Delegacja studentów japonistyki i studiów wschodnich oraz pracowników Insytutu Rusycystki i Studiów Wschodnich na Dniach Morza Expo w Osace Kansai

Delegacja Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich: kierownik praktyk EXPO 2025 dr Jacek Splisgart, zastępca dyrektora ds. studenckich Instytutu dr Aleksandra Klimkiewicz orazdr Tsuda Terumichi, mgr Tomomi Splisgart wzięła udział w obchodach Japońskiego Dnia Morza na Expo 2025 Osaka, Kansai Było to ważne wydarzenie promujące Polskę na arenie międzynarodowej. Wyrazy uznania należą się studentom naszej japonistyki i studiów wschodnich, którzy odbywają praktyki w Pawilonie Polski, czuwają nad wydarzeniami i opiekują się gośćmi polskiego pawilonu na Expo 2025.

Uniwersytet Gdański reprezentowali prorektor ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, prorektor ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG, a także przedstawiciele Wydziału Oceanografii i Geografii i Wydziału Historycznego.

W związku z tym Uniwersytet Gdański wniósł wyjątkowy wkład w kształt merytoryczny polskiego Dnia Morza, wzbudzając zainteresowanie i uznanie gości z Polski i z zagranicy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty przygotowane przez Wydział Oceanografii UG, w tym immersyjna wirtualna podróż po pokładzie nowoczesnego statku badawczego R/V Oceanograf oraz prezentacja bursztynu ze zbiorów Uniwersytetu Gdańskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych skarbów Bałtyku.

Obecność Uniwersytetu Gdańskiego podczas Dni Morza to nie tylko prezentacja dorobku naukowego i dydaktycznego uczelni, ale także głos w międzynarodowej dyskusji o przyszłości mórz i oceanów, ich ochronie oraz znaczeniu dla cywilizacji. Pawilon Polski, dzięki zaangażowaniu naszej delegacji, stał się przestrzenią intensywnego dialogu, inspirujących spotkań oraz naukowych i kulturowych wymian. Wydarzenia te zostały zrealizowane dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz programowi Kierunek Osaka 2025, które umożliwiły przygotowanie warsztatów i debaty na najwyższym poziomie.

Szczególnym wyróżnieniem dla Uniwersytetu Gdańskiego była obecność prof. Satoshiego Warity z Aoyama Gakuin University – wybitnego znawcy relacji polsko-japońskich, który dołączył do wydarzeń jako gość honorowy naszej delegacji. Obchody Dnia Morza zyskały dodatkową rangę dzięki obecności oficjalnej delegacji państwowej, przedstawicieli świata nauki, dyplomacji i gospodarki morskiej. Udział Uniwersytetu Gdańskiego w tym doniosłym wydarzeniu był nie tylko manifestacją jego rosnącej roli na arenie międzynarodowej, ale także znakomitą okazją do promocji polskiej nauki, edukacji i dziedzictwa morskiego.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 24. Lipiec 2025 - 09:35; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 24. Lipiec 2025 - 10:07; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka