prof. dr hab. Gertruda Skotnicka

Profesor dr hab. Gertruda Skotnicka

urodziła się w Wysinie, na pograniczu kaszubsko – kociewskim. Była historykiem i krytykiem literatury dla dzieci i młodzieży.

W 1959 roku ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim i rozpoczęła pracę w szkole jako nauczycielka, następnie jako wizytatorka i pracownik kuratorium oświaty. Jej działalność naukowa i dydaktyczna związana była z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Gdańsku, a później z Uniwersytetem Gdańskim. Tu w 1971 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych, a w 1983 złożyła i obroniła pracę habilitacyjną. W 1995 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego. W latach 1987-1995 prof. Skotnicka kierowała Zakładem Literatury i Kultury Pomorza XIX i XX wieku.

Prowadzone przez nią badania literackie obejmują dwa kręgi tematyczne:  pomorzoznawstwo (ze szczególnym uwzględnieniem literatury i kultury regionalnej Kaszub i Kociewia) oraz twórczość dla dzieci i młodzieży. W tej ostatniej dziedzinie wiele jej prac literaturoznawczych ma charakter pionierski.

Profesor Skotnicka jako autorka esejów o literaturze dla dzieci była laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka, którą w 1996 otrzymała m. in. z Josteinem Gaarderem, autorem Świata Zofii. Za działalność naukową została odznaczona dwukrotnie  przez Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Była członkiem m.in. Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz międzynarodowego stowarzyszenia IBBY.

W dziedzinie pracy dydaktycznej jej osiągnięcia potwierdzają recenzje prac doktorskich i habilitacyjnych, wypromowanie pięciu doktorów oraz opieka promotorska kilkudziesięciu prac magisterskich i licencjackich.

Profesor Skotnicka uczestniczyła w krajowych oraz zagranicznych konferencjach i sympozjach naukowych. Jest autorką około 200 prac krytycznoliterackich zamieszczonych w pracach zbiorowych oraz wielu recenzji książek dla najmłodszego czytelnika publikowanych m. in. w czasopismach ogólnopolskich (np.: „Nowa Szkoła”, „Wychowanie w Przedszkolu”, „Polonistyka”, „Nowe Książki”, „Guliwer”)  i regionalnych (m.in.: „Gdański Rocznik Kulturalny”, „Pomerania”, „Kociewski Magazyn Regionalny”). Jest także autorką wielu haseł słownikowych, np. w: Nowym słowniku literatury dla dzieci i młodzieży: pisarze, książki, serie, ilustratorzy, przegląd bibliograficzny, pod red. K. Kuliczkowskiej, B. Tylickiej (Warszawa 1979); Słowniku literatury dziecięcej i młodzieżowej, pod red. B. Tylickiej, G. Leszczyńskiego (Wrocław 2002). Najważniejsze w jej dorobku są prace składające się na monografię polskiej powieści historycznej dla dzieci i młodzieży. Są to: Pozytywistyczne powieści z dziejów narodu (Gdańsk 1974), Dzieje piórem malowane. O powieściach historycznych dla dzieci i młodzieży z okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego (Gdańsk 1987), Barwy przeszłości. O powieściach historycznych dla dzieci i młodzieży 1945 – 1989. (Gdańsk 2008). Inne ważniejsze prace to: Z literackich kręgów dzieciństwa i dojrzewania (1994)  Literatura polska dla dzieci i młodzieży u progu nowego wieku  (2000) i wydany ostatnio Literacki portret Haliny Popławskiej (2011).

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 7. Styczeń 2019 - 09:38; osoba wprowadzająca: Marcin Całbecki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Styczeń 2019 - 09:38; osoba wprowadzająca: Marcin Całbecki