Więcej informacji

Wizyta studentów kulturoznawstwa w Drukarni Misiuro 16 maja 2024 roku

Zakład Kulturoznawstwa UG od 2017 roku współpracuje z jedną z najstarszych i największych w Trójmieście firm poligraficznych – gdańską Drukarnią Misiuro. Wyrazem tej współpracy są między innymi coroczne wizyty w drukarni studentów I stopnia kulturoznawstwa, ze specjalności „Krytyka i popularyzacja kultury”, w ramach prowadzonych przez dr. Karola Szymańskiego zajęć „Proces i rynek wydawniczy”.

Studenci mogą na miejscu bezpośrednio zapoznać się z przygotowywaniem publikacji do druku oraz całym procesem technologicznym druku książek, czasopism i akcydensów reklamowych. Poznają również specyfikę pracy działu marketingu i sprzedaży w firmie poligraficznej, współpracującej między innymi z różnymi instytucjami kultury, wydawnictwami czy agencjami reklamowymi. Wizyty w drukarni są dla studentów niezwykle cennym, praktycznym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej zdobywanej na zajęciach.

Ostatnie spotkanie w Drukarni Misiuro miało miejsce 16 maja 2024 roku i wzięło w nim udział siedmioro studentów obecnego II roku kulturoznawstwa.

 

Umowa o współpracy Instytutu Badań nad Kulturą UG z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

Czternastego maja 2024 roku Instytut Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego podpisał z inicjatywy dr. Karola Szymańskiego umowę o stałej współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, reprezentowanym przez jego dyrektorkę – panią Jadwigę Charzyńską i zastępcę dyrektora – pana Tymoteusza Skibę.

Intencją obu stron było nadanie dotychczasowym kontaktom nowego kształtu organizacyjnego i pobudzenie ich rozwoju. Instytut i Centrum wyraziły wolę wzajemnego wspierania się w zakresie: upowszechniania i promowania sztuki współczesnej, wymiany doświadczeń i wizyt pracowników oraz realizacji praktyk studenckich.

Współpraca ma obejmować przede wszystkim (1) organizację wystaw, konferencji i festiwali oraz innych wydarzeń promujących sztukę i kulturę, (2) realizację przedsięwzięć wydawniczych i dydaktycznych, (3) realizację badań naukowych i programów badawczych, (4) wymianę doświadczeń i kadr, (5) realizację w Centrum praktyk studenckich, (6) kwerendy oraz wymianę dokumentacji i informacji naukowych.

Obie strony zobowiązały się do informowania w możliwie najszerszym zakresie o wspólnych przedsięwzięciach we własnych materiałach informacyjnych, publikacjach oraz wystąpieniach publicznych

 

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza w weekend 22–24 marca 2024 roku na otwarcie nowej wystawy "Pałac pełen bajek".

Na wystawie „Pałac pełen bajek” Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprezentuje najbardziej znane postaci z dobranocek, między innymi Misia Uszatka, psa Reksia, Smoka Wawelskiego, wróbla Ćwirka, pingwina Pik-Poka. Nowoczesna, interaktywna wystawa stała zostanie udostępniona zwiedzającym 22 marca. W programie weekendu otwarcia oprócz nowej ekspozycji są zabawy dla dzieci oraz projekcje bajek animowanych w muzealnym kinie Kinematograf.

Wystawa jest propozycją dla wszystkich, bez względu na wiek. Dorośli odbiorcy przypomną sobie czasy dzieciństwa, a młodsi będą mieli szansę poznać bohaterów kultowych polskich serii animowanych. „Pałac pełen bajek” w zamyśle twórców ekspozycji ma jednocześnie bawić i dostarczać solidnej porcji wiedzy na temat filmów animowanych, technik stosowanych w ich realizacji oraz twórców tych filmów. Wśród interaktywnych elementów wystawy zwiedzający znajdą uproszczony wieloplan (stół animacyjny), który pomaga zrozumieć proces powstawania animacji rysunkowych i lalkowych.

Na wystawie każdy filmowy bohater wystąpi w swojej oryginalnej filmowej postaci: Uszatek, Pik-Pok, Colargol i Muminki jako lalki, które wystąpiły w animacjach, a Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, koty Filemon i Bonifacy oraz Ćwirek jako celuloidy (czyli rysunki na przezroczystych foliach). Prezentowane na wystawie bajki powstały w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, a także w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie i innych.

Wystawa jest również hołdem dla twórców filmów animacyjnych. Dzięki archiwalnym zdjęciom przyjrzymy się m.in. Janinie Hartwig przy pracy nad „Przygodami Misia Colargola”, Jadwidze Kudrzyckiej przy wieloplanie, podczas pracy nad „Opowiadaniami Muminków”, Marianowi Kiełbaszczakowi na planie filmu „Maurycy i Hawranek” oraz Tadeuszowi Wilkoszowi na planie „Smoka Barnaby”.

 

Umowa o współpracy Instytutu Badań nad Kulturą UG z Drukarnią Misiuro w Gdańsku

Instytut Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę o stałej współpracy z przedsiębiorstwem z otoczenia społeczno-gospodarczego, zajmującym się działalnością powiązaną z charakterem kierunków studiów prowadzonych w Instytucie. Tym razem z inicjatywy dr. Karola Szymańskiego sformalizowano trwającą od kilku lat owocną współpracę z Drukarnią Misiuro w Gdańsku, reprezentowaną przez jej właściciela Damiana Misiuro.

Intencją obu stron było nadanie dotychczasowym kontaktom nowego kształtu organizacyjnego i pobudzenie ich rozwoju. Instytut i Drukarnia wyraziły wolę wzajemnego wspierania się w zakresie: upowszechniania i promowania sztuki wydawniczej oraz drukarskiej, wymiany doświadczeń i wizyt pracowników oraz realizacji praktyk studenckich. Współpraca ma obejmować między innymi (1) wzajemne zatrudnianie wykładowców i specjalistów, (2) umożliwienie studentom Instytutu odbywania w Drukarni obowiązkowych praktyk studenckich, (3) wzajemne zamieszczanie informacji o wydarzeniach i działaniach partnera na stronach internetowych i w mediach społecznościowych oraz (4) dystrybucję ulotek promocyjnych i dydaktycznych związanych z przedmiotem współpracy. Obie strony zobowiązały się do informowania w możliwie najszerszym zakresie o wspólnych przedsięwzięciach we własnych materiałach informacyjnych, publikacjach oraz wystąpieniach publicznych.

 

Umowa o współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi

Instytut Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego podpisał z inicjatywy dr. Karola Szymańskiego umowę o stałej współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi, reprezentowanym przez jego dyrektorkę – panią Marzenę Bomanowską.

Intencją obu stron było nadanie dotychczasowym kontaktom nowego kształtu organizacyjnego i pobudzenie ich rozwoju. Muzeum i Instytut wyraziły wolę wzajemnego wspierania się w zakresie upowszechniania kultury, popularyzowania nauki i sztuki, prowadzenia badań naukowych, organizacji wspólnych przedsięwzięć i wymiany doświadczeń. Współpraca ma obejmować między innymi organizację wystaw, konferencji, festiwali i przeglądów filmowych oraz innych wydarzeń promujących sztukę i kulturę filmową; realizację przedsięwzięć wydawniczych i dydaktycznych oraz badań naukowych i programów badawczych; wymianę dokumentacji i informacji naukowych oraz doświadczeń i wizyt pracowników; wzajemne zatrudnianie wykładowców i specjalistów, a także realizację w Muzeum praktyk studenckich.

Obie strony zobowiązały się także do informowania w możliwie najszerszym zakresie o wspólnych przedsięwzięciach we własnych materiałach promocyjnych i informacyjnych, publikacjach, stronach internetowych, mediach społecznościowych i wystąpieniach publicznych.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 29. Grudzień 2023 - 17:36; osoba wprowadzająca: Tomasz Lidzbarski Ostatnia zmiana: sobota, 18. Maj 2024 - 22:30; osoba wprowadzająca: Tomasz Lidzbarski