Wykład gościnny prof. Dietera Stolza

Dieter Stolz: Autor jako wichrzyciel. O roli polityki w twórczości Günthera Grassa

Günter Grass (1927–2015) stworzył dzieło, które nie ma sobie równych pod względem jakości estetycznej, znaczenia dla polityki pamięci oraz współczesnej aktualności. Nowa książka Dietera Stolza stanowi pierwsze całościowe spojrzenie na twórczość literacką Güntera Grassa, która obejmuje wiersze, sztuki teatralne, powieści, nowele, opowiadania i autobiografie. Odczytywać można ją jako ponadgatunkową tematyczną kontynuację. Wystarczający to powód, aby podjąć dyskusję na temat filozoficznego i światopoglądowego kontekstu, wobec którego laureat literackiej Nagrody Nobla – prowokując–stanął w opozycji.

Dieter Stolz, ur. 1960 w Wolbeck w Westfalii, mieszka w Berlinie jako niezależny redaktor, wykładowca uniwersytecki i autor. Studiował germanistykę, historię, edukację oraz filozofię na Uniwersytecie w Münster. Doktorat obronił na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie na podstawie dysertacji na temat twórczości literackiej Güntera Grassa. Pisarz zaangażował go jako "tajnego detektywa" w pracy nad powieścią „Ein weites Feld” („Rozległe pole”).

1993–1999 asystent na TU Berlin, przez 10 lat redaktor czasopisma „Sprache im technischen Zeitalter”, 2000–2006 dyrektor programowy Literarisches Colloquium Berlin (LCB) a 2014–2022 redaktor interdyscyplinarnego czasopisma „Freipass” (Ch. Links Verlag). Autor licznych książek i esejów na temat literatury współczesnej. Wykładał gościnnie na różnych uniwersytetach w Niemczech i za granicą, od 2003 r. wykłada na Lübeck Literary Colloquium (LLC), prowadzi warsztaty pisarskie, zasiada w licznych jury, 2010–2019 redagował serię „Leben in Bildern” w Deutscher Kunstverlag. W latach 2011–2019 odpowiedzialny za "Grass Lektorat" w Steidl Verlag, do 2020 członek zarządu Fundacji Güntera i Ute Grassów. Jest współredaktorem i komentatorem „Günter Grass-Werkausgabe”(NGA, 2020), od 2013 prowadzi wykład "Współczesne niemieckie studia literackie" na Uniwersytecie w Lubece, a od 2023 r. pełni funkcję dyrektora naukowego Fundacji Güntera Grassa w Bremie.

Kontakt:
Prof. Dr. Dieter Stolz
Wiener Str. 14
D-10999 Berlin
dieter.stolz@berlin.de

Plakat wydarzenia

Data publikacji: niedziela, 29. Październik 2023 - 17:17; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska Ostatnia zmiana: niedziela, 29. Październik 2023 - 17:25; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska