Wystawa fotografii Marjo Hallila "Fińskie krajobrazy"

Wystawa FIŃSKIE KRAJOBRAZY

Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny, budynek Neofilologii (parter)

ul. Wita Stwosza 51

01-31.03.2018.

Seria fotografii „Fińskie krajobrazy” jest współczesną interpretacją fińskiego narodowego romantyzmu i karelianizmu przełomu XIX i XX wieku. Na fotografiach znalazły się rzeczywiste, rozpoznawalne krajobrazy złotej ery fińskiego malarstwa, jak między innymi scenerie, które przedstawił Akseli Gallen-Kallela w dziełach „Rozpaczająca łódź” (1906), „Kryjówka rysia” (1906) czy „Jezioro Keitele” (1905). W podobny sposób fotografie nawiązują do twórczości Eero Järnefelta ukazującego w swoich dziełach scenerie parku Koli, uważanego za narodowy krajobraz Finlandii. Seria zawiera również interpretacje prac Fanny Churberg. Zdjęcia zostały wykonane latem 2016 i 2017 roku techniką cyfrowej fotografii otworkowej przy pomocy aparatu typu camera obscura. Wystawa sponsorowana przez UPM Raflatac Sp.z o.o.

Marjo Hallila – pochodząca z Finlandii artystka mieszkająca w Warszawie od 2013 roku. W 2017 roku ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Więcej informacji: marjohallila.com

Organizatorzy wystawy:

Pracownia Języka, Kultury i Gospodarki Finlandii, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,

Koło Naukowe Miłośników Finlandii "Routa"

Biblioteka Neofilologiczna Uniwersytetu Gdańskiego.

Kuratorzy wystawy:

prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Wojan

Małgorzata Śleszyńska, kierownik Biblioteki Neofilologicznej

Serdeczne podziękowania dla studentów III roku linii fińskiej:

Kingi Graff i Maksymiliana Michalskiego za przywiezienie fotografii z Warszawy do Gdańska

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: niedziela, 25. luty 2018 - 10:54; osoba wprowadzająca: Agata Lubowicka Ostatnia zmiana: niedziela, 25. luty 2018 - 10:56; osoba wprowadzająca: Agata Lubowicka