Wykład gościnny prof. Michaela Brauna z Uniwersytetu w Kolonii w ramach obchodów Roku Herdera

Logo Roku Herdera

Fundacja im. Johanna Gottfrieda Herdera i Instytut Filologii Germańskiej UG zapraszają na kolejny wykład w ramach Roku Herdera 2023‒2024:

Okaleczone parabole − fragmentaryczna twórczość Franza Kafki

Wykład w języku niemieckim wygłosi w środę 29.11. br. o godz. 9.45 w Sali Teatralnej budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego UG, ul. Wita Stwosza 51, prof. Michael Braun z  Uniwersytetu w Kolonii. Uczestnicy będą mogli skorzystać z polskiego tłumaczenia tekstu wykładu.

Urodzony w 1883 roku w Pradze Franz Kafka, autor Procesu, Zamku czy Przemiany, należy do klasyków literatury światowej. Niewiele jego utworów ukazało się za życia, a jego teksty cechuje fragmentaryczność. Wyraża się w niej doświadczenie utraty konwencjonalnych pojęć całości i sensu, ale też zagadkowość dzieła sztuki. Nawiązując w tytule wykładu do określenia Theodora Adorno „okaleczone parabole”, prof. Braun przedstawi fragmentaryczność jako formę, w której styl Kafki znajduje swoje spełnienie. Jednym z przykładów refleksji samego Kafki nad fragmentem będzie tekst Herb miasta.

Prof. Dr. Michael Braun jest kierownikiem Referatu Literatury w Fundacji im. Konrada Adenauera w Berlinie i pracownikiem Instytutu Języka i Literatury Niemieckiej na Uniwersytecie w Kolonii. Specjalizuje się w literaturze niemieckiej od XIX do XXI wieku. Ma w dorobku publikacje na temat filmu, trendów religijnych w najnowszej literaturze, współczesnej liryki i europejskiej kultury pamięci. Był współorganizatorem licznych międzynarodowych konferencji literaturoznawczych Fundacji im. Konrada Adenauera, także z udziałem pracowników, doktorantów i studentów z Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Braun

Data publikacji: środa, 22. Listopad 2023 - 13:19; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska Ostatnia zmiana: środa, 22. Listopad 2023 - 13:27; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska