Pożegnanie Profesora Zbigniewa Majchrowskiego

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość

o śmierci

Profesora Zbigniewa Majchrowskiego

wybitnego historyka literatury okresu romantyzmu oraz XX i XXI wieku, znawcy poezji, dramatu i teatru. Profesor zajmował się również antropologią literatury i sztuk widowiskowych oraz współczesną kulturą medialną i krytyką artystyczną

Od 50 lat związany z Instytutem Filologii Polskiej jako wykładowca, a wcześniej jako student filologii polskiej i doktorant seminarium prof. Marii Janion na Wydziale Humanistycznym, później Filologiczno-Historycznym i Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W tym czasie był prodziekanem, kierował utworzonym przez siebie Zakładem Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej i Pracownią Krytyki Artystycznej.

W 1986 uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy Dramat poety w twórczości Tadeusza Różewicza. W 1999 habilitował się na podstawie książki Cela Konrada. Powracając do Mickiewicza, a w 2007 otrzymał tytuł naukowy profesora. Jego ostatnia monografia Krypta Gustawa zdobyła szereg nagród i wyróżnień m.in. Pomorską Nagrodę Artystyczną i Nagrodę Komitetu Nauk o Sztuce PAN w zakresie teatrologii.  Był członkiem zespołu redakcyjnego słynnej serii wydawniczej „Transgresje” pod kierunkiem prof. Marii Janion, autorem 6 książek autorskich, wielu publikacji i opracowań edytorskich.

Wielokrotnie uczestniczył w gremiach eksperckich i jurorskich w ogólnopolskich konkursach literackich i dramaturgicznych i festiwalach teatralnych.

W 2006 zainicjował nadanie Tadeuszowi Różewiczowi godności doktora honoris causa UG. W latach 2007-2019 wchodził w skład Komitetu Nauk o Literaturze PAN, a od 2020 był  członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAN, członkiem-założycielem i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, członkiem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, Polskiego Towarzystwa Studiów nad Europejskim Romantyzmem oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Składając głębokie wyrazy współczucia Rodzinie

żegnamy Profesora wielce zasłużonego dla naszego Wydziału

oraz polskiego literaturoznawstwa i teatrologii

Dziekan, Rada Wydziału i Społeczność Akademicka