Zdolni z Pomorza w Instytucie Filologii Polskiej

Mimo pandemii, choć właściwiej byłoby powiedzieć: wbrew niej, pracownicy Instytutu Filologii Polskiej czynnie angażują się w projekt Zdolni z Pomorza realizowany we współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Urządem Marszałkowskim. Przede wszystkim uruchomiono kółko olimpijskie – formę wsparcia dla młodzieży przygotowującej się do Olimpiady z Literatury i Języka Polskiego i zarazem chcącej rozwijać swoje humanistyczne i artystyczne zainteresowania. Zajęcia poświęcone zagadnieniom językowym prowadzi dr Joanna Ginter, problematykę filmową podejmuje z uczestnikami dr Maria Szoska. Dr Bartosz Dąbrowski bada związki poezji J. Słowackiego i Cz. Miłosza, dr hab. Dariusz Szczukowski – pyta po co i jak czytać poezję współczesną. Last but not least, związki tańca z literaturą, teatrem i kulturą popularną odkrywa z uczestniczkami kółka polonistycznego dr Anna Reglińska-Jemioł.

Poza tą formą wsparcia odbywają się również spotkania akademickie przeznaczone dla starszych uczniów szkół podstawowych. W tym semestrze zaplanowano dwa takie wydarzenia. Pierwsze z cyklu, poświęcone zagadnieniu adaptacji filmowej, odbyło się 20 marca 2021 roku za pomocą aplikacji Teams. Podejmowane rozważania koncentrowały się wokół odpowiedzi na pytania: kiedy zdrada jest twórcza, a kiedy staje się przykładem destrukcji? W jakich sytuacjach jesteśmy skłonni dać adaptatorowi szerszy margines wolności, a kiedy oskarżamy go o zdradę pierwowzoru? Ćwiczenia poprowadzili dr Maria Szoska i dr hab. D. Szczukowski. Profesor Szczukowski wziął na warsztat Kamienie na szaniec Roberta Glińskiego, podejmując z uczniami zagadnienie historycznej prawdy. Równolegle ćwiczenia prowadziła dr Maria Szoska, badając m.in. retoryczne aspekty filmowej opowieści sióstr Bui-Ngoc (Świtezianki).

W najbliższych tygodniach, bo już 15 maja 2020 roku, odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem poświęcone zgłębianiu tajemnicy słów. Wykład poprowadzi dr hab. Lucyna Warda Radys. Pani Profesor  zaproponuje uczniom filologiczną podróż po morzu słów i znaczeń - słów, które dobrze znamy, bo używamy ich na co dzień, i zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że mogą kryć przed nami jakieś tajemnice. Tymczasem może się okazać, że dotarcie do genezy słowa, odkrycie jego najgłębszego sensu i przeobrażeń, jakim podlegało, może nas doprowadzić do poznania mentalności i sposobu myślenia naszych przodków.

 

Zapisy na spotkanie akademickie poprowadzi: ewa.pomirska@ug.edu.pl.

Więcej informacji na stronie: https://mat.ug.edu.pl/zdolni/media/176/Polski-2021-05-15.pdf

 

 

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 15. Kwiecień 2021 - 09:46; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 26. Kwiecień 2021 - 22:27; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka