prof. dr hab. Bożena Matuszczyk-Podgórska
Prof. dr hab. Bożena Matuszczyk
Droga naukowa
mgr filologii polskiej - 1979 (rok) – KUL (uczelnia)
dr nauk humanistycznych - 1989 - KUL
dr hab. - 2006 - KUL
prof. nadzw. UG - 2007
Zainteresowania naukowe
Przedmiotem zainteresowań naukowych Bożeny Matuszczyk jest zarówno współczesny język polski (zagadnienia stylistyczne i pragmatyczne), jak i historia języka polskiego. W działalności naukowej Bożeny Matuszczyk można wyróżnić dwa nurty: nurt historycznojęzykowy i nurt współczesnego języka polskiego.
Nurt historycznojęzykowy obejmuje publikacje na temat normy językowej w polszczyźnie II połowy XVI wieku i studium z zakresu semantyki, etymologii i metodologii badań zapożyczeń wyrazowych. Ponadto należą tu prace z zakresu badań nad językiem i stylem utworów literackich oraz badania nad słownikiem Lindego.
Nurt współczesnego języka polskiego koncentruje się na języku religijnym w dwóch odmianach: języku Kazan i języku przekładów Biblii. Prace poświęcone przekładom z Biblii koncentrują się na zagadnieniach ekwiwalencji translatorskiej oraz ocenie języka i stylu.
Publikacje i udział w konferencjach
Dorobek naukowy obejmuje 2 publikacje książkowe, 73 artykuły i 13 innych prac (tłumaczenia, recenzje, sprawozdania). Uczestniczyłam w ok. 60 konferencjach naukowych – w ostatnich 5 latach w 30 konferencjach ogólnopolskich (w tym 10 o charakterze międzynarodowym).
Wykaz ważniejszych publikacji:
Książki:
- Słownik języka polskiego S. B. Lindego. Warsztat leksykografa, Lublin 2006.
Rozdziały w monografiach w języku polskim:
- Językowe sposoby przedstawiania wartości we współczesnych kazaniach, [w:] Antynomie wartości. Problematyka aksjologiczna w literaturze i dydaktyce, Łódź 2007.
Osiągnięcia dydaktyczne
Dorobek dydaktyczny – wypromowanie 28 magistrów.
Członkostwo w organizacjach naukowych i zawodowych
Bożena Matuszczyk jest członkiem: Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Towarzystwa Naukowego KUL (członek korespondent), Komisji Języka Religijnego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN