Praktyki
Regulamin studenckich praktyk zawodowych - kierunek Kulturoznawstwo
Studenckie praktyki zawodowe na kierunku Kulturoznawstwo
Kierownik Studenckich praktyk zawodowych:
dr Helena Draganik
e-mail: helena.draganik@ug.edu.pl
dyżury: wg dyżurów i konsultacji pracowników Zakładu Kulturoznawstwa
Opiekun Studenckich praktyk zawodowych:
dr Barbara Forysiewicz
e-mail: barbara.forysiewicz@ug.edu.pl
dyżury: wg dyżurów i konsultacji pracowników Zakładu Kulturoznawstwa
Regulamin studenckich praktyk zawodowych - kierunek Kulturoznawstwo
Zgodnie z uaktualnionymi standardami kształcenia dla kierunku Kulturoznawstwo nasi Słuchacze są zobowiązani do odbycia praktyki w instytucjach o profilu zgodnym z charakterem studiów, według zasad i w formie ustalonej przez Uczelnię.
Praktyki można realizować w czasie trwania roku akademickiego.
Praktyki realizowane są osobno na pierwszym i na drugim stopniu studiów.
Zaliczenie praktyk powinno nastąpić przed zakończeniem rozliczenia danego stopnia studiów.
PRAKTYKA ZAWODOWA – JAK, KIEDY, PO CO?
Zasada 1: CEL PRAKTYKI.
Praktyka zawodowa służy poznaniu pracy i problemów instytucji kultury oraz nabyciu przez studentów umiejętności i kompetencji zawodowych i społecznych.
Praktyka zawodowa jest bezpłatna, tzn., że ani student nie pobiera pensji, ani Uczelnia nie wypłaca honorarium dla instytucji przyjmującej studenta.
____________________________________________________________
Zasada 2: TERMINY FORMALNOŚCI.
Najpóźniej na trzy tygodnie przed planowanym rozpoczęciem okresu praktyki student jest zobowiązany do dopełnienia w Zakładzie wszelkich formalności, umożliwiających jej odbycie.
Studenci zgłaszają terminy odbywania praktyk oraz załatwiają (w Zakładzie) wszelkie formalności z tym związane:
- w okresie od początku roku akademickiego do końca zajęć w semestrze letnim
- w terminach sesji zimowej, letniej oraz letniej poprawkowej.
_____________________________________________________________
Zasada 3: ZAGRANICA. Praktykę planowaną w instytucji zagranicznej można zaliczyć w porozumieniu z Dziekanem Wydziału, na podstawie dokumentu z praktyk. Uczelnia nie ubezpiecza jednak pobytu studenta zagranicą i nie pokrywa kosztów przejazdy i pobytu.
Zasada 4: BADANIA TERENOWE. Praktyka w formie badań terenowych może być zaliczona pod warunkiem opieki ze strony kompetentnego pracownika Zakładu (dr Aleksandry Wieruckiej). W odniesieniu do badań terenowych dwutygodniowe, solidne badania terenowe mogą być uznane za praktykę w wymiarze obowiązującym na I lub II stopniu studiów..
Zasada 5: CZAS. Praktyka powinna trwać - stosownie:
120 godzin - w wypadku studentów studiów licencjackich (I stopnia;
90 godzin - w wypadku studentów studiów magisterskich (II stopnia), dla studentów zarekrutowanych w roku akademickim 2023/2024 i kolejnych,
80 godzin - w wypadku studentów studiów magisterskich (II stopnia), dla studentów zarekrutowanych w roku akademickim 2022/2023.
Czas odbywania praktyk może być podzielony na dwie części. W wypadku takiego podziału do każdego z terminów odbywania praktyk/do każdej z instytucji niezbędny jest odrębny komplet dokumentów.
_____________________________________________________________
CO ROBI STUDENT, BY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRAKTYKI?
Krok 1: Student samodzielnie szuka miejsca odbywania praktyki zawodowej oraz ustala z wybraną placówką kultury termin odbywania praktyk..
W grę wchodzą instytucje kultury - domy kultury, kluby, wydziały kultury, fundacje, teatry, prasa czy ogólnie media (o ile student będzie pracował w redakcji stricte kulturalnej).
Pobierz plik: Przykładowe instytucje przyjmujące na praktykę
KROK 2: INFORMACJA. Student informuje Opiekuna lub Kierownika praktyk zawodowych o zamiarze rozpoczęcia praktyk w danej instytucji.
W tym celu Student pobiera z witryny Zakładu dokument "Informacja studenta o planowanej praktyce" i wypełnia go komputerowo.
Dokument "Informacja studenta o planowanej praktyce" powinien być wypełniony komputerowo, zawierać następujące informacje i zostać opatrzony podpisem Studenta:
- imię i nazwisko, stopień i rok studiów, nr albumu,
- datę i miejsce urodzenia,
- dokładny termin odbywania praktyki (od-do w formacie dzień/miesiąc/rok),
- dane instytucji przyjmującego studenta na praktykę (nazwa i dokładny adres)
- szczegółowy opis planowanej praktyki, z naciskiem na wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, jakie student zamierza nabyć dzięki praktyce.
Podpisaną informację należy dostarczyć w dwóch egzemplarzach do Kierownika lub Opiekuna praktyk.
Pobierz plik: Informacja studenta o planowanej praktyce (2 egz.)
__________________________________________________________
Krok 3: SKIEROWANIE na praktykę, POROZUMIENIE w sprawie jej odbywania oraz druk ubezpieczenia.
Student pobiera z witryny Zakładu, samodzielnie wypełnia (komputerowo), drukuje i przedstawia do podpisu kierownikowi/opiekunowi studenckich praktyk zawodowych w Zakładzie Kulturoznawstwa następujące dokumenty:
1. Pobierz plik: Skierowanie na praktykę (w jednym egzemplarzu)
Pola "numer skierowania" i „data” pozostają niewypełnione; proszę podać dokładny termin odbywania praktyki (od-do w formacie dzień/miesiąc/rok); proszę podać szczegółowe dane instytucji przyjmującej na praktykę (nazwa i dokładny adres).
2. Porozumienie na czas określony w sprawie prowadzenia praktyk obowiązkowych pomiędzy Uczelnią a instytucją przyjmującą (wydruk w dwóch egzemplarzach – dla Uczelni i dla instytucji);
Pole numeru porozumienia i data pozostają niewypełnione.
Proszę tylko wypełnić pola:
– 2. nazwa i adres zakładu pracy (dane instytucji przyjmującego studenta na praktykę – proszę wpisać pełną nazwę i dokładny adres) oraz dane osoby reprezentującej instytucję (imię i nazwisko, funkcja);
– § 2. wymiar praktyki (liczba godzin – stosownie 120, 90 lub 80);
– § 7. dokładny termin odbywania praktyki (od-do w formacie dzień/miesiąc/rok).
Pobierz plik: Porozumienie na czas określony w sprawie prowadzenia praktyk (2 egz.)
Studenckie praktyki zawodowe powinny odbywać się zgodnie z programem praktyk określonym przez Uczelnię (Zakład Kulturoznawstwa).
Student drukuje jeden egzemplarz i dostarcza do instytucji, w której odbywa praktykę – stosownie – Program obowiązkowych praktyk zawodowych I stopnia lub Program obowiązkowych praktyk zawodowych II stopnia, stanowiący załącznik do porozumienia na czas określony.
Pobierz plik: Program obowiązkowych praktyk zawodowych Licencjat
Pobierz plik: Program obowiązkowych praktyk zawodowych II stopień
3. Ubezpieczenie na czas odbywania obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych - pobierz plik (w jednym egzemplarzu).
Proszę uzupełnić pole "Kierunek" oraz wpisać swoje dane do rubryk "Imię i nazwisko studenta", "Data urodzenia" i "Czas praktyki" (od-do w formacie dzień/miesiąc/rok - dzień/miesiąc/rok). Pozostałe rubryki proszę pozostawić niewypełnione.
