20 Festiwal Szekspirowski: 29 lipca - 7 sierpnia 2016
Spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania z artystami, seminaria.
Scena OFF: monodramy, teatr uliczny, performance, happeningi
→ Program
→ Strona internetowa festiwalu
Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. W poprzednich edycjach na festiwalu gościły takie gwiazdy jak Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.
Podczas 20. edycji festiwalu również nie zabraknie wielkich nazwisk i wybitnych szekspirowskich realizacji. Zobaczymy spektakle m.in.: Wielkiej Brytanii, Rosji, Włoch, Izraela czy z Iranu a także polskie inscenizacje szekspirowskie – finalistów konkursu o Złotego Yoricka.
Spektaklom jak co roku towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej. Szczególnie bogaty będzie też tegoroczny nurt SzekspirOFF, po raz pierwszy w formule konkursowej.
Konkurs o Złotego Yoricka
Konkurs na Najlepszą Polską Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz Utworów Inspirowanych Dziełami Williama Szekspira w sezonie 2015/2016
W tegorocznej jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Szekspirowskiego wzięło udział 15 przedstawień. W 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira zainteresowanie polskich teatrów jego twórczością było niemal dwukrotnie większe i w drugim etapie zmagań o Złotego Yoricka mogłoby się znaleźć więcej przedstawień, ostatecznie jednak do finału wybrane zostały trzy spektakle: Hamlet w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Burza w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie,Juliusz Cezar w reżyserii Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie
Wybrane spektakle tworzą, zdaniem selekcjonera Łukasza Drewniaka, grupę reprezentatywną dla wszystkich kluczowych metod inscenizacyjnych, którymi otwieramy dziś twórczość Williama Szekspira. Znalazł się w niej spektakl przyglądający się mechanizmom dyktatury i rewolucji, w którym zadaje się pytanie o sens i prawdziwą przyczynę wojny domowej (Juliusz Cezar Barbary Wysockiej). Spektakl-labirynt asocjacji związanych z jednym z najbardziej frapujących mitów teatralnych ostatnich stuleci, widowisko szalone, jakby rozgrywane wewnątrz umierającego umysłu, pozornie pozbawione reguł a jednak wchodzące w gorącą polemikę z tradycyjnym i awangardowym myśleniem o Hamlecie jako tekście kultury (Hamlet Krzysztofa Garbaczewskiego). I wreszcie przedstawienie wierne Szekspirowi w warstwie tekstowej i fabularnej, aczkolwiek przesiąknięte obrazami i emocjami współczesności, związanymi z problemem tożsamości, uchodźstwa, izolacji, chorób i lęków cywilizacyjnych (Burza Anny Augustynowicz). We wszystkich finałowych trzech realizacjach Szekspir służy jako lustro dzisiejszej Europie. Szekspir czyli stara Europa, czyli wyspa-bastion na oceanie cierpienia, osobista pamięć i ciało polityczne, które umiera. Fascynujące jest współbrzmienie tych trzech i kilku jeszcze tego sezonowych szekspirowskich interpretacji. W potyczkach z Szekspirem najciekawsze rezultaty osiągają ci artyści, którzy z pomocą jego utworów tłumaczą sprawy w skali już nie polskiej a globalnej.
Finał konkursu zostanie rozstrzygnięty podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego. Werdykt ogłosimy 7 sierpnia.
SzekspirOFF
Tegoroczny SzekspirOFF, nurt towarzyszący 20. edycji Festiwalu Szekspirowskiego, po raz pierwszy ma charakter konkursowy.
SzekspirOFF 2016 to 34 prezentacje, w których weźmie udział ponad 100 artystów z całej Polski, ale również Australii, Wielkiej Brytanii czy Rumunii.
W programie – małe formy teatru dramatycznego, teatr lalkowy, teatr tańca, happening, musical, koncert, stand-up, kabaret oraz filmy. Pojawią się również spektakle z pięciu wyższych szkół teatralnych z Polski. Dodatkowo 5.08 o godz. 14.00 w Teatrze w Oknie zostanie zaprezentowana lalkowa niespodzianka dla najmłodszych widzów.
Wydarzenia artystyczne będą odbywać się w siedmiu różnych lokalizacjach w Trójmieście: Teatrze w Oknie, w murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (tam zostanie zbudowana scena kabaretowa, na której wieczorami odbywać się będą spektakle komediowe), na scenie Teatru Gdynia Główna, w Młodym Byronie (Dworek Sierakowskich w Sopocie), w Restauracji San Marco w Gdańsku przy ul. Długiej 4 oraz na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
Od 29.07 do 7.08 jurorzy SzekspirOFF 2016: Jadwiga Możdżer, Paweł Aigner i Adam Orzechowski obejrzą 25 wydarzeń artystycznych, które zakwalifikowały się do tegorocznej edycji konkursowej Festiwalu. Pośród finalistów rozdysponują łączną pulę nagród 16.400 PLN. Laureatów poznamy ostatniego dnia Festiwalu na uroczystym wręczeniu nagród.