Wydarzenia
Premiera książki w tłumaczeniu dr Magdaleny Izabelli Sachy
Z wielką radością informujemy, że ukazała się polska edycja książki „Exodus. Historia ludzkości” autorstwa Andreasa Kosserta, niemieckiego historyka i eseisty, znanego z pogłębionych analiz zjawisk migracyjnych i pamięci historycznej.
Książka ukazała się nakładem Fundacji Borussia a jej tłumaczenie przygotowała dr Magdalena Izabella Sacha – kierowniczka Zakładu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego.
Z pasją o glinie
W czwartek, 15 maja 2025 roku, w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie zatytułowane „Z pasją o glinie”, łączące wystawę, rozmowę o kulturze i pokazowe warsztaty z ceramiki.
W programie wydarzenia znajdzie się m.in. rozmowa dr Barbary Forysiewicz (Zakład Kulturoznawstwa UG) z Marcinem Koralewskim poświęcona ceramice w turystyce kulturowej, ilustrowana zdjęciami wyrobów ceramicznych z Azji i Sycylii.
Dr Forysiewicz wygłosi również prelekcję pt. „Moc gliny, czyli terapeutyczne właściwości glinolepienia”.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie malarstwa współczesnego na Uniwersytecie Gdańskim
Dr Victoria Whitworth poprowadzi wykład i warsztaty dla studentów i doktorantów "Living History / Living in History - using the past to tell personal stories"
Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG, Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG,oraz Prof. dr Emilia Jamroziak z University of Leeds, która objęła w roku akademickim 2024/25 Katedrę imienną Profesor Marii Janion na Uniwersytecie Gdańskim, zapraszają na wykład i warsztaty pt. Living History / Living in History - using the past to tell personal stories, które poprowadzi Dr Victoria Whitworth.
Ambasada Irlandii zaprasza na spotkanie on-line z Deirdre Madden - One Dublin One Book
Projekt #One Dublin One Book prowadzony przez Dublin City Council i Dublin City Libraries, a w Polsce przez Ambasadę Irlandii, cieszy się popularnością wśród polskich czytelników od 2020 roku.
Pożegnanie Tadeusza Z. Wolańskiego
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Tadeusza Z. Wolańskiego
wieloletniego wykładowcy w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG, niezwykle cenionego pedagoga, animatora kultury i tłumacza.
Pożegnanie Tadeusza Z. Wolańskiego
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pożegnanie Profesora Artura Blaima
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Profesora dr. hab. Artura Blaima
wybitnego anglisty, literaturoznawcy, badacza utopii i antyutopii, znawcy literatury podróżniczej, od 17 lat profesora tytularnego w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.