Dni Otwarte Filologicznego UG. Daliśmy z siebie wszystko! Fotoreportaż

Kilkadziesiąt prezentacji, wykładów, wystaw, warsztatów m.in. kulturoznawcze, filmoznawcze, kaligraficzne i edytorskie, kilka tysięcy konsultacji z kandydatami na temat możliwości wyboru spośród 26 kierunków prowadzonych na Wydziale Filologicznym to bilans trzech Dni otwartych Filologicznego UG 8, 12 i 13 marca.

Hitem okazała się m.in. Filmowa Wydziałowa Gra Terenowa zaprojektowana i przeprowadzona przez niesamowicie zdolne i znakomicie zorganizowane studentki Produkcji form audiowizualnych, twórczynie Gry, pod kierunkiem dr Marty Tymińskiej i dr. Piotra Kurpiewskiego z Zakładu Filmu i Mediów. Grę zorganizowali studenci: Karolina Barzowska, Martyna Bednarczyk, Oliwia Domańska, Martyna Drozdowska, Weronika Forgiel, Marcel Formela, Zuzanna Kołakowska, Kaja Kozera, Janek Mierzejewski, Natan Przytarski oraz Izabela Ziomek

Gra była pierwszą na taką skalę bardzo udaną próbą zintegrowania studentów z różnych kierunków ze wszystkich 10 Instytutów na Wydziale Filologicznym. Jej filmowy plon możecie zobaczyć na kanale Zakładu Filmoznawstwa i Mediów Filologicznego UG. Znajdziecie tam studenckie filmy zagrane i nakręcone przez studentów ze wszystkich Instytutów na naszym Wydziale, którzy zachęcają Was do studiowania właśnie u nas. Wpadajcie i oglądajcie!

https://www.youtube.com/@ZakadFilmuiMediow-FilologiaUG

W projekcie Filmowej Gry Terenowej Filologicznego UG wzięli udział studenci kierunku Produkcja form audiowizualnych i Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej z Instytutu Badań nad kulturą oraz koła naukowe Filologicznego UG: Tłumaczeń Ustnych „Symultana” i  Glottodydaktyki „EDUKATORY” z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki,  „Translator” z Instytutu Filologii Germańskiej, Naukowe Koło Logopedów, Studenckie Koło Sympatyków Dziedzictwa Słowiańskiego „Aoryst” z Rusycystyki i Studiów Wschodnich, Studenckie Koło Naukowe Filologów Klasycznych i Mediteranistów, studenci Filologii romańskiej, Lingwistyki stosowanej, studenci Etnofilologii kaszubskiej, Wiedzy o teatrze, chińscy studenci Filologii polskiej oraz Koło naukowe Pozytywnie zakręconych z Instytutu Filologii polskiej.

Studenci Rusycystyki i Studiów Wschodnich 12 marca otworzyli dla kandydatów sale: Chińską, Rosyjską i Japońską. Wielkim finałem tych działań był taniec chińskiego smoka na dziedzińcu Wydziału Filologicznego. Prezentacje i wykłady odbyły się także w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki oraz w Instytucie Lingwistyki Stosowanej.

Studenci Filologii polskiej wystawili niezwykle zabawny spektakl pt. "Deklinacja Frankensteina przez epoki" – cztery inscenizacje w reżyserii dr Róży Wosiak-Śliwy, a iberyści z Instytutu Filologii Romańskiej czytali  po hiszpańsku fragmenty sztuki Doroty Masłowskiej na profesjonalnej Sali Teatralnej im. Jerzego Limona.

Studenci Zakładu Filologii Klasycznej w ramach Dni Otwartych Wydziału Filologicznego UG przeprowadzili szereg akcji mających na celu upowszechnianie w piękna antycznej kultury wśród kandydatów na Wydział Filologiczny. 12 marca zorganizowali konkurs wiedzy o antyku. Interaktywny quiz zawierał pytania z dziedziny historii, literatury i filozofii. Dodatkowo uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość łaciny poprzez dopasowanie łacińskich cytatów do polskich tłumaczeń, a także rozpoznać bohaterów mitologicznych odkrywając karty z motywami ikonograficznymi. Pytania quizowe były dość trudne, mimo tego uczestnicy osiągali wyniki przekraczające 80%.  Prezentując kierunek Filologię klasyczną studenci opowiadali, jak wygląda dziś studiowanie greki i łaciny, a także o tym, jakie ścieżki zawodowe otwierają się przed klasyki. Zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty kaligrafii greckiej. Radość młodych ludzi, którzy po raz pierwszy w życiu zapisali wyrazy, jakimi posługiwali się m.in. Homer, Tales i Safona, udzielała się również gospodarzom. 13 marca otworzyła swe podwoje działająca pod hasłem „Szukasz szczęścia? Wstąp na chwilę!” kawiarnia „Felicitas – Felicità”. Kandydatów przyciągały nie tylko smakołyki, lecz również galeria portretów, dowcipne graffiti i pięknie ozdobione stoły. Przygotowaliśmy m.in. globi, tj. pączki według przypisu Marka Porcjusza Katona oraz doprawioną na antyczną modłę kawę – napój uwielbiany przecież przez potomków starożytnych Rzymian! Znaczna ilość miejsc siedzących oraz włoska muzyka w tle sprzyjały rozmowom o wielkiej przygodzie zdobywania wiedzy, o blasku dawnych cywilizacji oraz  planach na przyszłość tych, od których zależy jutro świata. Pytano, jak mogły smakować rzymskie potrawy, jakie składniki wykorzystywali antyczni kucharze,  jakie posiłki spożywano, jakie rozrywki towarzyszyły rzymskim biesiadnikom. Proszono o przepisy i listę lektur obowiązkowych dla kogoś, kto chce zrozumieć Grecję i Rzym. Wszak klasyka szczytowe, uznawane za wzór doskonałości dzieła w każdej dziedzinie kultury. A jeśli chcecie wiedzieć, dzięki czemu kawa filologów klasycznych była tak pyszna, zdradzamy tajną recepturę Apicjusza: „Rodacy, nie żałujmy miodu i kardamonu, a życie będzie o niebo szczęśliwsze”.

Edukacyjnym i twórczym działaniom 8, 12 i 13 marca na Filologicznym nie było końca! Wszystkim Kandydatom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do studiowania na Filologicznym UG. Studentom organizatorom i wykładowcom akademickim zaangażowanym w wysoki poziom wydarzeń serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Poniżej fotoreportaż z Dni otwartych Filologicznego 8, 12, 13 marca (który przez kilka dni będzie jeszcze wzbogacany o nowe zdjęcia z niezwykle barwnego i owocnego Wydarzenia).


Fot. Alan Stocki, Anna Malcer-Zakrzacka, Piotr Maksymowicz i inni

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 14. Marzec 2024 - 08:21; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 17. Kwiecień 2024 - 12:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka