Udział pracowników Instytutu Skandynawistyki w konferencji IASS Scandinavian Exceptionalisms w Kopenhadze

W dniach 07–10 sierpnia 2018 r. w Kopenhadze odbyła się trzydziesta druga konferencja The International Association of Scandinavian Studies (Międzynarodowy Związek Studiów Skandynawistycznych). Konferencję zorganizował Wydział Studiów Nordyckich i Lingwistyki Uniwersytetu Kopenhaskiego. Udział w konferencji wzięło ponad sto pięćdziesięcioro naukowców z całego świata reprezentujących różne dziedziny nauk humanistycznych. Obrady toczyły się przez cztery dni w trzydziestu sześciu sesjach panelowych, poświęconych takim zagadnieniom jak m.in. dystopie, seksualność i gender, ekokrytyka, film i telewizja, narracje postkolonialne, literatura, ideologie narodowe, czy religioznawstwo. 

Polskę reprezentowali w Kopenhadze badacze z kilku ośrodków zajmujących się badaniami skandynawistycznymi, m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania czy Katowic. Instytut Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowało troje naukowców: Karolina Drozdowska (z prezentacją o przekładzie seksualności z języka norweskiego na język polski na podstawie procesu tłumaczenia książki Gleden med skjeden (Radości z kobiecości) Niny Brochmann i Ellen Støkken Dahl), Marta Grzechnik (prezentacja o polskim Instytucie Bałtyckim i jego wizji solidarności skandynawsko-bałtyckiej) oraz Jørgen Veisland (prezentacja o powieści Einara Mar Gudmundssona Anioły Wszechświata jako przykładzie nordyckiej dystopii).

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 24. Sierpień 2018 - 12:40; osoba wprowadzająca: Agata Lubowicka Ostatnia zmiana: piątek, 24. Sierpień 2018 - 12:41; osoba wprowadzająca: Agata Lubowicka