Nowa publikacja

Nakładem wydawnictwa Vandenhoeck&Ruprecht ukazała się monografia wieloautorska pod redakcją Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk i Elizy Szymańskiej Nachbeben einer Zäsur in der interkulturellen Literatur und Kulturpraxis. Formationserlebnisse einer Umbruchsgeneration. Monografia jest pokłosiem interdyscyplinarnych, międzynarodowych warsztatów naukowych, które odbyły się w grudniu 2021 roku w Gdańsku, zorganizowanych przez Pracownię Badań nad Narracjami Pogranicza i Zespół Badań nad Interkulturowością w Literaturze i Teatrze oraz International Border Studies UG.

Strona tytułowaO Autorkach

O książce:

Rok 1989/90 w wymiarze politycznym, historycznym i społecznym oznacza początek nowej ery w Europie. W zależności od perspektywy geopolitycznej jest on odmiennie akcentowany oraz łączony z różnymi procesami i wydarzeniami. Ważnymi uczestnikami dyskursu na temat reorganizacji Europy po cezurze 1989/90 są ludzie kultury, w tym pisarze i pisarki pochodzący/e z Europy Środkowo-Wschodniej, których teksty można przyporządkować literaturze interkulturowej. Autorki i Autorzy niniejszej monografii – z Czech, Japonii, Niemiec, Polski i Ukrainy – interdyscyplinarnym kluczem szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób istotne tematy współczesności, takie jak literackie i nieliterackie reprezentacje migracji i ucieczki, tożsamość i różnica (Differenz), wielorakie przynależności, powstające w polu napięcia między narodowością a transnarodowością, a także między Wschodem a Zachodem, znajdują swoje (często polifoniczne) odzwierciedlenie w literaturze i praktyce interkulturowej.

Link do strony wydawnictwa

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

Wydanie dofinansowano ze środków Funduszu Publikacyjnego UG, grantu IDUB (projekt: Pogranicza w dialogu. Dialogi na pograniczu. Narracje – Pamięć – Tożsamość), Instytutu Filologii Germańskiej oraz Dziekana Wydziału Filologicznego.

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: niedziela, 7. Styczeń 2024 - 19:49; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska Ostatnia zmiana: niedziela, 7. Styczeń 2024 - 19:55; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska