Wydziałowa inauguracja roku akademickiego 2023/24

Wspólna inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024. Wydziałów Filologicznego i Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się 2 października 2023 roku o godz. 9.00 w auli 1.43 w budynku przy ul. Wita Stwosza 55.

Na wstępie głos zabrała dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju:

– Nie mamy dziś żadnej wątpliwości, że to nauki humanistyczne pomagają nam interpretować przeszłość, zajmować się teraźniejszością i planować przyszłość. To właśnie historia, sztuka, literatura, muzyka, teatr, film stanowią przekrojowe narzędzia edukacyjne, które otwierają drzwi takim umiejętnościom, jak obserwacja, refleksja, wyobraźnia i poszukiwanie rozwiązań – powiedziała dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. – Życzę państwu  zgromadzonym tu studentom i naukowcom – wielu sukcesów i powodów do radości w nowym roku akademickim.

Jednym z kluczowych punktów programu była immatrykulacja studentów roku I stopnia, którzy złożywszy przysięgę zostali symbolicznie włączeni do społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego:

- Indywidualnie jesteśmy jedną kroplą, razem jesteśmy jak ocean - mówiła w swoim przemówieniu dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Dziekan Wydziału Filologicznego - Dzisiejszy dzień to okazja do świętowania, ale też do refleksji nad tym, co udało nam się dotychczas osiągnąć, w jakim miejscu na drodze do rozwoju i samodoskonalenia się jesteśmy. W naszej wspólnej podróży towarzyszyło nam słońce, spokojna tafla wody, ale musieliśmy też zmagać się ze sztormami i wysokimi falami – mówiła dalej dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG. – Drodzy studenci, cieszę się, że zdecydowaliście się rozpocząć studia na UG. Najbliższe lata będą dla was niezapomnianą przygodą intelektualną i okazją do znalezienia odpowiedzi na wiele pytań. UG to miejsce szczególne, to odpowiedzialność, szacunek i uważność względem drugiej osoby. Zrobimy wszystko, abyście czuli się u nas jak w domu.

Dziekan Wydziału Filologicznego chwaliła zarówno współpracę pracowników i studentów na rzecz sukcesów naukowych i edukacyjnych naszego wydziału, co zaowocowało m.in. nagrodami rektora dla naszych pracowników naukowych. A także sukcesy  rekrutacyjne, co zaowocowało największą popularnością wśród tegorocznych kandydatów kierunków prowadzonych przez Wydział Filologiczny. Aż 6 naszych kierunków znalazło się w pierwszej 10 w rankingu rekrutacyjnej popularności na Uniwersytecie Gdańskim, zaś o jedno miejsce na Japonistyce prowadzonej przez Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich ubiegało się 21 kandydatów, co czyni z tego kierunku absolutny hit tegorocznej rekrutacji.

Następnie dyplomy habilitacyjne odebrały dwie naukowczynie:

• dr hab. Eliza Szymańska z Instytutu Filologii Germańskiej na Wydziale Filologicznym UG
  • dr hab. Ewa Boksa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc.

Na stopień doktora nauk humanistycznych podczas inauguracji promowanych zostało 17 doktorantów z Wydziału Filologicznego:

Nagrodami Rektora za rok 2022 uhonorowanych zostało 37 pracowników Wydziału Filologicznego:

Uroczystość zakończyła się wręczeniem prof. dr. hab. Mariuszowi Ziółkowskiemu powołania na katedrę imienną prof. Marii Janion. Profesor wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Daleko i blisko: Nowy Świat i jego mieszkańcy z perspektywy polskiej, XVI–XIX w.” O oprawę muzyczną uroczystości zadbał chór Zespołu Pieśni i Tańca Jantar.

Inaguracja Roku Akademickiego 2023/24 na Filologicznym - plakat

Inaguracja Roku Akademickiego 2023/24 na Filologicznym - zaproszenie

Galeria zdjęć z inauguracji Roku Akademickiego 2023/24

Data publikacji: poniedziałek, 11. Wrzesień 2023 - 08:16; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 25. Październik 2023 - 08:19; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka