Kulturoznawczo-filmoznawcze warsztaty dla licealistów już za nami!
Jak co roku, Instytut Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował kulturoznawczo-filmoznawcze warsztaty dla uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego. Tegoroczna edycja odbyła się 14 marca 2025 roku na terenie kampusu UG i przyciągnęła kilkuset licealistów zainteresowanych kulturą, filmem i krytycznym spojrzeniem na współczesność.
Uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z ośmiu tematycznych warsztatów prowadzonych przez wykładowców Instytutu i współpracowników, w tym specjalistów z zakresu kulturoznawstwa, antropologii, filmoznawstwa i projektowania gier.
W programie znalazły się:
- „Filozofia w filmie” – interaktywny wykład dr Joanny Sarbiewskiej
- „Jak być odpowiedzialnym turystą? Krytyczna analiza narracji turystycznych” – warsztaty Tomasza Lidzbarskiego
- „Praktyki szamanistyczne na Syberii – tradycja i współczesność” – warsztaty dr hab. Aleksandry Wieruckiej
- „Historia Wenecji opowiedziana maską” – zajęcia dr Barbary Forysiewicz
- „Preprodukcja w filmie fabularnym – perspektywa reżyserska” – warsztaty Pawła Podolskiego
- „Prototypowanie gier planszowych” – warsztaty dr Marty Tymińskiej
- „Kamera filmowa bez tajemnic” – zajęcia Zuzanny Kołakowskiej
- „Akademia Myślenia → studencie, zaprojektuj sobie kampus” – kreatywne warsztaty dr. inż. Zbyszka Dymarskiego
Po zakończeniu części warsztatowej uczestnicy wzięli udział w przeglądzie krótkich filmów zrealizowanych przez studentów gdańskiego filmoznawstwa. Produkcje wzbudziły duże zainteresowanie i stanowiły inspirację do dalszych refleksji na temat języka filmu i twórczości studentów.
Atmosfera wydarzenia była niezwykle pozytywna – uczniowie chętnie zadawali pytania, aktywnie uczestniczyli w zajęciach i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Wielu z nich podkreślało, że możliwość uczestniczenia w warsztatach na uniwersytecie to dla nich nie tylko ciekawa przygoda, ale także okazja do odkrycia swoich pasji i pomyślenia o przyszłości związanej z humanistyką.
Za organizację wydarzenia odpowiedzialny był dr inż. Zbyszek Dymarski. Wszystkim prowadzącym i uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność i zaangażowanie.
Do zobaczenia za rok!