Wydarzenia w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki

Historia erasmusowego sukcesu

Nasza studentka, Katarzyna Niemcewicz została laureatką stypendium SWEA. Tak opowiada o swoim doświadczeniu:

 

SWEA Stockholm jest oddziałem SWEA International i co roku przyznaje stypendium językowe. Stypendium jest oferowane zagranicznemu studentowi wizytującemu, który studiuje język i literaturę szwedzką na jednym z trzech szwedzkich uniwersytetów. Celem tego wyróżnienia jest zachęcanie, wspieranie i stymulowanie dalszych studiów nad językiem lub literaturą szwedzką w kraju ojczystym.

Aby otrzymać stypendium, student musi napisać list motywacyjny, w którym opowiada o swoich doświadczeniach związanych np. z nauką języka, szwedzką kulturą czy literaturą. Dodatkowo należy załączyć również swoje CV i listy polecające od wykładowców uczelni macierzystej.

W tym roku moja praca i osiągnięcia w nauce zostały docenione i zostało mi przyznane właśnie to stypendium. Otrzymałam zaproszenie na jedno ze spotkań członkiń SWEA, które było organizowane w Sztokholmie siódmego grudnia. Podczas lunchu zostałam oficjalnie przywitana i przedstawiona jako tegoroczna stypendystka. Brałam udział w ciekawych dyskusjach na temat szwedzkiej literatury, polityki i doświadczeń związanych z podróżami i życiem w różnych zakątkach świata. Stypendium chcę przeznaczyć m.in. na rozbudowanie mojej bibliografii do pracy magisterskiej oraz na organizację wycieczek po najciekawszych miastach w Szwecji.

 

Serdecznie gratulujemy!

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 30 Styczeń, 2023 - 09:21; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 30 Styczeń, 2023 - 09:29; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

Profesor Karol Piasecki (1952-2023)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Karola Piaseckiego, emerytowanego profesora Uniwersytetu Szczecińskiego, wcześniej związanego z Uniwersytetem Warszawskim. Prof. Karol Piasecki, z wykształcenia biolog, był wybitnym i wszechstronnym uczonym, łączącym „antropologię fizyczną z kulturową” oraz biologiczną (uważał, że człowiek jest biokulturowy); był krajoznawcą. W młodości studiował też astronomię. Należał do zespołu prof. J. Gąssowskiego poszukującego szczątków Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku; badał kości czaszki i rekonstruował wygląd wielkiego astronoma.

Na Uniwersytecie Szczecińskim kierował Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej. Żywo interesował się problematyką językoznawczą, w szczególności uralistyką. Pisał na temat etnogenezy ludów Północy. Jego wykłady o ludach uralskich cieszyły się dużą popularnością wśród studentów fennistyki.

Prof. Karol Piasecki jest autorem ponad 200 prac naukowych. Dla skandynawistów znaczącymi publikacjami są: dwutomowe dzieło Hiperborejczycy czyli ludy cyrkumborealne (2021); artykuły: Peczora – ślad zaginionego ludu, czyli o tym że warto czytać klasyków („Zwierciadło Etnologiczne” 1/2012); Bjarmia – tajemnicze królestwo skandynawskich sag („Zew Północy” 15/2013); The White Sea Pomorye and its inhabitants („Studia Maritima” 22/2009); „Laponia” Johanna Schefferusa jako źródło etnograficzne („Zwierciadło Etnologiczne” 2/2013); Pomorcy wczoraj i dziś. Słowiański etnos na wybrzeżach Północy („Roczniki Socjologii Morskiej” 23/2014) i in.

Profesor zamierzał wydać pracę o etnogenezie Saamów.

 

Cześć Jego pamięci!

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 23 Styczeń, 2023 - 21:21; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 23 Styczeń, 2023 - 21:22; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

Nowy słownik islandzko-polski

 

W Instytucie im. Árniego Magnússona zaczęły się właśnie prace nad tłumaczeniem nowego słownika islandzko-polskiego on-line. Jest to już dziesiąty język, na który tłumaczona jest wersja islandzka. Wersja polska opiera się na projekcie ISLEX i innych słownikach, które zostały opracowane przez Instytut w ciągu ostatnich 15 lat.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa ds. Społecznych i Rynku Pracy, a udostępnienie pierwszej wersji słownika zawierającego 25000 pojęć ma nastąpić pod koniec roku. Docelowa objętość słownika to 55000 pojęć przetłumaczonych na język polski, a oprócz tego wiele przykładów, związków frazeologicznych, nagrań z wymową słów islandzkich, a także linki odsyłające do ich odmiany na stronie BÍN. Dostęp do słownika będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich użytkowników.

Do grupy projektowej należą: Stanisław Bartoszek, kierownik polskiej części projektu, oraz tłumacze: Aleksandra Maria Cieślińska (lektorka j. islandzkiego w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki), Emilia Młyńska i Mirosław Ólafur Ambroziak. Głównym redaktorem jest Þórdís Úlfarsdóttir, a kierownikiem projektu Halldóra Jónsdóttir.

Na zdjęciu grupa projektowa słownika islandzko-polskiego od lewej: Emilia, Stanisław, Halldóra, Mirosław Ólafur, Þórdís oraz Aleksandra Maria. Fot.: Sigurður Stefán Jónsson.

Serdecznie gratulujemy pani mgr Aleksandrze Cieślińskiej udziału w projekcie!

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: niedziela, 22 Styczeń, 2023 - 13:57; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 23 Styczeń, 2023 - 12:43; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

Czym jest bałtyckość? - podsumowanie szkoły letniej YoPeNET na Wydziale Filologicznym

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego wizytę zagranicznych studentów na UG w ramach projektu YoPeNET.

 

Link do filmu: https://youtu.be/UX0g6Ykhz_o

 

Więcej szczegółów na stronie Wydziału: https://ug.edu.pl/news/pl/4647/czym-jest-baltyckosc-podsumowanie-szkoly-letniej-yopenet-na-wydziale-filologicznym

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: niedziela, 22 Styczeń, 2023 - 13:52; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: niedziela, 22 Styczeń, 2023 - 13:55; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

Dyskusja z udziałem Sveinunga Flogstada

Zapraszamy na dyskusję z udziałem naszego lektora norweskiego, Sveinunga Flogstada. Link do wydarzenia:

 

https://www.facebook.com/events/3285534918372733?ref=newsfeed

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 13 Styczeń, 2023 - 22:04; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: piątek, 13 Styczeń, 2023 - 22:06; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

Roundtable we Wrocławiu

Roundtable: Polityka Polski wobec Europy Północnej i Arktyki: wyzwania dla teoretyków i praktyków, 25 listopada 2022

Zapraszamy na Roundtable pt. „Polityka Polski wobec Europy Północnej i Arktyki: wyzwania dla teoretyków i praktyków

25 listopada 2022 , godz. 11:30-13:30, Format hybrydowy: Wrocław / Zoom

Link do rejestracji:
https://zoom.us/webinar/register/WN_qd1-wCOgTtaCIenXdWEiog

LINK:

 

https://ies.lublin.pl/aktualnosc/roundtable-polityka-polski-wobec-europy-polnocnej-i-arktyki-wyzwania-dla-teoretykow-i-praktykow-25-listopada-2022/

 

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 17 Listopad, 2022 - 12:16; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: czwartek, 17 Listopad, 2022 - 12:16; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

Islandzkie kino noir

Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy i Gdański Teatr Szekspirowski zapraszają studentów i pracowników Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki Uniwersytetu Gdańskiego na przegląd kultury i sztuki Islandii pod nazwą “KIERUNEK: ISLANDIA”.

 

Już w najbliższy weekend widzowie Centrum Filmowego UG będą mogli zapoznać się z propozycjami filmowej Islandii. Harmonogram seansów na te dni prezentuje się następująco:

 

14 października (piątek) o godzinie 16:00 i 18:00 filmy: Państwo w państwie (Borgríki) i Państwo w państwie 2

 

15 października (sobota) 16:00 Wir, natomiast o godz. 18.00 film Wolka.

 

Opisy filmów:

 

Państwo w państwie (Borgríki) (2011) reż. Ólafur Jóhannesson

Kryminał o korupcji, zemście i mafijnych porachunkach. Jego fabuła wykorzystuje temat przekupstwa oraz bezsilności islandzkiej policji wobec niebezpieczeństw płynących z zewnątrz.

 

Państwo w państwie 2 (2014) reż. Ólafur Jóhannesson

W drugiej część kryminału Ólafura Jóhannessona powracają bohaterowie pierwszego filmu z serii, ale pojawiają się także nowe postacie – młody agent służb wewnętrznych oraz jego nieprzekupny szef. Fabuła sequela skupia się tym razem w większym stopniu na odkrywaniu przeszłości czarnych charakterów.

 

Po piątkowym seansie zaplanowano dyskusję z prof. UAM Anną Mrozewicz i Jackiem Godkiem.

 

Wir (2010) reż. Árni Ásgeirsson

Film oparty na wielokrotnie nagradzanej sztuce teatralnej Jóna Atliego Jónassona. W strukturze scenariusza intrygująco połączono elementy morskiego thrillera, „Nordic noir” i kina grozy. Fabuła „Wiru” opowiada o relacjach pomiędzy członkami załogi trawlera, do której dołącza na czas jednego rejsu kobieta.

 

 

Wolka (2021) reż. Árni Ásgeirsson

Annie zostają ostatnie dni odsiadki, a to oznacza, że nadchodzi czas rozliczenia z przeszłością. Gdy opuszcza więzienne mury, jej głównym celem jest odnalezienie Doroty (Olga Bołądź), z którą ma rachunki do wyrównania.

 

Po sobotnim seansie zaplanowano rozmowę z aktorem: Gudmundurem Thorvaldssonem.

 

Przegląd odbędzie się w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy (Biblioteka Główna UG), ul. Wita Stwosza 53.

 

Bilety na wydarzenie można zakupić stacjonarnie chwilę przed seansem (płatność kartą i gotówką) lub na stronie internetowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pod adresem: https://bilety.teatrszekspirowski.pl/rezerwacja/termin.html?fbclid=IwAR1Q-SZCD-AnDrAlIwiLOIUoxZeDisjKc4FTqQtdw2jpbd8KvmEXjZRtiwU.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Załącznik Rozmiar
islandzkie_kino_noir_skandynawistyka.docx 703.85 KB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 13 Październik, 2022 - 21:01; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: czwartek, 13 Październik, 2022 - 21:01; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

OD MŁODYCH DLA MŁODYCH. DOFINANSOWANIE PROJEKTU „YOUNG PEOPLE NETWORK FOR BALTICNESS"

Projekt kierowany przez dr. hab. Kazimierza Musiała, prof. UG „Young People Network for Balticness 2.0.”(YoPeNET) otrzymał grant w wysokości 65 000 euro z programu Rady Państw Morza Bałtyckiego. Celem przedsięwzięcia jest zorganizowanie letnich szkół, podczas których uczniowie szkół średnich, studenci oraz doktoranci opracują przeznaczone dla swoich rówieśników podcasty i filmy na temat tożsamości. 
 

Więcej informacji: 

https://ug.edu.pl/news/pl/3660/od-mlodych-dla-mlodych-dofinansowanie-projektu-young-people-network-balticness

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 6 Lipiec, 2022 - 12:08; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: środa, 6 Lipiec, 2022 - 12:08; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

Tygiel skandynawistyczny - aktualizacja

Termin nadsyłania zgłoszeń tematów artykułów do antologii studencko-doktoranckiej „Tygiel skandynawistyczny 2. Antologia studencko-doktorancka Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki Uniwersytetu Gdańskiego” został wydłużony do 15.07. Zachęcamym zarówno studentów, studentki, doktorantów i doktorantki jak i absolwentów i absolwentki Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki Uniwersytetu Gdańskiego do przesyłania tekstów z zakresu literatury, kultury, języka, historii i kwestii społecznych regionu nordyckiego.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: sobota, 2 Lipiec, 2022 - 09:04; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: sobota, 2 Lipiec, 2022 - 09:04; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

Program Flow to Grow

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 9 Czerwiec, 2022 - 21:08; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska Ostatnia zmiana: czwartek, 9 Czerwiec, 2022 - 21:08; osoba wprowadzająca: Magdalena Podlaska

Biuro Karier UG zaprasza na DZIEŃ Z KARIERĄ

Biuro Karier UG  serdecznie zaprasza studentów  do udziału w „Dniu z karierą” – mini targach pracy, organizowanych na  Wydziale Ekonomicznym 24 maja.

https://biuro-karier.ug.edu.pl/aktualnosci/150

(9) DZIEŃ Z KARIERĄ - Mini Targi Pracy | Facebook

 Szczególną uwagę  zwracamy  na warsztat o zakładaniu własnej działalności gospodarczej 19 maja (online)

https://biuro-karier.ug.edu.pl/aktualnosci/149

Ponadto na stronie Biura Karier UG  utworzono zakładkę z wszystkimi   wydarzeniami organizowanymi przez BK:

https://biuro-karier.ug.edu.pl/aktualnosci/148