Nagroda Prezydent Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla prof. Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk i dr Marty Turskiej

13 kwietnia, w ósmą rocznicę śmierci „pisarza z Wrzeszcza”, o książce WĘDRÓWKI Z GÜNTEREM GRASSEM. LITERACKA KARTOGRAFIA MIASTA (wersja anglojęzyczna WALKING WITH GÜNTER GRASS. A LITERARY MAPPING OF THE CITY) i znaczeniu twórczości noblisty rozmawiali w Instytucie Kultury Miejskiej prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk – literaturoznawczyni z Uniwersytetu Gdańskiego, prezeska Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Joanna Czudec, tłumaczka literatury niemieckiej, niemcoznawczyni, kierowniczka programowa w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Basil Kerski – menedżer kultury, eseista, politolog, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Spotkanie otworzyła Aleksandra Szymańska, dyrektor IKM. Rozmowę poprzedziło wręczenie Nagrody Prezydent Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla redaktorek książki i organizatorek Gdańskich Grassowań_2022 „w uznaniu za charyzmę i najwyższej klasy profesjonalizm w pracy nad kształtowaniem gdańskiej kultury”. Nagrody wręczyła Ewa Adamska, kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury w Urzędzie Miasta Gdańsk.

Książka jest pokłosiem projektu badawczo-animacyjnego zrealizowanego przez Pracownię Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza / Instytut Filologii Germańskiej UG i Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku z szeregiem partnerów pod kierownictwem Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk. Wydawcą publikacji jest Instytut Kaszubski w Gdańsku, a ukazała się ona dzięki wsparciu Uniwersytetu Gdańskiego (w tym International Border Studies Center IBSC UG), Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego / Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Zapis rozmowy dostępny jest pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=tAICwt09Zo0

Fotorelacja z wydarzenia (fot. Ola Baczewska i Eliza Szymańska)

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: wtorek, 18. Kwiecień 2023 - 12:00; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska Ostatnia zmiana: wtorek, 18. Kwiecień 2023 - 23:44; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska