które będą ofertą wspólną dla naszych studentów i studentów PG będą odbywały się w poniedziałek w godzinach 17.00 - 18.30 w formie zdalnej.
Wykłady poniedziałkowe oferowane tylko dla naszych studentów będą odbywały się w tych samych godzinach 17.00 - 18.30 w formie stacjonarnej.
Wykłady wtorkowe, które odbywają się w godz. 8.00 - 9.30, będą ofertą skierowaną tylko do studentów UG i będą się odbywały stacjonarnie.
Zapisy na wykłady ogólnouczelniane prowadzone będą w sposób elektroniczny poprzez Portal Studenta (dotyczy to zarówno oferty UG jak i PG).
Zapisy odbędą się w dniach od 31 stycznia od godz. 9.00 do 5 lutego 2023 r. do godz. 23.59.
Zapisy na wykłady będą się odbywały tylko w jednym terminie, a każdy student wybiera jeden wykład.
Zapisy będą dostępne na Portalu Studenta dla studentów zgodnie z planem studiów, co oznacza, że tylko określone grupy studentów będą miały udostępnione zapisy na wykłady ogólnouczelniane w danym semestrze.
Studenci wybierający wykład ogólnouczelniany spośród oferty wykładów UG wybierają wykład oferowany przez inny wydział niż wydział macierzysty studenta.
Studenci, którzy nie wezmą udziału w zapisach zostaną zapisani na wykład, na którym będzie wolne miejsce. Jeżeli student zauważy, że nie został zapisany na żaden wykład, po dwóch tygodniach od zakończenia zapisów, proszony jest o kontakt z Koordynatorem zapisów Panią Lidią Muszyńską.
Wszystkie informacje o wykładach ogólnouczelnianych zamieszczone będą na stronie: https://ug.edu.pl/studenci/studia-i-i-ii-stopnia-oraz-jednolite-magisterskie/studiowanie-na-ug/wyklady-ogolnouczelniane
Studenci, studiujący równolegle na dwóch kierunkach mają obowiązek zapisania się na dwa różne wykłady ogólnouczelniane.
Studenci, którzy:
1) powtarzają wykład ogólnouczelniany z powodu niezadowalających wyników w nauce,
2) korzystają z długu punktowego ECTS z wykładu ogólnouczelnianego,
3) wznawiają studia lub wracają z urlopów i mają wyznaczony wykład ogólnouczelniany w ramach różnic programowych,
w celu zapisania się na wykład ogólnouczelniany, powinni przesłać do Biura Kształcenia na adres e-mail: lidia.muszynska@ug.edu.pl wypełniony wniosek o zapisanie na wykład ogólnouczelniany.
Studenci, którzy realizują wykład wynikający z programu studiów zapisują się przez Portal Studenta, nie wysyłają wniosku.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
poniedzialek-online-oferta-wykladow.xlsx | 19.11 KB |
poniedzialek-stacjonarnie-oferta-wykladow.xlsx | 16.64 KB |
wtorek-stacjonarnie-oferta-wykladow.xlsx | 18.62 KB |
Zapisy na wykłady wydziałowe - semestr letni 2022/23
Zapisy na wykłady wydziałowe w semestrze letnim 2022/23 odbędą się w terminie od 30 stycznia 2023 do 5 lutego 2023.
Aby wybrać wykład wydziałowy, należy w Portalu Studenta, w zakładce zapisy na zajęcia, wybrać zakładkę terminy, następnie opcję wykłady wydziałowe.
Po wyborze należy przejść do zakładki wykładu do wyboru i zapisać się na zajęcia.
WYKŁADY WYDZIAŁOWE WYDZIAŁ FILOLOGICZNY UG SEMESTR LETNI 2022/23.
Wykłady prof. dra hab. Stanisława Rośka oraz dra hab. Bogdana Burligi, prof. UG, będą prowadzone stacjonarnie, zaczynając od 22 lutego 2023 roku (środa 16.45-18.15).
Wykład dra Grzegorza Bartusika będzie prowadzony zdalnie na 10 środowych spotkaniach (1 III, 8 III, 22 III, 29 III, 19 IV, 26 IV, 10 V, 17 V, 31 V, 7 VI) w godzinach 16.45 – 19.00.
W ramach wykładu wydziałowego student może wybrać zajęcia odpłatne (150 zł za semestr) z Akademii Filmu Dokumentalnego (wtorki od godz. 17.00 od 28 lutego 2023) – informacje szczegółowe pod adresem https://www.akademiadokumentalna.pl/ug-akademia-filmu-dokumentalnego
Warunkiem uruchomienia wykładu jest zgłoszenie się minimum 25 osób.
Każdy wykład obejmuje 30 godz. zajęć (2 ECTS)
Lp. |
Prowadzący |
Tytuł wykładu |
Sala |
1. |
prof. dr hab. Stanisław Rosiek |
Czytanie Xięgi bałwochwalczej. Bruno Schultz i emblematy seksualności jego czasów |
1.45 (budynek dawnego Wydziału Humanistycznego, ul. Wita Stwosza 55) |
2. |
dr hab. Bogdan Burliga, prof. UG |
Antyczne korzenie literatury europejskiej |
360 (budynek „Neofilologii”) |
3. |
dr Grzegorz Bartusik |
Rytuały życia codziennego w średniowiecznej Skandynawii i Islandii |
zajęcia online |
|
dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG |
Akademia Filmu Dokumentalnego (zajęcia odpłatne), wtorek od 17.00 |
Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy (Biblioteka Główna UG) |
Spotkanie Świąteczne 20.XII.2022.
Zapraszamy studentów, absolwentów, pracowników i przyjaciół Instytutu!
Spotkanie odbędzie się w sali 259.
Warsztaty tłumaczeniowe dla studentów linii szwedzkiej.
Do studentów linii szwedzkiej!
Nazywam się Izabela Jakubowska i jestem absolwentką skandynawistyki SWPS.
Razem z Katarzyną Tubylewicz, Wydawnictwem ArtRage i przy wsparciu Kulturrådet, organizuję warsztaty z tłumaczenia szwedzkiej literatury faktu dla niedoświadczonych tłumaczy (max. 2 opublikowane tłumaczenia).
Do końca listopada prowadzimy rekrutację.
Warsztaty ruszają w formule weekendowej od stycznia 2022. Koszt całościowy dla uczestnika to 300 zł. Będziemy działać na zasadzie peer review pod opieką mentorki - Katarzyny Tubylewicz.
Poniżej link ze szczegółami rekrutacji:
https://www.facebook.com/photo?fbid=103803345875472&set=a.103804042542069
Dzień z karierą - mini Targi Pracy.
Biuro Karier UG zaprasza
STUDENTKI I STUDENTÓW WSZYSTKICH KIERUNKÓW STUDIÓW
do udziału w
Mini Targach Pracy – DZIEŃ Z KARIERĄ
Targi odbędą się w dniu 16 listopada 2022r (środa) w godzinach 09:00-15:00
na Wydziale Nauk Społecznych UG
Dzień z Karierą to doskonała okazja do:
- rozmów z pracodawcami,
- poznania ciekawych ofert pracy, staży,
- skorzystania z porad ekspertów,
- konsultacji CV.
Targi to możliwość bezpośredniej rozmowy z osobami reprezentującymi firmy o intersujących Was ofertach stażu czy pracy, zadania szczegółowych pytań dotyczących wymagań wobec kandydatów, specyfiki zadań na poszczególnych stanowiskach, charakterystyce procesów rekrutacyjnych czy warunkach zatrudnienia i możliwościach rozwoju.
CZAS SPĘDZONY NA TARGACH UMILI WAM KAWA, SŁODKI POCZĘSTUNEK, ORAZ KONKURSY PRZYGOTOWANE PRZEZ PRACODAWCÓW.
Biuro Karier zaprasza Was także na LOTERIĘ, w której każdy los wygrywa!
Link do wydarzenia na FB: Dzień z Karierą - Mini Tragi Pracy | Facebook
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
plakat_z_logo_dzien_z_kariera.16.11.jpg | 299.48 KB |
grafika_wszystkie_loga.png | 251.43 KB |
Zajęcia w trybie online na Skandynawistyce.
Szanowni Studenci!
Informujemy, że w dniach 2.01 - 5.01.2023 r. zajęcia będą odbywały się w trybie online.
Mistrzowie współpracy Fahrenheita.
Zapraszamy wszystkich studentów i doktorantów zrzeszonych w kołach naukowych Uczelni Fahrenheita (UG, PG i GUMed).
Warunkiem udziału jest realizacja projektu przez minimum dwa koła naukowe lub jedno międzyuczelniane z różnych Uczelni Fahrenheita.
Łączna pula nagród wynosi 22 tys. zł.
Nagrody na realizację zwycięskich projektów zostały ufundowane przez trzech rektorów:
10 tys. zł nagroda główna,
7 tys. zł za drugie miejsce,
5 tys. zł za trzecie miejsce.
W ramach konkursu można zgłosić projekt w jednej z kategorii:
- aktywizacja studenckiego życia kulturalnego lub sportowego,
- działania na rzecz promocji zdrowego trybu życia,
- działania na rzecz ochrony środowiska,
- innowacje, nowe technologie,
- działalność na rzecz środowiska lokalnego,
- popularyzacja nauki.
Projekt może dotyczyć również jednej z ośmiu dyscyplin naukowych, do których należą: nauki humanistyczne, inżynieria i technologia, nauki medyczne i o zdrowiu, nauki rolnicze, nauki społeczne, nauki przyrodnicze, teologia oraz sztuka.
Regulamin i harmonogram oraz formularz konkursowy znajdują się na stronie: https://faru.edu.pl/pl/mistrzowie-wspolpracy
Projekty można zgłaszać do 20 listopada.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
plakat_mistrzowie_wspolpracy_fahrenheita.pdf | 1.13 MB |
Opiekunowie roku na rok akademicki 2022/2023.
Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
I rok – mgr Laura Santoo
II rok – dr Magdalena Śląska
III rok – dr Marta Grzechnik
Studia stacjonarne drugiego stopnia:
I rok – mgr Marta Hajdyła
II rok – dr hab. Kazimierz Musiał, prof. UG
Seminarium magisterskie z dr Katarzyną Maćkałą.
Dla studentów II roku studiów drugiego stopnia.
Seminarium magisterskie z dr Katarzyną Maćkałą.
Data |
Tryb |
20.10 |
Stacjonarnie |
27.10 |
Online |
3.11 |
Online |
10.11 |
Online |
17.11 |
Online |
24.11 |
Online |
01.12 |
Online |
08.12 |
Online |
15.12 |
Online |
22.12 |
Online |
05.01 |
Online |
12.01 |
Stacjonarnie |
19.01 |
Stacjonarnie lub online |
Zajęcia z przedmiotu Teatr skandynawski.
Dla studentów II roku specjalności Komunikacja międzykulturowa.
Podział zajęć z przedmiotu TEATR SKANDYNAWSKI.
Data |
Prowadzący |
Tryb |
6.10 |
Dr hab. Maria Sibińska, prof. UG |
Stacjonarnie |
13.10 |
Dr hab. Maria Sibińska, prof. UG |
Stacjonarnie |
20.10 |
Dr hab. Maria Sibińska, prof. UG |
Stacjonarnie |
27.10 |
Dr hab. Maria Sibińska, prof. UG |
Stacjonarnie |
3.11 |
Dr hab. Maria Sibińska, prof. UG |
Stacjonarnie |
10.11 |
Dr Katarzyna Maćkała |
Stacjonarnie |
17.11 |
Dr Katarzyna Maćkała |
Online |
24.11 |
Dr Katarzyna Maćkała |
Online |
1.12 |
Dr Katarzyna Maćkała |
Online |
8.12 |
Dr Katarzyna Maćkała |
Online |
15.12 |
Dr Katarzyna Maćkała |
Online |
22.12 |
Dr Katarzyna Maćkała |
Online |
5.01 |
Dr hab. Maria Sibińska, prof. UG |
Stacjonarnie |
12.01 |
Dr hab. Maria Sibińska, prof. UG/dr Katarzyna Maćkała |
Stacjonarnie |
19.01 |
Dr hab. Maria Sibińska, prof. UG/dr Katarzyna Maćkała |
Stacjonarnie lub online |
Informacja dot. seminarium magisterskiego na II roku studiów drugiego stopnia.
Informujemy, że seminarium magisterskie dr Karoliny Drozdowskiej na II roku studiów drugiego stopnia w roku akad. 2022/2023 będzie prowadzone przez Panią dr Katarzynę Maćkałę.
Egzamin ustny dla kandydatów na studia drugiego stopnia.
Informujemy, że egzamin ustny dla kandydatów na studia drugiego stopnia odbędzie się w dniu 19. września br. od godz.10.00 w trybie online.
Informacja dla Studentów przyjętych na I rok studiów pierwszego stopnia.
Informujemy, iż listy z podziałem do grup językowych: duńskiej, fińskiej, norweskiej lub szwedzkiej zostaną ogłoszone i przekazane do wiadomości Studentów w pierwszym tygodniu września br.
Zapisy na seminaria licencjackie od III roku studiów pierwszego stopnia
W roku akademickim 2022/2023 będą prowadzone następujące seminaria:
SEMINARIA LICENCJACKIE:
Prowadzący:
1. dr hab. Maria Sibińska, prof. UG – zakres: literatura i kultura krajów skandynawskich,
2. dr hab. Maja Chacińska, prof. UG – zakres: media i społeczeństwo w krajach nordyckich,
3. dr Helena Garczyńska – zakres: przekład i kultura krajów nordyckich,
4. dr Katarzyna Michniewicz-Veisland – zakres: literatura i kultura krajów skandynawskich,
5. dr hab. Katarzyna Wojan, prof. UG – zakres: język fiński, kultura i literatura Finlandii; seminarium dla grupy fińskiej,
UWAGA: Studenci mogą zapisać się na wybrane seminarium licencjackie dopiero PO ZALICZENIU IV semestru studiów (otrzymanie wszystkich wpisów w PS).
Zapisy rozpoczną się od dnia 6. lipca 2022 r. od godz. 11:00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Minimalna liczba – 8 osób, maksymalna liczba – 12 osób w jednej grupie seminaryjnej.
Uwaga wyjątek:
- seminarium dr hab. Marii Sibińskiej, prof. UG – max. do 9 osób.
Zapisy na specjalności od II roku na studiach pierwszego stopnia.
Studenci studiów pierwszego stopnia mogą zapisać się na wybraną specjalność obowiązująca od II roku studiów:
1. Media i społeczeństwo w krajach nordyckich
2. Komunikacja międzykulturowa
3. Język, kultura i Społeczeństwo Finlandii – specjalność dla grupy fińskiej.
Zapisy rozpoczną się od dnia 4. lipca 2022 r. od godz. 11.00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Limit na jednej specjalności do 22 osób.
UWAGA: Studenci mogą zapisać się na wybraną specjalność dopiero PO ZALICZENIU II semestru studiów (otrzymanie wszystkich wpisów w PS).
Kemira - Flow To Grow. Informacja o programie.
W bieżącym semestrze cztery osoby z naszego kierunku uczestniczą w programie Flow To Grow organizowanego przez Kemirę.
W jego ramach utalentowane studentki i studenci mogą rozwijać swoje kompetencje i poznać od środka, jak funkcjonuje międzynarodowa organizacja. Zapoznają się z procesami, zadaniami i kulturą organizacyjną firmy.
W trakcie tego programu 6 osób z Uniwersytetu Gdańskiego i Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych uczestniczy w różnorodnych i ciekawych aktywnościach:
- szkoleniach rozwijających określone kompetencje, szczególnie te przydatne na studiach i w ich przyszłym życiu zawodowym (np. Time Management, Effective e-correspondence, Project Management, Create Your Career Path)
- zadaniach realizowanych w ramach działów firmy: IT, Procurement, Customer Service
- projekcie zespołowym, który studenci/studentki realizują samodzielnie
Program trwa od 22. kwietnia do 24. czerwca 2022 roku i zakończy się prezentacją projektu, nad którym uczestnicy/uczestniczki programu Flow To Grow pracują, oraz certyfikacją.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
ftg_release_program_update.docx | 48.25 KB |
Warsztaty na 34. piętrze Olivia Star i spotkania w formule speed dating "Twarzą w twarz z pracodawcą"
Wszystkich Studentów Wydziału Filologicznego UG zapraszamy na warsztaty na 34. piętrze Olivia Star i spotkania w formule speed dating "Twarzą w twarz z pracodawcą".
Na czym to polega:
• Jesteś studentem na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego
• Znasz dobrze języki obce i swobodnie się nimi posługujesz?
• Jesteś otwarty na zdobywanie kompetencji i gotowy na pracę marzeń?
Zgłoś się do projektu Speed dating "Twarzą w twarz z pracodawcą". Projekt został przygotowany specjalnie dla studentów Filologicznego UG wraz z naszym partnerem O4 Coworking w Olivia Business Centre. Podczas trwania projektu możesz postawić swoje pierwsze kroki na rynku pracy, sprawdzić i rozwinąć kompetencje pod kątem przyszłego pracodawcy.
ZAPISZ SIĘ: https://www.interankiety.pl/f/koOnBxpE
Informacje o projekcie również dostępne:
- Na stronie Filologicznego UG: https://fil.ug.edu.pl/.../twarza_w_twarz_z_pracodawca...
- Na FB https://www.facebook.com/filologicznyug?__cft__[0]=AZW_NW_wIVADz8Q29oNMF0BUbs7Ioosk3rYJk1jpWlRdgUEB0NG4rftrtZsQpCUNR2paCcQjnfkME4ihTS1bqAH1Rm5kKrO-A4anhbUqDuEJ7rYgsJC396xf5Xp8USeQeJ4xHcVCKpkxfRwtqdjs_84l&__tn__=-UC%2CP-R
- Na Instagramie: https://www.instagram.com/p/CdptrktOaTd/?utm_source=ig_web_copy_link
- Na stronie O4 Coworking w Olivia Business Centre: https://o4.network/projekty/speeddating/
- #filologicznyug #nafilologicznym #o4coworking #oliviastar #pracamarzen #pracadlafilologa
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
speed_recruitment_-_ug_.png | 1.22 MB |
"Dzień z karierą" 24.V.2022
Biuro Karier UG serdecznie zaprasza studentów do udziału w „Dniu z karierą” – mini targach pracy, organizowanych na Wydziale Ekonomicznym 24 maja.
https://biuro-karier.ug.edu.pl/aktualnosci/150
(9) DZIEŃ Z KARIERĄ - Mini Targi Pracy | Facebook
Szczególną uwagę zwracamy na warsztat o zakładaniu własnej działalności gospodarczej 19. maja (online)
https://biuro-karier.ug.edu.pl/aktualnosci/149
Ponadto na stronie Biura Karier UG utworzono zakładkę z wszystkimi wydarzeniami organizowanymi przez BK:
https://biuro-karier.ug.edu.pl/aktualnosci/148
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
dzien_z_kariera_plakat.jpg | 293.7 KB |
Spotkanie z przedstawicielami firmy Nordic Services w dniu 19.V.2022
Spotkanie jest skierowane do studentów linii norweskiej III roku studiów pierwszego stopnia, a także studentów I i II roku studiów drugiego stopnia, szczegóły dot. spotkania w załączniku.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
invitasjon_19.05.pdf | 1.18 MB |
CBSS Summer University 2022
Szczegóły dot. naboru na CBSS Summer University 2022 w załączniku.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
yopenet_su_2022_cfa.pdf | 186.84 KB |
Seminarium "1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości"
16. maja 2022 w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki odbędzie się spotkanie z Hermanem Lindqvistem, szwedzkim dziennikarzem i historykiem, autorem książki „Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości”.
Spotkanie odbędzie się w auli 022, w godzinach 15.00-16.30. Spotkanie będzie tłumaczone z języka szwedzkiego na język polski.
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych!
Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy Pani Magdaleny Pramfelt, Honorowego Konsula Generalnego Szwecji w Gdańsku i przy wsparciu Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia, dr hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof.UG.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
seminarium_16.05.22.png | 483.79 KB |
Prośba od Dziekana Wydziału Filologicznego
Drodzy Państwo,
Potrzebujemy wolontariuszy w godzinach 10.00 - 20.00 na Wydziale Nauk Społecznych w dniach 18 marca (piątek) oraz 19 marca (sobota). Przyjadą 3 tiry z Irlandii. Pracy będzie dużo! Bardzo prosimy o pomoc !
Spotkanie z Islandią - 3.III.2022
W czwartek 03.03. 2022, godz. 11.30-13.00 - spotkanie z Islandią
Od roku akademickiego 2022/2023 planujemy poszerzenie oferty dydaktycznej o Islandię: na studiach II stopnia będzie możliwe wybranie języka islandzkiego jako drugiego języka nordyckiego.
W związku z tym zapraszamy na spotkanie które – mamy nadzieje – zachęci do zainteresowania się taką możliwością. W programie 2 wykłady:
1. Branislav Bedi, Árni Magnússon Institute: Introduction to Icelandic language and culture.
2. Prof. Sebastian Konefał, UG: Iceland/Hollywood (o kinie islandzkim)
Spotkanie odbędzie się w Sali Teatralnej. Zapraszamy!
Opiekunowie roku - 2021/2022
Przypominamy, że opiekunami studentów na poszczególnych rocznikach w roku akad. 2021/2022 są następujące osoby:
Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
I rok – dr Magdalena Śląska
II rok – dr Marta Grzechnik
III rok – mgr Barbara Kuczmarska - Urbaniak
Studia stacjonarne drugiego stopnia:
I rok – dr hab. Kazimierz Musiał, prof. UG
II rok – dr Karolina Drozdowska
Ogłoszenie dotyczące spotkania dla studentów II i III roku licencjatu oraz I i II roku MSU
Firma Kemira przygotowała specjalny program szkoleniowy dla naszych studentów. Spotkanie odbędzie się we wtorek 01.03.2022 o godzinie 17.15 na MS Teams: https://teams.microsoft.com/dl/launcher/launcher.html...
Poniżej krótki opis programu:
Flow To Grow is an unique Kemira Gdańsk program dedicated to students who are willing to get more experience and plan career goals.
We encourage you to join Flow To Grow program and make your studies more:
- interesting
- your future career related
- developing your skills
- full of experience
- empowering your talents and potential.
You will participate in professional workshops (SAP, communication, project management skills etc.), make the team project, learn about working in global company and develop your abilities. All of above confirmed by Kemira Flow To Grow Certificate.
Flow To Grow will help you also to complete obligatory practice.
Płatny wolontariat we Wspólnym Sekretariacie Programu Interreg Południowy Bałtyk w Gdańsku
Szczegóły oferty i wymagania dostępne są na stronach:
https://www.interregyouth.com/placement-offers
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6896762688140058624
https://www.facebook.com/SouthBaltic/posts/2514009728733216
Osobą do kontaktu w tej sprawie jest Pani Katarzyna Sempołowicz-Lipska
Dane kontaktowe:
Katarzyna Sempołowicz-Lipska
Information and Communication Officer
Joint Secretariat | Interreg South Baltic Programme 2014 – 2020
Al. Grunwaldzka 186 | 80-266 Gdańsk, Poland
Tel: +48 58 746 38 55 | Fax: +48 58 761 00 30
Zapisy na seminarium magisterskie - I rok MSU
SEMINARIA MAGISTERSKIE na I roku studiów drugiego stopnia w roku akad. 2021/2022 poprowadzą:
1. dr Marta Grzechnik – zakres: Historia w regionie nordyckim.
2. dr Karolina Drozdowska - zakres: Literatura, teatr i przekład w krajach nordyckich.
3. dr hab. Kazimierz Musiał, prof. UG – zakres: Badania narracyjne tożsamości, polityka zagraniczna i dyplomacja w Europie Północnej.
4. dr hab. Katarzyna Wojan, prof. UG (w przypadku utworzenia grupy fińskojęzycznej) - zakres: Język fiński, kultura i historia Finlandii.
Seminarium magisterskie rozpoczyna się w 2. semestrze roku akad. 2021/2022.
UWAGA: O zapisaniu się na seminarium magisterskie zadecyduje kolejność zgłoszeń mailowych, zapisy do danej grupy seminaryjnej skończą się po osiągnieciu maksymalnej liczy osób w grupie tj. 12 osób.
Zapisy rozpoczną się od dnia 7. lutego 2022 r. od godz. 10:00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Zapisy na wykłady wydziałowe na semestr letni 2021/2022
Zapisy na wykłady wydziałowe w semestrze letnim 2021/22 odbędą się w terminie od 1 lutego 2022 do 7 lutego 2022, szczegóły w załącznikach.
Informacja dot. sesji egzaminacyjnej.
Szanowni Państwo, studenci Skandynawistyki!
W ostatnich tygodniach byliśmy zmuszeni reorganizować zajęcia i wprowadzać tryb online dla całych roczników, kierując się wiadomościami nt. przypadków zakażenia koronawirusem w połączeniu z informacjami, że są na roku osoby nieszczepione.
Ponieważ nie przewiduje się organizowania sesji egzaminacyjnej w trybie online ani awaryjnego przechodzenia podczas egzaminów na tryb online całych grup, proszę i apeluję, by osoby niezaszczepione zaszczepiły się w najbliższym czasie.
Oficjalne potwierdzenia skierowania na kwarantannę lub zaświadczenia o pozytywnym teście będą na ogólnych zasadach podstawą do uzyskania nowego terminu egzaminu dla osoby chorej bądź objętej kwarantanną.
Dyrektor Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki - dr hab. Maria Sibińska, prof. UG
Zajęcia w trybie online od 20.12.2021 !
Do wiadomości studentów Skandynawistyki!
Informujemy, że w okresie od dnia 20.12.2021 do dnia 5.01.2022 przechodzimy na wszystkich rocznikach na tryb nauczania online.
