Semestralny projekt edukacyjny:: "Zrozumieć polską duszę"

Klasa 2e z X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku im. Lecha Bądkowskiego zakończyła semestralny projekt edukacyjny przeprowadzony w Instytucie Filologii Polskiej.

Przez 5 miesięcy uczniowie podzieleni na dwuosobowe zespoły przygotowywali i prowadzili (pod opieką nauczyciela) zajęcia ze studentami z Chin, którzy w trakcie dwuletniego pobytu w Polsce próbują zmierzyć się z wyzwaniami stawianymi przez nasz język oraz poznać polską literaturę.

Uczniowie klasy humanistycznej przygotowywali i prezentowali materiały z poszczególnych epok literackich, co było dla nich wyzwaniem szczególnie w przypadku okresów, których jeszcze sami nie omawiali. Do tego opracowywali reprezentatywne utwory analizowane później ze studentami. W atrakcyjny wizualnie i przystępny sposób przedstawiali zawiłości historii literatury, układali zadania, sprawdzali wiedzę - a wszystko to ze słuchaczami, których językowe kompetencje oscylują na poziomie A1-A2. Była to spora trudność, ale młodzież poradziła sobie z nią dzięki kreatywności. A na dodatek - co chyba było cennym doświadczeniem - uczniowie wcielali się w nauczycieli, poznając blaski i cienie tego zawodu. Trwałym efektem jest tablica z notatkami graficznymi do każdej epoki, które zapewne przydadzą się studentom w kolejnym roku nauki. Projekt organizacyjnie i merytorycznie nadzorowała dr ​Sylwia Karpowicz-Słowikowska z Zakładu Historii Literatury Polskiej.

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: poniedziałek, 24. Czerwiec 2024 - 11:44; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 24. Czerwiec 2024 - 11:45; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka