Student Field Research Sapmi 2013

W lipcu 2013 odbyły się studenckie badania naukowe prowadzone w rejonie Sapmi – tradycyjnego regionu Skandynawii zamieszkanego przez Saami (błędnie nazywanych Lapończykami).

Podczas podróży po Szewcji i Norwegii studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Mozaika działającego przy Katedrze Kulturoznawstwa UG miały okazję rozmawiać z młodymi Saami. Badania dotyczyły ich stosunku do tradycyjnego rękodzieła oraz planów na przyszłość.

W ciągu trzech tygodni studentki odwiedziły siedem wiosek zamieszkanych przez Saami i zebrały dużo ważnych informacji zarówno na temat kultury Saami, jak i problemów, z jakimi lud ten boryka się współcześnie.

Badania były prowadzone pod patronatem Jego Magnificencji Rektora UG, prof. Bernarda Lammka oraz pod patronatem medialnym czasopism „Poznaj Świat” i „Zew Północy”. Z ramienia Katedry Kulturoznawstwa badania były kierowane przez dr Aleksandrę Wierucką. W Skandynawii pomocą służył Andrzej Garski (autor przewodnika po parkach narodowych półwyspu).

Blog prowadzony podczas wyjazdu: http://www.sapmi2013.blogspot.com/

Profil na Facebook: https://www.facebook.com/pages/Studenckie-Ko%C5%82o-Naukowe-Mozaika/145834192182538?ref=ts&fref=ts

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 13. Lipiec 2020 - 15:37; osoba wprowadzająca: Magdalena Howorus-Czajka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 13. Lipiec 2020 - 15:37; osoba wprowadzająca: Magdalena Howorus-Czajka