Dodatkowo 7.01.2022 – to dzień rektorski.
Korespondencja mailowa z pracownikami ISiF
Informacja do wszystkich studentów Skandynawistyki !
Od dnia 1.XII.2021 w korespondencji z pracownikami Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki proszę korzystać TYLKO ze swoich adresów mailowych UG.
Bezpłatne szkolenia dla studentów i doktorantów
Więcej informacji na plakacie i na stronie: https://parlament.ug.edu.pl/studencie-badz-aktywny/
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
plakat_ogolny.pdf | 215.07 KB |
Ogłoszenie z Biura Karier
Dokumentacja dostarczana do dziekanatów
Szanowni Państwo!
Ze względu na powrót do stacjonarnej formy odbywania zajęć ulegają zawieszeniu ułatwienia w obiegu dokumentów wynikające z dotychczasowych uregulowań i od 1 października 2021 roku nie będą uznawane dokumenty przesyłane drogą elektroniczną.
Wszystkie dokumenty studenci powinni dostarczyć w formie papierowej do właściwego dziekanatu (nie do Dziekana!!!). Aktualne wzory dokumentów (wszystkie w formie edytowalnej) znajdują się na naszej wydziałowej stronie internetowej pod adresem https://fil.ug.edu.pl/studenci_8/wzory_podan zaś dla praktyk w zakładce https://fil.ug.edu.pl/studenci/praktyki/dokumenty
Mobilny punkt szczepień dla studentów
Uniwersytet Gdański uruchamia w dniach 5-12 października mobilny punkt szczepień dla studentów.
Szczepienia będą realizowane w budynku Wydziału Chemii (ul. Wita Stwosza 63) w godzinach 10.00-13.00
Zapisy będą możliwe od dnia 23 września do 5 października.
Logowanie: https://szczepienia.ug.edu.pl
Dzień adaptacyjny dla studentów I roku studiów pierwszego stopnia.
Informujemy, iż spotkanie studentów I roku studiów pierwszego stopnia z Dyrekcją oraz Pracownikami Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki odbędzie się dnia 30. września br. w godz. 10:00-12:00 w auli 022 w gmachu Neofilologii ul. Wita Stwosza 51.
Prosimy o przybycie wszystkich studentów I roku!
Więcej informacji odnośnie dnia adaptacyjnego na stronie Wydziału Filologicznego https://fil.ug.edu.pl/media/aktualnosci/105992/dzien_adaptacyjny_30_wrzesnia_i_4_pazdziernika
Oferta kursów online: język hiszpański i portugalski
Zapisy na seminaria licencjackie na studiach pierwszego stopnia w roku 2021/2022
W roku akademickim 2021/2022 będą prowadzone następujące seminaria:
SEMINARIA LICENCJACKIE:
Prowadzący:
1. dr hab. Maria Sibińska, prof. UG – zakres: literatura i kultura Skandynawii,
2. dr hab. Hanna Dymel-Trzebiatowska, prof. UG – zakres: literatura nordycka i jej przekład,
3. dr hab. Maja Chacińska, prof. UG – zakres: media i społeczeństwo w krajach nordyckich,
4. dr Justyna Haber-Biały – zakres: literatura i przekład w krajach skandynawskich,
5. dr hab. Katarzyna Wojan, prof. UG – dla grupy fińskiej, zakres:
- Językoznawstwo fińskie (badanie języka fińskiego w różnych aspektach - leksyka, frazeologia, fonetyka i fonologia, składnia),
- socjolingwistyka (opis sytuacji językowej w Finlandii obecnie, jak też w ujęciu historycznym; odmiany języka fińskiego, slangi),
- komparatystyka lingwistyczna (analiza kontrastywno-konfrontatywna języka fińskiego w relacji z innymi językami),
- lingwokulturologia (szeroko pojęta kultura Finlandii w powiązaniu z językiem fińskim),
- translatoryka (problemy przekładu z fińskiego na polski i odwrotnie, przekład literacki, przekład specjalistyczny)
- kulturoznawstwo - wieloaspektowe opisy kultury Finlandii w różnych jej przejawach.
UWAGA: Studenci mogą zapisać się na wybrane seminarium licencjackie dopiero PO ZALICZENIU IV semestru studiów (otrzymanie wszystkich wpisów w PS).
Zapisy rozpoczną się od dnia 29. czerwca 2021 r. od godz. 10.00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Minimalna liczba – 8 osób, maksymalna liczba – 12 osób w jednej grupie seminaryjnej.
Zapisy na specjalności na studiach pierwszego stopnia w roku 2021/2022
Studenci studiów pierwszego stopnia mogą zapisać się na wybraną specjalność obowiązująca od II roku studiów:
1. Media i społeczeństwo w krajach nordyckich
2. Komunikacja międzykulturowa
3. Język, kultura i Społeczeństwo Finlandii – specjalność dla grupy fińskiej.
UWAGA:
Zapisy rozpoczną się od dnia 28. czerwca 2021 r. od godz. 10.00 wyłącznie drogą mailową na adres: sylwia.stegemann@ug.edu.pl
Limit na jednej specjalności do 25 osób.
UWAGA: Studenci mogą zapisać się na wybraną specjalność dopiero PO ZALICZENIU II semestru studiów (otrzymanie wszystkich wpisów w PS).
Obrony prac dyplomowych we wrześniu br.
