Minął rok od śmierci Profesora Jerzego Limona
Minął rok od śmierci prof. Jerzego Limona, anglisty, literaturoznawcy, teatrologa, dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Uniwersytet Gdański planuje, wraz z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, przygotowanie wydarzeń mających na celu uczczenie pamięci Profesora.
- Wciąż odczuwamy boleśnie to, że Profesora nie ma z nami. Chcemy, żeby pamięć o Nim pozostała w Uniwersytecie na zawsze. Dlatego zaplanowaliśmy w maju m.in. wystawę ukazującą wpływ Szekspira na twórczość Daniela Chodowieckiego oraz uroczyste nadanie Sali Teatralnej w budynku Neofilologii imienia prof. Jerzego Limona. To ostatnie wydarzenie będzie głosowane na najbliższym posiedzeniu Senatu - mówi Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
Uczelnia działania te podejmuje wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim - dziełem Profesora. O wydarzeniach będziemy informować na stronie na bieżąco.
Wspomnienie o prof. Jerzym Limonie z 3 marca 2021:
- Prof. Jerzy Limon był przyjacielem wielu pracowników, nie tylko z anglistyki czy amerykanistyki – mówi dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Dziekan Wydziału Filologicznego UG. - To wielka strata dla uczelni. Filologom bardzo będzie go brakowało- dodaje. Poruszona wiadomością o odejściu Pana Profesora, z trudem myśli o przyszłości wydziału bez Niego. - Trudno zebrać myśli, bo dla nas był prawdziwym Mistrzem, Nauczycielem, ale też po prostu fantastycznym kolegą, który piekł wspaniały sernik. Pani Dziekan wspomina jak Profesor swoją osobowością, energią i pasją potrafił zarażać kolegów i współpracowników. – Jego niespotykana siła, w jakiś magiczny sposób przenosiła się na innych. Był inicjatorem wielu wydarzeń, nie tylko na Wydziale, ale także poza nim.
Profesor był absolwentem I LO w Sopocie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zdobył kolejne stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. Związany z Uniwersytetem Gdańskim i Wydziałem Filologicznym, gdzie został kierownikiem Zakładu Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej UG. Wykładał w języku polskim i angielskim. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS, członkiem krajowym korespondentem Wydziału I Filologicznego Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem korespondentem Polskiej Akademii W dorobku miał wiele książek naukowych, artykułów, recenzji, esejów i szkiców popularno-naukowych drukowanych w Polsce i Europie, a także powieści i przekładów sztuk dawnych (William Szekspir) i współczesnych (Tom Stoppard).
Prof. Jerzy Limon był prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, a potem dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Nie sposób zliczyć nagród, którymi działalność Profesora Jerzego Limona została uhonorowana w kraju i za granicą. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej, przez Królową Elżbietę II został odznaczony Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE). W 2015 roku został laureatem Nagrody Jerzmanowskich, przyznawanej przez Polską Akademię Umiejętności. W tym samym roku otrzymał również Medal św. Wojciecha. W 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Roku 2015 przez redakcję Dziennika Bałtyckiego. W 2019 roku w Stratfordzie, rodzinnym mieście Szekspira Prof. Jerzy Limon odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira.
Profesor Jerzy Limon w książce „50 spotkań na 50 lecie UG” wydanej w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego pisał:
Niekiedy przypadek, zrządzenie losu decydują o tym, że nagle uczeni humaniści znajdą się na zewnątrz swego spokojnego świata. Dopiero wtedy odkrywają, że świat po drugiej stronie jest całkiem inny od tego, jaki sobie z lektur i własnych rozmyślań wykoncypowali.
Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem "Teatr jakiego nie ma" autorstwa prof. Jerzego Limona.
Gdański Teatr Szekspirowski. Zdjęcie ze strony GTS
MNG/ZP