Wykład gościnny prof. Małgorzaty Zduniak

Pracownia Badań nad Narracjami Pogranicza (Instytut Filologii Germańskiej) i International Border Studies Center UG zapraszają w środę 8 listopada o godzinie 15.00 na otwarty wykład gościnny prof. UAM dr hab. Małgorzaty Zduniak na temat:

Olendrzy – dziedzictwo transregionalne
Dlaczego dziś w Polsce odtwarza się dziedzictwo olenderskie?

Wykład poświęcony będzie m.in. przyczynom, dla których możemy współcześnie obserwować wzmożenie olenderskie – widoczne szczególnie poza Pomorzem. Jak to się dzieje, że po latach społeczno-naukowego zainteresowania wszelką odmiennością kulturową, m.in. polskich Żydów, Łemków, Greków czy Romów, ale też kulturowo-krajobrazową odmiennością terenów zamieszkiwanych niegdyś przez Niemców, przyszedł wreszcie czas na odpomnienie Olendrów? Dlaczego ci osadnicy i ich dawna (?) kultura mają dziś w Polsce takie wzięcie?
Pytania te pociągają za sobą oczywiście wskazanie w wykładzie najistotniejszych problematów badawczych rozwijającego się dyskursu olenderskiego.

dr hab. prof. UAM Małgorzata Zduniak – polonistka, literaturoznawczyni i glottodydaktyczka, absolwentka Akademii Dziedzictwa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Zajmuje się polską literaturą migracyjną w Niemczech i wielokulturowym dziedzictwem Polski. Była kierowniczką grantu Narodowego Centrum Nauki, Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Opracowuje innowacje dydaktyczne dla wykładowców i wykładowczyń oraz studentek i studentów zwiększające potencjał polskiego uniwersytetu w zakresie międzykulturowości (www.uniwersytetmiedzykuturami.pl, www.jpjo.amu.edu.pl). Autorka monografii: Filologia w kontakcie. Polonistyka, germanistyka, postkolonializm (Poznań 2019).

Spotkanie odbędzie się w budynku Neofilologii (Wita Stwosza 51) w sali 168 (I piętro).

Zaproszenie na wykład

Data publikacji: niedziela, 29. Październik 2023 - 18:06; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska Ostatnia zmiana: niedziela, 29. Październik 2023 - 18:10; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska