Nauka
Grant Narodowego Programu Humanistyki dla dr Barbary Brzezickiej na przekład naukowy "Milczenia zwierząt" Elisabeth de Fontenay
Miło nam poinformować, że dr Barbara Brzezicka z Instytutu Filologii Romańskiej na Wydziale Filologicznym UG otrzymała finansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na przekład na język polski i opracowanie naukowe "Milczenia zwierząt" Elisabeth de Fontenay. W konkursie 14 z 6. NPRH/U22/SP/0096/2024/14 projekt dr Brzezickiej otrzymał grant wysokości 157 198,80 znalazł się wśród 9 innych zwycięskich projektów.
Leila Słodowicz uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych!
Z radością informujemy, że 7 lipca 2025 roku Leila Słodowicz uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych, nadany przez Radę Dyscypliny Nauk o Kulturze i Religii.
Rozprawa Leili Słodowicz, zatytułowana „Nikt nie rodzi się wilkołaczycą. Ekofeministyczna analiza krytyczna postaci femme animale w anglojęzycznych horrorach (1942–2022)”, powstała pod opieką promotora, dr. hab. Grzegorza Piotrowskiego, prof. UG, oraz promotorki pomocniczej, dr Joanny Sarbiewskiej.
O wyróżnienie pracy jednogłośnie wnioskowała Komisja Doktorska.
Ewa i Dawid Liwszycowie gośćmi Pracowni „Obrachunki Fordowskie”
Pracownia badań nad życiem i twórczością Aleksandra Forda „Obrachunki Fordowskie” miała przyjemność gościć w Gdańsku na początku lipca 2025 roku mieszkających na co dzień w Australii państwa Ewę i Dawida Liwszyców. Pan Dawid jest bratankiem Aleksandra Forda, synem jego najmłodszego brata – Jakuba Liwszyca, który zaginął bez wieści w Związku Radzieckim w latach czterdziestych ubiegłego wieku.
Wizyta pisarza Santiago Vaquera-Vasque'a, profesora University of New Mexico Albuquerquez, na Filologicznym UG
Miło nam poinformować, że na Wydziale Filologicznym gościł pisarz amerykański Santiago Vaquera-Vasque, profesor University of New Mexico Albuquerquez. Znany i ceniony pisarz i profesor spędził dwa tygodnie na Uniwersytecie Gdańskim w ramach grantu dydaktycznego Erasmus+ Akcja KA171 i międzynarodowej umowy zawartej pomiędzy uczelniami.
dr Tomasz Lidzbarski na sympozjum Hellenic Observatory w Londynie
29 maja 2025 roku w Londynie dr Tomasz Lidzbarski z Zakładu Kulturoznawstwa uczestniczył w sympozjum na temat współczesnej Grecji i Cypru organizowanym przez Hellenic Observatory działające przy The London School of Economics and Political Science - LSE.
Wydarzenie to stanowiło forum dla międzynarodowych badaczy z różnych dziedzin nauk społecznych. Podczas sympozjum dr Lidzbarski zaprezentował wyniki swoich badań terenowych poświęconych polskiej społeczności na Wyspach Jońskich.
Spotkanie z Konstancją Ford - córką Aleksandra Forda
Prowadzona przez dr. Karola Szymańskiego i dr. hab. prof. UG Grzegorza Piotrowskiego Pracownia badań nad życiem i twórczością Aleksandra Forda „Obrachunki Fordowskie” gościła od 19 do 24 maja 2025 roku w Gdyni, Gdańsku i Łodzi najstarszą córkę reżysera – Konstancję Ford z mężem Larsem Holmbergiem (swoją drogą, z wykształcenia i zawodu – antropologów).