Sprawozdanie z działalności Rady programowej w roku akademickim 2022/2023
Sprawozdanie z działalności Rady programowej
kierunku: Filologia klasyczna
w roku akademickim 2022/2023
W roku akademickim 2022/2023 odbyło się sześć spotkań Rady programowej kierunku: Filologia klasyczna Uniwersytetu Gdańskiego. W skład Rady programowej tego kierunku wchodzą: dr hab. Anna Marchewka, prof. UG; dr hab. Tatiana Krynicka, prof. UG; mgr Elżbieta Starek; Pani Alicja Czarnotta (przedstawiciel Studentów), dr Maria Michalska) przedstawiciel interesariusza zewnętrznego PAN BG) oraz dr Agnieszka Witczak (przewodnicząca rady).
Pierwsze zebranie odbyło się w dniu 13 października 2022 roku, jego tematem przewodnim były zmiany w Zasadach dyplomowania, ponieważ dotychczasowe zapisy odnoszące się do czasów pandemii i zdalnego egzaminu dyplomowego zdezaktualizowały się. Zmieniono termin podawania do wiadomości Studentów nazwisk promotorów (w ZFK praktykowany jest zwyczaj wyboru pomiędzy seminarium latynistycznym a hellenistycznym). Rada programowa uznała za zasadne wskazanie osoby promotora do końca kwietnia semestru czwartego. W przypadku magistrantów (studia II stopnia), za zgodą władz dziekańskich, członkowie Rady przyjęli zapis o odbywaniu seminarium na zasadach tutoringu (co oznacza wolny wybór promotora, niezależny od ilości osób w grupie) i podawaniu przez Studenta nazwiska promotora (za jego zgodą) kierownikowi ZFK do końca marca semestru drugiego. Na tym samym posiedzeniu Rada programowa doprecyzowała również różnice pomiędzy tematami i wymagania wobec prac licencjackich oraz prac magisterskich. Wprowadzono dwa terminy zgłaszania przez promotorów tematów prac – koniec listopada semestru piątego dla prac licencjackich oraz koniec października semestru trzeciego w przypadku prac magisterskich, co ma umożliwić Radzie programowej przyjęcie tych tematów, zgłoszenie do nich uwag lub wydanie decyzji o konieczności zmiany tematu bardzo zbliżonego teoretycznie lub badawczo. Wypunktowano także różnice pomiędzy pracą licencjacką a magisterską – zakres (ograniczenie do jednego dzieła lub motywu – praca przekrojowa), możliwość pracy nad tekstem oryginalnym z wykorzystaniem (lub bez) tłumaczeń; obszerność i zawartość bibliografii; brak możliwości kontynuowania tematu pracy licencjackiej; tłumaczenie i komentarz tylko jako aneks do pracy. Doprecyzowano również zapis o dostępności recenzji dla Studentów i określono, że recenzje będą dostępne do wglądu przez autora pracy dyplomowej w odpowiednim dziekanacie najpóźniej na dwa dni robocze przed egzaminem dyplomowym. Zobowiązano dr Agnieszkę Witczak do sporządzenia załącznika do Zasad dyplomowania zawierającego pytania na egzamin magisterski z literatury greckiej i rzymskiej.
Kolejne zebranie Rady programowej odbyło się w dniu 5 grudnia 2022 roku, jego tematem były prace licencjackie. Promotor wraz ze Studentami podali Radzie programowej do rozważenia następujące tematy prac licencjackich: „Przekleństwo zemsty na przykładzie mitu o Atrydach”; „Wzorce fabularne bajek starożytnych w wybranych baśniach braci Grimm”; „Onejrokrytyka grecka. Casus Artemidora”; „Kirke i Galatea – greckie heroiny w ujęciu Madeline Miller”; „Powab Egiptu: państwo nad Nilem w oczach Greków i Rzymian. Wybrane aspekty”, „Słowianie w traktacie militarnym cesarza Maruitiusa O sztuce dowodzenia” oraz „Różne oblicza Nerona”. Zaproponowane tematy prac zostały przyjęte.
Trzecie zebranie Rady programowej odbyło się w dniu 10 stycznia 2023 roku, dotyczyło ono zmian w programie studiów od roku akademickiego 2023/2024 oraz w Efektach uczenia się. Dr Witczak przedstawiła Radzie zalecenia WZdSJK co do podziału przedmiotów na semestry, ujednolicenia zapisu odnośnie praktyk zawodowych, wykładu wydziałowego i ogólnouczelnianego itp. Członkowie Rady programowej ustalili rozpoczęcie prac od programu studiów I stopnia. W przypadku ćwiczeń językowych, historii sztuki, historii kultury, teatru i dramatu zaproponowano numerację rzymską dla poszczególnych semestrów. W przypadku literatury rzymskiej wprowadzone zostało nazewnictwo związane z podziałem na epoki, zaś greckiej – na prozę i poezję z liczebnikami rzymskimi. Przesunięto na wyższy semestr przedmiot Gramatyka porównawcza języków indoeuropejskich. Na wniosek dra Jacka Pokrzywnickiego i zgodnie z opinią członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej z programu studiów usunięto przedmiot: „Edytorstwo tekstów antycznych i nowołacińskich” oraz dokonano innych, pomniejszych zmian. Następnie dr Michalska zaproponowała wprowadzenie w to miejsce nowego przedmiotu, przygotowanego we współpracy z drem Pokrzywnickim „Badania proweniencyjne książki dawnej”. Wskazała na korzyści płynące z tego przedmiotu zarówno dla Studentów, jak i dla interesariusza zewnętrznego (PAN BG). Po dyskusji dokonano stosownych zmian w programie studiów, po czym przystąpiono do zmian w Efektach uczenia się. Celem przyświecającym tej pracy było znaczące uproszczenie i uporządkowanie efektów oraz szczegółowy przegląd przedmiotów, w ramach których Student może zrealizować dany efekt.
W dniu 17 stycznia 2023 roku, na kolejnym spotkaniu Rady programowej, podjęto działania w obszarze programu studiów II stopnia od Efektów uczenia się dla tego poziomu. Ujednoliceniu do używanej w programie studiów Filologii Romańskiej (przedmiot tamże realizowany) – uległa nazwa przedmiotu: Metodologia badań literackich (do Metodologia badań literaturoznawczych). Wprowadzono usunięty z programu studiów I stopnia przedmiot: Edytorstwo tekstów antycznych i nowołacińskich, ograniczając jednocześnie – zgodnie z głosami Studentów – godziny przedmiotu Chrześcijaństwo w kulturze europejskiej. Z uwagi na literaturoznawczy charakter przedmiotów wyrażony w sylabusach przedmiotów zalecił, by zrezygnowano z nazwy: specjalność translatoryczna, natomiast powrócono do dawnych nazw specjalizacyjnych – specjalność klasyczna oraz neolatynistyczna.
Po rozdzieleniu przedmiotów na semestry i zaznaczenie tego poprzez numerację rzymską oraz wprowadzeniu pomniejszych przesunięć, przystąpiono do zmian w Efektach uczenia się. Efekty te zostały uporządkowane oraz uproszczono je, w znaczący sposób ograniczono również liczbę przedmiotów realizujących każdy z efektów.
W dniu 29 czerwca 2023 roku odbyło się krótkie spotkanie Rady programowej poświęcone komisji egzaminacyjnej powoływanej w celu odbycia egzaminu dyplomowego. Ponieważ zaproponowany przez promotora skład komisji zgodny był z Regulaminem członkowie Rady programowej zdecydowali o jej powołaniu.
W dniu 7 września 2023 roku odbyło się kolejne krótkie spotkanie Rady programowej poświęcone powołaniu komisji egzaminacyjnej w celu odbycia egzaminu dyplomowego. Ponieważ zaproponowany przez promotora skład komisji zgodny był z Regulaminem członkowie Rady programowej zdecydowali o jej powołaniu.