Zakład Kulturoznawstwa - Studenckie Koła Naukowe
Działalność w Studenckich Kołach Naukowych
Działalność w Studenckich Kołach Naukowych jest urozmaiceniem studenckiej codzienności. Dzięki wydarzeniom organizowanym przez Koła można rozwijać swoje zainteresowania, poszukiwać nowych i doświadczać wszystkiego, co nie mieści się w programie zajęć.
Koła Naukowe są organizowane i prowadzone przez studentów.
Przy Zakładzie Kulturoznawstwa działają dwa Studenckie Koła Naukowe – Mozaika i LeMonada
Koło antropologiczno-filozoficzne LeMonada działa od 2010 roku.
Powstało z inicjatywy grupy studentów kulturoznawstwa zainteresowanych filozofią i antropologią współczesności.
Swoje pasje realizujemy w różnych działaniach zewnętrznych i wewnętrznych. Spotykamy się i prowadzimy dyskusje na tematy związane z kulturą i życiem współczesnym oraz przygotowujemy wyjazdy i spotkania ogólnodostępne. Wśród działań nakierowanych na zewnątrz należy wymienić wydarzenia organizowane w ramach kilku cykli. Pierwszy to spotkania z pracownikami Zakładu Kulturoznawstwa, zatytułowane „Poznaj mistrza”. Dzięki nim mogliśmy poznać wykładowców kulturoznawstwa od nieco innej strony i poznać ich zdanie na wiele ciekawych tematów, na omówienie których na zajęciach kursowych brakuje czasu.W ramach drugiego cyklu „Podróże kulturoznawcze” gościliśmy osoby, które dzieliły się z nami antropologicznymi przemyśleniami wyniesionymi ze swoich podróży. Wyjeżdżamy także w teren, np. na krakowski Festiwal Filmu Filozoficznego oraz na Dni Tischnerowskie oraz uczestniczymy w trójmiejskich wydarzeniach i debatach o kulturze i społeczeństwie.
Współorganizujemy, wraz z innymi kołami działającymi na kulturoznawstwie, takie wydarzenia jak: Dzień Kulturoznawcy, Debata kulturoznawcza oraz Warsztaty kulturoznawcze.
Swoje działania Koło prezentuje na Facebooku: https://www.facebook.com/LeMonadaUG
Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do koła, napisz do nas e-mail: lemonada.ug@gmail.com lub wiadomość na FB https://www.facebook.com/LeMonadaUG
Od 2007 roku urozmaicamy życie kulturalne koncertami i debatami (Solidarni z Białorusią 2011-2016), zdobywamy wiedzę u źródeł wyjeżdżając na wyprawy naukowe w różne zakątki świata (Ekwador 2009 i 2012, Syberia 2010, Skandynawia 2013), budujemy nasze doświadczenia biorąc udział w konferencjach naukowych i je organizując (Regionalia 2013).
Otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii Wyprawa roku 2012 w ogólnopolskim konkursie StRuNa oraz nominację do Nagrody Czerwonej Róży jako najlepsze koło naukowe UG w roku 2008.
Dzięki corocznej Wigilii Kulturoznawców, a także dzięki spotkaniom z podróżnikami, antropologami i badaczami poznajemy historię, zwyczaje i tradycje kultur całego świata. Doświadczamy kultur także w wymiarze praktycznym: uczyliśmy się wytwarzać rękodzieło na warsztatach biżuterii etnicznej, wycinanek etnicznych i współczesnych, hinduskiego malowania henną i wielu innych – ale także np. doświadczaliśmy kulturowych, historycznych i sensorycznych aspektów czekolady…
Cały czas rozkręcamy się jeszcze bardziej. Potrzebujemy jednak Twojej inwencji i kreatywności. Jeśli pragniesz spełniać się jako pomysłodawca i organizator wydarzeń kulturalnych, jeżeli chcesz podzielić się z nami swoimi zainteresowaniami, umiejętnościami i talentami to Mozaika czeka właśnie na Ciebie!