4. W wypadku, gdy czas trwania praktyk przekracza miesiąc (31 dni), Student wypełnia Wniosek o przedłużenie terminu realizacji praktyk, szczegółowo uzasadniając taką potrzebę (jeden egzemplarz).
Pobierz plik: Wniosek o przedłużenie terminu realizacji praktyk (1 egz.)
WAŻNE!!! Dokumenty:
- muszą być dokładnie i prawidłowo wypełnione – bez skreśleń,
- muszą zawierać kompletne dane – te same na skierowaniu, ubezpieczeniu i porozumieniu na czas określony,
- Nieprawidłowo wypełnione dokumenty nie będą przyjmowane!
(Po zaopiniowaniu wniosku przez kierownika lub opiekuna studenckich praktyk zawodowych Student dostarcza wniosek do Dziekanatu razem z pozostałymi dokumentami.
__________________________________________________
Krok 4: KONTAKT MIĘDZY UCZELNIĄ A INSTYTUCJĄ.
Student przedstawia wypełnione komputerowo druki:
- skierowanie (podpisany przez Kierownika/Opiekuna studenckich praktyk zawodowych w Zakładzie Kulturoznawstwa),
- porozumienie na czas określony,
- formularz ubezpieczenia (podpisany przez Kierownika/Opiekuna studenckich praktyk zawodowych w Zakładzie Kulturoznawstwa),
- Informacja studenta o planowanej praktyce,
- Program obowiązkowych praktyk zawodowych II stopień lub Program obowiązkowych praktyk zawodowych Licencjat - stosownie do stopnia i roku rozpoczęcia studiów.
w Dziekanacie Wydziału Filologicznego (Dziekanat ds. praktyk, pokój 033 - budynek Neofilologii, parter, obok pokoi pozostałych Dziekanatów, pani Magdalena Smagieł).
Po podpisaniu przez Dziekana student otrzymuje dokumenty z powrotem. Instytucja przyjmująca Studenta na praktykę podpisuje pisma i opatruje je pieczątką.
Uwaga: Po odbyciu praktyk jeden egzemplarz dokumentu "Porozumienie na czas określony w sprawie prowadzenia praktyk" podpisanego przez Prodziekana ds. Studenckich i przez instytucję, w której student odbywa praktykę musi zostać dostarczony przez Studenta do Dziekanatu lub do kierownika/opiekuna praktyk.
PRAKTYKA I JEJ ZALICZENIE
Krok 5: PRAKTYKA. Student uczestniczy w pracy instytucji kultury, odnotowując swoją pracę i postępy w samodzielnie prowadzonym dzienniku praktyk.
Dziennik powinien zostać opatrzony pieczątkami instytucji, w której Student odbywa praktykę i zawierać:
- szczegółowe informacje nt. wykonywanych zadań i nabywanych umiejętności (opisy w dzienniku powinny zajmować 2-3 strony),
- szczegółowe rozpisanie liczby godzin spędzonych na wykonywaniu poszczególnych czynności i nabywaniu umiejętności
(liczba wykazanych w dzienniku godzin = wymiar godzin praktyki – odpowiednio 120, 90 lub 80, w zależności od stopnia studiów i roku ich rozpoczęcia).
Poszczególne wpisy w dzienniku powinny być opatrzone podpisem opiekuna praktyki w instytucji, w której Student ją odbywa oraz jego pieczątką imienną. (Jeśli opiekun nie będzie miał takiej pieczątki, należy wpisać czytelnie jego imię i nazwisko).
Uzupełnieniem dziennika są foldery, zdjęcia, artykuły etc. dotyczącej wykonanej pracy i poznanej instytucji.
Wzór dziennika praktyk: Pobierz plik: Dziennik praktyki studenckiej
Krok 6: OPINIA. Na zakończenie praktyki w danej instytucji student prosi o opinię osobę, pod opieką której odbywał praktykę. Opinia ma opisywać pracę studenta i nabyte przez niego umiejętności i kompetencje, a także zawierać informację nt. terminu praktyk i ilości przepracowanych godzin.
Opinia powinna być opatrzona pieczątką instytucji oraz podpisem i imienną pieczątką osoby odpowiedzialnej za przebieg praktyki zawodowej studenta. (W razie braku imiennej pieczątki proszę czytelnie wpisać imię i nazwisko opiekuna praktyk).
Student pobiera wzór opinii stosownie do stopnia studiów, na których odbywa praktykę i do roku akademickiego, w którym rozpoczął studia):
Pobierz plik: Kulturoznawstwo Program obowiązkowych praktyk zawodowych Licencjat (dla studentów, którzy rozpoczęli studia w latach akad. 2021/2022 i w 2022/2023)
Pobierz plik: Kulturoznawstwo Program obowiązkowych praktyk zawodowych Licencjat (dla studentów rozpoczynających studia w roku akad. 2023/2024 i w latach późniejszych)
Pobierz plik: Kulturoznawstwo Ocena przebiegu praktyki studenckiej II stopień (dla studentów rozpoczynających naukę w roku akad. 2023/2024 i w latach późniejszych)
Pobierz plik: Kulturoznawstwo Ocena przebiegu praktyki studenckiej II stopień (dla studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akad. 2022/2023)
Krok 7: ZALICZENIE. Zaliczenie praktyk zawodowych w indeksie elektronicznym student uzyskuje w ostatnim semestrze ostatniego roku studiów (odpowiednio I i II stopnia).
Student po zakończeniu praktyk w ciągu tygodnia składa dokumenty do podpisania przez kierownika praktyk.
Zaliczenie praktyki wystawia Kierownik praktyk (dr Helena Draganik) w godzinach konsultacji w semestrze zimowym i letnim (oraz w trakcie sesji), na podstawie kompletu dokumentów:
- Dziennik praktyk;
- Opinia instytucji, w której Student odbywał praktykę nt. praktykanta (wypełniony przez opiekuna praktyk w tej instytucji druk "Ocena przebiegu praktyki studenckiej";
- Jeden egzemplarz „Porozumienia na czas określony w sprawie prowadzenia praktyk" podpisany przez Prodziekana ds. Studenckich i przez instytucję, w której Student odbywał praktykę (jeśli Student nie złożył go w Dziekanacie).
- Ankieta – ocena miejsca odbywania praktyk, wybranego samodzielnie przez studenta. Pobierz i wypełnij ankietę.
Krok 8: PODZIĘKOWANIE. Na wniosek studenta Kierownik praktyk może wysłać do odpowiedniej instytucji podziękowanie za opiekę nad praktykantem.
MONITORING PRAKTYK
W celu zapewnienia osiągnięcia efektów kształcenia studenckich praktyk zawodowych oraz wyłonienia placówek, które oferują studentom najlepsze przygotowanie do przyszłej pracy, praktyki zawodowe są monitorowane.
W tym celu:
a. Student wypełnia ankietę, w której dokonuje oceny placówki, w której odbywał praktykę, pod kątem uzyskanej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w trakcie przebiegu praktyki. Pobierz i wypełnij ankietę.
b. Wybrane placówki, w których studenci odbywają praktyki są hospitowane przez Opiekuna/Kierownika praktyk.
c. Instytucje, w których studenci odbywają praktyki są informowane o efektach jej odbywania przez danego studenta (w tym o wynikach wypełnionej przez studenta ankiety oceny praktyk w tej placówce).
UWAGI KOŃCOWE
Praktyki zrealizowane na tzw. drugim kierunku nie są uważane za praktyki odbywane w ramach studiów na Kulturoznawstwie.
We wszystkich sprawach spornych rozstrzyga Dziekan Wydziału po zasięgnięciu opinii kierownika Zakładu Kulturoznawstwa.