Praktyki logopedyczne

Logopedia - studia niestacjonarne

Kierunek: Logopedia, studia niestacjonarne II stopnia
 

Regulamin studenckich praktyk zawodowych na kierunku logopedia - studia niestacjonarne drugiego stopnia

  1. Zasady i formy odbywania praktyk dla poszczególnych kierunków studiów na Wydziale Filologicznym, z uwzględnieniem specjalności i formy studiów, ustala Dziekan. Nadzór ze strony Uczelni nad odbywanymi przez studentów obowiązkowymi praktykami sprawują kierownicy i opiekunowie praktyk, odpowiedzialni za organizację i realizację studenckich praktyk zawodowych na Wydziale Filologicznym, powoływani przez Prorektora ds. Kształcenia. Informacje na temat praktyk znajdują się też na stronie Wydziału Filologicznego: https://fil.ug.edu.pl/studenci/praktyki
  2. Praktyki zawodowe dla studentów studiów niestacjonarnych drugiego stopnia objęte są planem studiów i programem nauczania.
  3. Praktyka logopedyczna obejmuje 210 godzin. Spośród odbytych 210 godzin praktyki minimum 105 godzin powinny stanowić godziny sprofilowane, czyli dotyczące specjalności neurologopedycznej.
  4. Praktyki zawodowe realizowane są zgodnie ze standardami kształcenia, mają charakter obligatoryjny i powinny być realizowane w trakcie trwania I i II roku studiów. Zaliczenie praktyk zawodowych jest warunkiem uzyskania absolutorium.
  5. W trakcie odbywania praktyk logopedycznych w placówce student/ka jest zobowiązany/a do hospitowania i prowadzenia określonej w regulaminie ilości zajęć logopedycznych. Student zobowiązany jest przygotowywać się pisemnie do prowadzonych przez siebie zajęć i skonsultować tę pracę z logopedą/ opiekunem praktyki w danej placówce.
  6. Podczas obywania praktyki student/ka powinien/na podporządkować się poleceniom swoich przełożonych, tj. opiekuna praktyki i zwierzchnika placówki. Student/ka przebywający w placówce podlega dyscyplinie obowiązującej pracowników danej placówki. Od studenta oczekuje się zachowania godnego studenta Uniwersytetu Gdańskiego.
  7. Udział w praktykach ma charakter nieodpłatny i z tytułu jej wykonania studentowi nie przysługują żadne roszczenia finansowe, zarówno w stosunku do organizatora jak i uczelni.
  8. Przebieg praktyk student dokumentuje w konspektach i scenariuszach zajęć, w Dzienniczku praktyk, formularzu Oceny przebiegu praktyki studenckiej. Oba dokumenty winny być zatwierdzone przez osoby sprawujące opiekę nad praktykantem z ramienia zakładu pracy przyjmującego na praktyki. Wzory obowiązujących dokumentów znajdują się poniżej w zakładce Dokumenty oraz na stronie Wydziału Filologicznego
  9. Zakres czynności wykonywanych przez studenta w ramach odbywanych praktyk i po ich zakończeniu określa program i organizacja praktyk (zob. niżej).
  10. Zaliczenia praktyk, przez odpowiedni wpis do indeksu, dokonuje pod koniec II roku studiów magisterskich upoważniony kierownik praktyk zawodowych z ramienia Instytutu Logopedii na podstawie złożonej przez studenta dokumentacji do opiekuna i kierownika praktyk. Zaliczenie praktyk zawodowych powoduje przyznanie studentowi określonej w planach studiów liczby punktów ECTS.

Program praktyk logopedycznych na studiach drugiego stopnia (niestacjonarnych)

Praktyka logopedyczna obejmuje 210 godzin. Spośród odbytych 210 godzin praktyki minimum 105 godzin powinny stanowić godziny sprofilowane, czyli dotyczące specjalności neurologopedycznej.

Studenci odbywają praktyki logopedyczne podzielone na dwie części (po 105 godzin): na studiach niestacjonarnych pierwsza część praktyk odbywa się w czasie trwania I, a druga podczas II roku studiów magisterskich na kierunku logopedia. Dokładny termin praktyk ustala kierownik w porozumieniu z opiekunem praktyk. W wyjątkowych, indywidualnych sytuacjach o terminie praktyk decyduje kierownik.

I. CELE OGÓLNE PRAKTYKI:

Podczas praktyki student realizuje następujące treści programowe:

  • zdobycie osobistego doświadczenia studentów w pracy logopedycznej przede wszystkim w zakresie:
  • obserwacji i prowadzenia diagnozy logopedycznej;
  • obserwacji i prowadzenia terapii zaburzeń mowy i wymowy o różnym podłożu;
  • obserwacji i prowadzenia działań z zakresu diagnozy i terapii neurologopedycznej, gerontologopedycznej, wczesnej interwencji logopedycznej oraz innych specjalności logopedycznych;
  • zweryfikowanie przygotowania teoretycznego do przyszłej pracy zawodowej;
  • nabycie umiejętności planowania, prowadzenia i dokumentowania zajęć;
  • zapoznanie się z dodatkowymi obowiązkami logopedy (sporządzanie opinii logopedycznych, przygotowywanie programów pracy indywidualnej);
  • poznanie różnych przypadków zaburzeń mowy i języka u pacjentów w różnym wieku poprzez obserwacje i prowadzenie zajęć oraz poznanie organizacji pracy w placówkach zatrudniających logopedów;
  • rozbudzenie i pogłębienie zamiłowania do twórczej pracy logopedycznej oraz wyrobienie poczucia odpowiedzialności za jej wyniki.

II. UMIEJĘTNOŚCI WYNIKOWE

Efektem prawidłowo zorganizowanej i odbytej praktyki będą następujące umiejętności studenta:

  • analizowanie i interpretacja zajęć prowadzonych przez doświadczonego logopedę oraz notowanie obserwacji z tychże zajęć;
  • samodzielne planowanie i prowadzenie różnych form zajęć logopedycznych: diagnostyki, terapii, profilaktyki logopedycznej;
  • diagnozowanie potrzeb pacjentów oraz podejmowanie współpracy z rodzicami/rodzinami;
  • prowadzenie dokumentacji logopedycznej.

Instrukcja postępowania – organizacja i przebieg praktyki

Zaświadczenie o niekaralności dla Studentów realizujących praktyki

W związku z wprowadzeniem 15 lutego 2024 r. nowelizacji Ustawy o standardach ochrony małoletnich studenci, którzy realizują praktyki nauczycielskie albo praktyki zawodowe związane z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich czy opieką nad małoletnimi, mogą zostać zobligowani przez placówkę, w której realizują praktyki do przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności.

O stosowne zaświadczenie można wystąpić osobiście albo mailowo. Informacja o tym, jak uzyskać zaświadczenie znajduje się na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zaswiadczenie-z-krajowego-rejestru-karnego.

Organizacja i przebieg praktyki

Podstawowe obowiązki studenta:

Studenci powinni w czasie odbywania 210 godzin praktyki logopedycznej przeprowadzić minimum 100 jednostek zajęciowych, w tym minimum 50 zajęć specjalizacyjnych. Godziny praktyki logopedycznej sprofilowane (neurologopedyczne) odnotowywane są w dzienniku praktyki i odpowiednio zaznaczane. O ich zaliczeniu jako takich decyduje opiekun praktyk w Instytucie Logopedii. Pozostała liczba godzin to zajęcia obserwowane (w tym minimum 50 powinny stanowić zajęcia sprofilowane). Z puli 105 godzin student może wyłączyć max. 10 godzin na przygotowanie zajęć prowadzonych, które to czynności muszą być również odpowiednio opisane w Dzienniku Praktyk. Dokładna liczba godzin ustalana jest po konsultacji z kierownikiem oraz opiekunem praktyk.

Zajęcia praktyczne dotyczyć mogą udziału studentów w przygotowaniu zajęć prowadzonych przez logopedę/kę oraz w przygotowaniu pomocy dydaktycznych, narzędzi i materiałów do zajęć grupowych i indywidualnych.

Możliwe jest zaliczenie w poczet praktyk logopedycznych godzin pracy zawodowej studentów pracujących jako logopedzi, jeśli posiadają podpisaną umowę o pracę (umowę zlecenie, umowę o dzieło itp.) oraz wolontariatu logopedycznego potwierdzonego przez placówkę, w której odbywał się wolontariat, jednak warunkiem zaliczenia praktyki jest w tej sytuacji indywidualne uzyskanie opinii kierownika praktyk, a następnie zgody Dziekana.

