Gdańsk w oczach Stefana Chwina
W ramach projektu "Nasze kulturowe tożsamości” Oliwski Ratusz Kultury zaprasza na spotkanie z profesorem Stefanem Chwinem, wykładowcą na Wydziale Filologicznym UG, historykiem literatury, pisarzem, eseistą, grafikiem, autorem książek m.in.: „Hanemann”, „Panna Ferbelin” czy „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych”, w których Gdańsk jest jednym ze znaczących bohaterów. O naszym mieście Stefan Chwin opowiada w różny sposób i z różnej perspektywy.
Rozmowa będzie dotyczyła między innymi spojrzenia na powojenny Gdańsk oczami nowych mieszkańców, kształtowania granic dziecięcego świata profesora Chwina w relacji do opowieści o miastach, które musieli opuścić jego rodzice (Warszawa i Wilno). Pojawi się też wątek oswajania nowej przestrzeni, napięcia między tym co przedwojenne/poniemieckie a powojenne/polskie - jak jeden porządek zastępował drugi? Co scalało tożsamość nowych mieszkańców i czy faktycznie w Gdańsku obecny jest “duch miejsca”, gwarant ciągłości między dawnym a współczesnym miastem? Skąd bierze się tęsknota obecnych mieszkańców za przedwojennym, nieistniejącym Gdańskiem? Czy Gdańsk rzeczywiście jest “miastem zbuntowanym”, czy tylko nim bywa? To tylko kilka wątków, które chcemy poruszyć w czasie spotkania z profesorem Chwinem. Rozmowę z naszym gościem poprowadzi pani Dorota Karaś, dziennikarka “Gazety Wyborczej”.
- Zapraszamy w czwartek, 14 września o godz. 18 do Oliwskiego Ratusza Kultury.
- Współorganizatorami spotkania są: Fundacja „Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego, Fundacja Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury.
- Projekt współfinansowany przez Miasto Gdańsk.