Plan zajęć
Plan zajęć - semestr zimowy 2024/2025
- Plan zajęć w semestrze zimowym 2024/2025 (plik PDF) - ostatnia aktualizacja: 15.12.2024
- Organizacja roku akademickiego 2024/2025
Fakultety dla kulturoznawstwa, 2024/2025, semestr zimowy
Opisy zajęć fakultatywnych w semestrze zimowym 2024/2025 dla studentów II i III roku studiów licencjackich:
Globalne wyzwania współczesności
osoba prowadząca: Tomasz Lidzbarski
Na zajęciach skupimy się na analizie największych wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat. Zgłębimy zagadnienia tak różnorodne jak nierówności ekonomiczne, kryzysy środowiskowe, dyskryminacja, migracje ludności, a także etyczne dylematy związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Przedmiot ma na celu nie tylko dostarczenie wiedzy teoretycznej, ale również rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i analizy skomplikowanych zjawisk w ich międzynarodowym kontekście. Przez dyskusje i analizę przypadków będziemy mieli możliwość głębokiego zrozumienia i przemyślenia, jak globalne problemy wpływają na życie poszczególnych wspólnot oraz jak sami możemy przyczynić się do ich rozwiązywania.
Korea Południowa – społeczeństwo i kultura
prowadzący: Magdalena Malinowska
Czy Koreańczycy naprawdę jedzą psinę? Co wspólnego ma “Titanic” Jamesa Camerona z rozwojem kina koreańskiego? Czym jest kultura ppali ppali? Ile form grzecznościowych istnieje w języku koreańskim?
Korea Południowa w zawrotnym tempie stała się kulturową i gospodarczą potęgą. Obecnie mierzy się z wieloma negatywnymi konsekwencjami tak dynamicznego rozwoju. W ramach fakultetu przyjrzymy się historii, polityce i gospodarce, czyli aspektom, które ukształtowały aktualny społeczno-kulturowy krajobraz kraju. Przede wszystkim skupimy się jednak na obyczajowości i kulturze. Wśród poruszonych kwestii znajdą się takie tematy, jak: kultura biznesowa, kino jak najważniejsza soft power Korei Południowej czy pozycja kobiety w społeczeństwie koreańskim.
Punktem odniesienia i przyczynkiem do dyskusji uczynimy twórczość najbardziej znanych koreańskich reżyserów, m.in. Park Chan-wooka, Bong Joon-ho i Lee Chang-donga. Współczesne kino koreańskie wciąż przepracowuje bowiem bardzo ważny temat –
______
Opisy zajęć fakultatywnych w semestrze zimowym 2024/2025 dla studentów I i II roku studiów magisterskich:
Groznawstwo zaangażowane, czyli gry przytulne, ekokrytyczne i transgresywne
osoba prowadząca: dr Marta Tymińska
Czy gry potrafią zmieniać świat? Jeśli tak, to w jaki sposób? Co kryje się pod stwierdzeniem "zaangażowane gry wideo"? Na tych zajęciach zgłębimy zaawansowane groznawstwo, które już nie próbuję odpowiadać na pytanie: "czym jest gra?". Przyjrzymy się różnym tytułom gier planszowych, cyfrowych oraz RPG/larp, w których nie chodzi jedynie o rozrywkę, ale która celuje w szeroko pojętą zmianę świata, a to poprzez uwrażliwianie, a to poprzez nowatorski system produkcji i dystrybucji, a być może - przez dostępność dla szerokiego grona odbiorców. Szczególna uwaga zostanie poświęcona grom przytulnym (cozy/cosy games), grom ekokrytycznym oraz takim, które dokonują licznych przekroczeń. Na zajęcia trzeba będzie przyjść oczytanym i ogranym - na samym fakultecie będziemy przede wszystkim dyskutować.
Subkultury młodzieżowe
osoba prowadząca: prof. dr hab. Mirosław Pęczak (UW)
Zajęcia mają formę konwersatorium z elementami wykładu. Każdy temat poprzedzony jest krótkim (15-20 min.) wprowadzeniem przygotowanym przez studentów. Na zajęciach omawiamy i analizujemy różne postaci subkulturowości, zarówno te funkcjonujące dawniej, jak i te współczesne, zarówno te o zasięgu globalnym, jak i te wybitnie lokalne (np. nieznane poza Polską). Przedmiotem dyskusji są również koncepcje teoretyczne dotyczące subkultur (m.in. szkoły chicagowskiej, Alberta Cohena, przedstawicieli tzw. szkoły Birmingham, inspirowane strukturalizmem, nawiązujące do idei Maxa Webera czy do postmodernizmu). Przedmiotem dyskusji i analizy są (zgodnie z nazwą zajęć) subkultury młodzieżowe, ale w polu zainteresowań znajdzie się także szersze rozumienie subkulturowości.