Dokumentacja praktyki:

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem praktyk student zobowiązany jest do złożenia u kierownika praktyk dokumentów wymienionych niżej:

  • Zgoda zawierająca dane placówki, w której student będzie odbywał praktykę (formularz: Zgoda rok I lub Zgoda rok II dostępny na stronie Instytutu Logopedii UG – dokument w formacie PDF powinien zawierać terminarz odbywania praktyk oraz dane kontaktowe osoby będącej opiekunem praktyki w danej placówce).

oraz wypełnione elektronicznie w dwóch egzemplarzach:

  • Skierowanie na praktykę - do podpisu przez kierownika praktyk. Praktyka logopedyczna odbywa się w terminie podanym na skierowaniu.
  • Porozumienie na czas nieokreślony w sprawie prowadzenia praktyk obowiązkowych (w dwóch egzemplarzach, wypełnione komputerowo, bez skreśleń). Porozumienie o przeprowadzeniu studenckich praktyk zawodowych podpisane jest najpierw przez pełnomocnika Rektora UG, a następnie osobę upoważnioną do reprezentowania „Zakładu Pracy”.
  • Formularz ubezpieczenia. Wszyscy studenci skierowani na praktykę zawodową muszą być ubezpieczeni. Kierownik praktyk zobowiązany jest do złożenia zbiorczej listy studentów (zgodnie z obowiązującym wzorem) w dziekanacie najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem praktyki.

Po okazaniu kompletu wyżej wymienionych dokumentów kierownikowi praktyk student zobowiązany jest złożyć je w dziekanacie (budynek Neofilologii, pokój 033) na dwa tygodnie przed rozpoczęciem praktyki. Dokumenty te po podpisaniu przez odpowiednie władze student odbiera z dziekanatu.

Porozumienie… po podpisaniu przez praktykodawcę student składa w dziekanacie (jeden egzemplarz).

Wszystkie wymienione powyżej druki potrzebne do przygotowania, przeprowadzenia i oceny praktyk studenckich dostępne są na stronie Wydziału Filologicznego (zakładka: STUDENCI – zakładka: PRAKTYKI – zakładka: DOKUMENTY).

Studenci odbywają zajęcia według ustalonego z opiekunem praktyki z danej placówki planu zajęć. Plan ten ustala się w pierwszym dniu praktyki. W ciągu tygodnia od rozpoczęcia praktyki student zobowiązany jest dostarczyć do opiekuna praktyk z ramienia Instytutu Logopedii wstępny terminarz praktyk. Dokument ten powinien zawierać rozkład godzin obserwowanych oraz zajęć samodzielnie prowadzonych, a także planowany termin ich odbycia.

Po zakończeniu praktyki, w ciągu 14 dni student zobowiązany jest do dostarczenia do opiekuna praktyk: Dzienniczka praktyki studenckiej, scenariuszy i konspektów, rozliczenia godzinowego praktyk oraz opinii wraz z Oceną przebiegu praktyki studenckiej do opiekuna praktyki w Instytucie Logopedii.

UWAGA! Logopeda/opiekun praktyki z danej placówki wystawia pisemnie i podpisuje opinię na temat studenta na praktyce: w formie oceny opisowej oraz oceny
w skali 2-5 (2 niedostateczna = niezaliczenie praktyki, 5 ocena bardzo dobra), na podstawie której student otrzyma zaliczenie praktyki.

Warunkiem zaliczenia praktyki przez uczelnię jest realizacja wymiaru godzin, uzyskanie pozytywnej opinii logopedy - opiekuna praktyki w danej placówce, terminowe złożenie dokumentacji (dwa tygodnie po zakończeniu praktyk) oraz akceptacja dziennika praktyki przez opiekuna w Instytucie Logopedii.

Ocena opiekuna praktyki z ramienia Instytutu Logopedii UG wystawiana jest na podstawie następujących dokumentów:

  • pozytywnej opinii z miejsca odbycia praktyki (druk: ocena przebiegu praktyki studenckiej), poświadczonej stemplem i podpisem dyrektora instytucji lub osoby przez niego wyznaczonej,
  • dzienniczka praktyki studenckiej,
  • konspektów prowadzonych i scenariuszy obserwowanych zajęć,
  • rozliczenia godzinowego praktyk (z własnoręcznym podpisem).

Ostateczną ocenę do indeksu wprowadza kierownik praktyk na podstawie:

  • informacji uzyskanej od opiekuna praktyk z ramienia Instytutu Logopedii UG na temat dopełnienia pozostałych formalności: dzienniczka praktyk, pozytywnej oceny konspektów, scenariuszy, rozliczenia godzinowego praktyk, oceny miejsca praktyki wybranego samodzielnie przez studenta oraz pozytywnej opinii
    z miejsca odbywania praktyki,
  • karty zaliczenia praktyk (którą przekazuje do dziekanatu).

Student otrzymuje potwierdzenie zaliczenia praktyki pod koniec drugiego roku studiów magisterskich.

Kierownik i opiekun praktyk: dr Jakub Solecki

Dokumenty dotyczące praktyk logopedycznych

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 15. Grudzień 2020 - 14:17; osoba wprowadzająca: Anna Miklaszewska Ostatnia zmiana: czwartek, 24. Październik 2024 - 12:32; osoba wprowadzająca: Aleksandra Ciechanowicz