Filologia polska, studia stacjonarne II stopnia
SPECJALNOŚCI NA KIERUNKU
- edukacja polonistyczna z nauczaniem języka polskiego jako obcego (informacja do pobrania tutaj)
- wydawnicza
- media i PR (prezentacja do pobrania PLIK PPT lub PLIK PDF)
PRZEDMIOTY KIERUNKOWE
Literatura polska i powszechna, metodologie badań literackich i językoznawczych, antropologia literatury i widowisk, współczesna myśl humanistyczna, wiedza o gatunkach i stylach, komparatystyka, sztuka interpretacji, dyskurs publiczny, semantyka tekstu i semantyka leksykalna, najnowsze zagadnienia współczesnej polszczyzny.
ATUTY KIERUNKU
W bogatej ofercie kształcenia studenci mają możliwość uczestniczenia w projektach edukacyjnych i medialnych. Instytut współpracuje z trójmiejskimi teatrami i szkołami, redakcjami czasopism i wydawnictwami. Studenci mają szansę już podczas studiów na rozwijanie swoich możliwości w różnych instytucjach kultury. Uczestnictwo w kołach naukowych, np. językoznawczym, polonistów, teatrologów, filmoznawców, teoretyków literatury, młodych dydaktyków pozwala na rozwój, wymianę studencką, uczestnictwo w projektach w Polsce i w Europie. Inicjatywy kół naukowych cieszą się dużą popularnością, dają możliwość debiutu naukowego, w sferze kultury, mediów i na rynku pracy, stwarzają atmosferę dla projektowania własnej ścieżki rozwoju naukowego i kulturalnego.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Nasi absolwenci pracują m.in. jako dziennikarze, krytycy, nauczyciele, wydawcy, edytorzy, redaktorzy, operatorzy stron internetowych, menadżerowie placówek kulturalnych, bibliotekarze i naukowcy. Mają umiejętność interpretowania przeróżnych tekstów, szybkiego docierania do informacji i syntetycznego ich przekazywania, a także są świetnymi pracownikami tam, gdzie potrzebna jest kreatywność i praca z ludźmi - mają bowiem zdolność do przyjmowania różnych punktów widzenia, do wielostronnego rozpatrywania problemów i w związku z tym skutecznej mediacji. Dzięki tego rodzaju umiejętnościom nawet ci, którzy decydują się na karierę korporacyjną, dobrze sobie radzą na rynku pracy.