Studenci, którzy nie zdążą oddać pracy dyplomowej do końca sesji letniej i chcą przełożyć obronę na wrzesień, muszą najpóźniej do piątku 25.06. br. złożyć w dziekanacie
wniosek o przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej
Wniosek powinien zostać podpisany również przez promotora.
Pisemne zaliczenia i egzaminy - sesja letnia 2020/2021
Informujemy, że zgodnie z decyzją Dyrekcji Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki pisemne zaliczenia i egzaminy przeprowadzane w trybie online na kierunku Skandynawistyka w semestrze letnim 2020/2021 mają odbywać się przy włączonych internetowych kamerkach oraz mikrofonach, w zakresie określonym przez wykładowcę prowadzącego egzamin lub zaliczenie.
Obowiązkowe szkolenie z ochrony własności intelektualnej.
Szanowni Państwo!
Na dzień 1 czerwca zostało zaplanowane obowiązkowe szkolenie z ochrony własności intelektualnej.
Będzie ono obejmowało studentów wszystkich pierwszych i drugich roczników studiów zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia, studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych (5 czerwca).
Wszyscy studenci zostali podzieleni na sześć grup w godzinach 9.15-10.45;11.00-12.30; 12.45-14.15; 14.30-16.00; 16.15-17.45 (dla studentów stacjonarnych 1 czerwca) oraz 9.45-11.15 (dla studentów niestacjonarnych 5 czerwca).
Szkolenie jest obowiązkowe i niezbędne do ukończenia studiów.
W załączniku tabela z podziałem kierunków na poszczególne grupy wraz z linkami do spotkań.
Podział na grupy
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
ochrona_wlasnosci_intelektualnej_-_podzial_na_grupy_z_linkami_do_zajec.xlsx | 18.09 KB |
Tysiąc lat Hrómunda na północy: od średniowiecznego prosimetrum do viking metalu
W imieniu Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i moim własnym serdecznie zapraszam Państwa na mój wykład pt. „Tysiąc lat Hrómunda na północy: od średniowiecznego prosimetrum do viking metalu,” który może zainteresować studentów waszej instytucji jak również szersze grono entuzjastów literatury staro-nordyjskiej (staro-islandzkiej).
Wykład poświęcony będzie najnowszym wynikom badań nad legendarną sagą o Hrómundzie synu Gripa („Hrómundar saga Gripssonar”), której oryginalna wersja nie zachowała się. Pod wspomnianym tytułem znana jest jedynie z opisu wesela, które odbyło się na farmie Reykhólar na Islandii w roku 1119, podczas którego recytacja sagi dostarczyć miała rozrywki gościom weselnym. Opis ten znajduje się w „Þorgils saga ok Hafliða”, jednej z części „Sturlunga Saga”, która jest zbiorem sag z XII i XIII w. Zapis w „Sturlunga Saga” jest jedynym świadectwem istnienia sagi o Hrómundzie. O tym w jaki sposób ta zagubiona saga przetrwała do naszych czasów oraz jak jedna z jej adaptacji posłużyła jako inspiracja dla farerskiego zespołu viking metalowego Týr dowiecie się z wykładu, który odbędzie się zdalnie za pośrednictwem aplikacji MS Teams w czwartek 29 kwietnia 2021 roku o godz. 17.00.
Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt via e-mail: cbns@us.edu.pl.
Więcej informacji: https://www.wczesnesredniowiecze.pl/artykul,75,29-04-2021-wyklad-online--tysiac-lat-hromunda-na-polnocy:-od-sredniowieczn.html#i
Zajęcia z „Malarstwa nordyckiego przełomu XIX i XX wieku. Inspiracje – motywy – symbole” - dla chętnych studentów
Zapraszam studentów wszystkich lat i obu stopni studiów skandynawistyki i fennistyki do udziału w zajęciach fakultatywnych „Malarstwo nordyckie przełomu XIX i XX wieku. Inspiracje – motywy – symbole”, które jako doktorantka będę prowadzić w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego 2020/2021 w terminie: poniedziałek godzina 15:00. Zajęcia zaczynają się 22 lutego i składają na 15 spotkań.
Celem zajęć jest wprowadzenie studentów w najważniejsze zagadnienia związane z nordyckim malarstwem przełomu XIX i XX wieku. Podczas kursu student pozna cechy charakterystyczne malarstwa tego okresu, wraz z najważniejszymi trendami w sztuce nordyckiej przełomu wieków. Kurs rozpocznie się krótkim wprowadzeniem do sytuacji geopolitycznej obszaru nordyckiego tego okresu, który będzie niezbędny do omówienia motywów i symboli, związanych m.in. z budowaniem tożsamości narodowej. Spotkaniom tematycznym towarzyszyć będą również zajęcia poświęcone pojedynczym malarzom-indywidualistom, szczególnie ważnym dla historii sztuki szwedzkiej (Carl Larsson), norweskiej (Edvard Munch), duńskiej (Wilhelm Hammershøi), fińskiej (Akseli Gallen-Kallela) i islandzkiej (Ásgrimur Jónsson).
Dostęp do pierwszych poniedziałkowych zajęć:
Kod: sm9wn6w
Bieżące informacje są również na stronie: https://www.facebook.com/utuleTHULE/photos/a.792421004242119/1890228197794722/
Z poważaniem,
Emiliana Konopka
Szkolenie dla studentów
W celu ułatwienia rozpoczęcia pracy z dostępnymi na Uczelni systemami Portal Edukacyjny oraz MS Teams, Centrum Informatyczne przygotowało dla studentów szkolenia online. Szkolenia będą się odbywały w dniach 28, 29 września oraz 5, 6 października jako spotkania w usłudze MS Teams. Linki prowadzące do szkoleń zostaną udostępnione w komunikatach na Portalu Studenta. Osobom, które chcą w nich uczestniczyć, zalecamy wcześniejszą aktywację konta w usłudze M365 (umożliwi to automatyczne wejście na szkolenie online z ominięciem poczekalni). Sposób aktywacji konta studenckiego w usłudze M365 (dawniej O365) jest opisany w sekcji „Jak korzystać” na stronie "Office 365 dla studentów UG".
Szkolenia będą obejmowały między innymi następujące zagadnienia:
· krótki opis ogólny Portalu Edukacyjnego,
· lista kursów,
· jak odszukać dany kurs,
· otwieranie kursu + zawartość: materiały, egzaminy,
· kursy obowiązkowe dla studentów I roku,
· połączenie konta Moodle z kontem M365,
· zakładka Moodle w M365.
Materiały szkoleniowe dotyczące powyższych zagadnień zostaną również udostępnione na stronie https://ug.edu.pl/studenci/sprawy_informatyczne
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
szkolenie.pdf | 621.83 KB |
Kurs języka islandzkiego dla początkujących
W semestrze zimowym Instytut Skandynawistyki i Fennistyki organizuje 60-godzinny kurs języka islandzkiego dla początkujących, który na zasadzie zajęć on-line poprowadzi islandzki wykładowca, Eiki Sturla. Oferta skierowana jest do studentów skandynawistyki I i II roku studiów magisterskich (14 miejsc) oraz studiów licencjackich II i III roku (6 miejsc), wszystkich linii językowych. Pomyślne ukończenie kursu zostanie odnotowane w suplemencie.
Chętnych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres maria.sibinska@ug.edu.pl do dnia 25.09.2020, zaznaczając w tytule e-maila: "Zgłoszenie na kurs języka islandzkiego" . W mailu należy podać imię, nazwisko, rok studiów, nr indeksu, adres mailowy, oraz dołączyć krótki list motywacyjny - 1000 znaków ze spacjami.
Wnioski o miejsca w domu studenckim
Szanowni studenci I roku Skandynawistyki!
Przypominamy, że wnioski o miejsce w domu studenckim (w "akademiku") należy składać w terminach podanych na stronie uczelni, pomimo że w najbliższym semestrze zajęcia na kierunku Skandynawistyka będą się odbywać tylko zdalnie.
Informujemy również, że zakwaterowanie na krótki okres czasu (np. w związku z inauguracją roku akademickiego i spotkaniem organizacyjnym dla studentów I roku), będzie możliwe jedynie dla tych z Was, którzy uprzednio otrzymają miejsce w akademiku.
Badanie dla studentów języka szwedzkiego
Jestem pracownikiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zajmuję się wielojęzycznością. Obecnie poszukuję do jednego z badań osób dorosłych, które uczą się języka szwedzkiego i znają już język angielski, niemiecki lub oba te języki. Znajomość dodatkowych języków nie stanowi przeszkody. Celem badania jest określenie, jak umysł przetwarza język szwedzki – nie jest to więc żaden test poziomujący, ani test oceny umiejętności. Badanie jest anonimowe, trwa ok. 40 minut i zawiera proste testy, w których proszę uczestników o podjęcie różnych decyzji w reakcji na słowa i zdania na ekranie komputera.
BADANIE PRZEPROWADZANE JEST CAŁKOWICIE ZDALNIE. KAŻDY UCZESTNIK OTRZYMUJE KARTĘ PODARUNKOWĄ DO EMPIKU NA KWOTĘ 40 PLN.
Wszystkich chętnych proszę o kontakt mailowy: kamdlu@amu.edu.pl.
Z góry dziękuję za przyczynienie się do rozwoju nauki.
--
mgr Kamil Długosz
Institute of Applied Linguistics
Department of Studies on Multilingualism
Adam Mickiewicz University in Poznań
Collegium Novum
Aleja Niepodległości 4
PL 61-874 Poznań
Komunikat dla studentów I roku Skandynawistyki
Informujemy, że w roku akademickim 2019/2020, za zgodą pani Prorektor ds. Nauczania, dr hab. Anny Machnikowskiej, prof. nadzw., zajęcia z historii dla 1 roku zostaną w całości zrealizowane w I semestrze. Ta jednorazowa zmiana została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Doktorancko-Studencką przy Instytucie Skandynawistyki.
Konferencja studencko-doktorancka „Między Szwecją a Polską. Język, przekład, kultura"
Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie
Informujemy o XLVII Międzyanrodowym Seminarium Kół Naukowych – „KOŁA NAUKOWE SZKOŁĄ TWÓRCZEGO DZIAŁANIA”, skierowanego do młodych naukowców, które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2018 roku w Olsztynie.
Komitet Organizacyjny MSKN 2018:
- Studenckie Koło Naukowe Technologów Przetwórstwa Surowców Roślinnych
- Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Środowiskowego „PROSPERO”.