Nowa publikacja studentów i absolwentów Instytut Filologii Polskiej UG

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka Literackie wędrówki po tematach. Wiek XIX-XXI pod redakcją Barbary Zwolińskiej i Dariusza Szczukowskiego.

Monografia wieloautorska Literackie wędrówki po tematach stanowi zbiór artykułów badaczy najmłodszego pokolenia: studentów i absolwentów filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, podejmujących krytycznoliteracką refleksję nad dziełami literatury XIX-XXI wieku. Artykuły obejmują zróżnicowane tematycznie i metodologicznie rozprawy dotyczące głównie polskiej literatury współczesnej: XXI-wiecznej (twórczości O. Tokarczuk, J. Bator, Sz. Twardocha, I. Karpowicza), XX-wiecznej (J. Iwaszkiewicza, L. Tyrmanda, M. Białoszewskiego) oraz XIX-wiecznej (A. Mickiewicza i J. Słowackiego). Wśród analizowanych przez autorów motywów pojawiają się rozważania dotyczące tożsamości, doświadczeń egzystencjalnych (podróży, miłości, choroby, śmierci), traumy przeszłości. Zaznaczona w tytule kategoria wędrówki odnosi się do procesu lektury i ścieżek badawczych, na których istotne są zarówno już istniejące odczytania, jak też nowe propozycje przyczyniające się do odświeżenia interpretacji tekstów literackich.

Autorzy artykułów: Natalia Barbarewicz, Dominika Ciach, Patryk Dzikiewicz, Katarzyna Eron, Daria Gackowska, Piotr Gawrisz, Wiktoria Kamińska, Daria Kurlapska, Mateusz Adam Michalski, Sandra Milcarz, Pola Pacholczyk, Alicja Smaruj, Aleksandra Stybor,  Wojciech Wróbel, Aleksandra Zdanowicz.

Publikacja jest dostępna w księgarni online oraz stacjonarnie w Księgarni Uniwersyteckiej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Spis treści dostępny jest TUTAJ.

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: środa, 17. Styczeń 2024 - 17:14; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka Ostatnia zmiana: środa, 17. Styczeń 2024 - 17:17; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka