Nagrody

Profesor Tomasz Swoboda nominowany do Nagrody Translatorskiej im. T. Boya-Żeleńskiego

Ostatnia modyfikacja: piątek, 28 Kwiecień, 2023 - 09:16

Dr hab. Tomasz Swoboda, prof. UG, z Instytutu Filologii Romańskiej na Wydziale Filologicznym UG, został nominowany do Nagrody za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego 2023 w kategorii przekład książki wydanej w latach 2021-22.

Prof. Tomasz Swoboda znalazł się w siódemce nominowanych do nagrody za najlepsze przekłady poszczególnych dzieł opublikowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Nominację otrzymał za przekład z języka francuskiego książki Sodoma i Gomora Marcela Prousta wydanej nakładem wydawnictwa Officyna w 2022 roku.

Nadanie Profesor Małgorzacie Książek-Czermińskiej tytułu Profesora Honorowego Uniwersytetu Gdańskiego

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 27 Marzec, 2023 - 18:47

Senat Uniwersytetu Gdańskiego na posiedzeniu w dniu 2 marca 2023 nadał prof. dr hab. Małgorzacie Książek-Czermińskiej tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Gdańskiego. Wniosek Rady Wydziału Filologicznego, który zreferowała dziekan Wydziału, dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof.

Podziękowanie Marszałka Województwa Pomorskiego dla studentów Wydziału Filologicznego, uczestników wolontariatu tłumaczeniowego

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 7 luty, 2023 - 09:14

Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk skierował podziękowanie do uczestników wolontariatu tłumaczeniowego. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku studenci Wydziału Filologicznego czynnie włączyli się w pomoc uchodźcom we współpracy z instytucjami samorządowymi. Stałą współpracę podjęto m.in. ze specjalnym punktem wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Żabim Kruku w Gdańsku.

Profesor Zbigniew Majchrowski nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia za "Kryptę Gustawa"

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 26 Wrzesień, 2022 - 16:43

Profesor Zbigniew Majchrowski z Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym został nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia za książkę Krypta Gustawa wydaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w 2021 roku. W tegorocznej 22. edycji Nagrody monografia Profesora Majchrowskiego nominowana została spośród 11 innych tytułów.

Dr hab. Hanna Makurat-Snuzik, prof. UG, laureatką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska

Ostatnia modyfikacja: piątek, 9 Wrzesień, 2022 - 08:24

Jedną z 59 laureatek drugiej edycji Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska została dr hab. Hanna Makurat-Snuzik, prof. UG z Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG. Celem projektu stypendialnego, który będzie realizowany od października do grudnia 2022 r., jest napisanie tomiku wierszy na temat Gdańska. Wszystkie utwory powstaną w dwóch językach – kaszubskim i polskim. Tytuł planowanego zbioru wierszy „Żurawie serenady” (kasz.