Wspomnienia i myśl Profesora Jerzego Limona. Dwa spotkania w Teatrze Szekspirowskim

Dwa spotkania poświęcone myśli, dorobkowi, dziedzictwu i wspomnieniom o Profesorze Jerzym Limonie odbyły się w piątek i sobotę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Oba pokazały skalę i ogrom twórczej myśli Profesora oraz Jego wpływu na ludzi.

Artystycznie oprawione spotkanie zatytułowane Bezradność filozofa. Jerzy Limon. Prospero w ramach cyklu  Rozmów o współczesności z Szekspirem w tle było zaczątkiem próby sprostania pragnieniu prof. Jerzego Limona, aby teatr był miejscem debat na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata - czytamy na stronie organizatora. Rozmowa na temat wizjonerskiego dzieła i twórczości Profesora odbyła się w piątek 23.04 2021 na scenie Teatru Szekspirowskiego.

O spojrzeniu Profesora na kulturę, jej problemy, a także o jego widzeniu współczesnego Szekspira i o zadaniach, które stoją przed kontynuatorami Jego dzieła rozmawiali: Łukasz Drewniak, krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka, prof. dr hab. Stanisław Rosiek z Wydziału Filologicznego UG, pisarz, założyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Anna Augustynowicz, reżyserka teatralna, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Prospero – jestem o tym głęboko przekonany – to postać literacka, która świetnie tłumaczy się, gdy zestawi się ją z fenomenem Jerzego Limona. I na odwrót – fenomen ten staje się zrozumiały dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego przez pryzmat Prospera. Prospero jest kluczem do Limona i do „bezradności filozofa”, ku której gnały go szalone intelektualne prądy oceaniczne, którym się przed wieloma laty powierzył – napisał na stronie Teatru Szekspirowskiego Piotr Augustyniak, kurator cyklu Bezradność filozofa, w tekście, który ukaże się wkrótce na łamach "Przeglądu Politycznego": --https://bit.ly/3sFfzhT--.
Transmisja na YouTube w piątek 23.04.2021 o godz. 19.00: https://www.youtube.com/watch?v=qvQw-FIfZ0g

Bezradność filozofa. Jerzy Limon. Prospero:

• Scenariusz i prowadzenie: Piotr Augustyniak
  • Reżyseria: Robert Florczak
  • Kreacja postaci i kostiumy: Alicja Gruca
  • Choreografia: Joanna Czajkowska
  • Aktorzy: Anna Kociarz, Krzysztof Gordon
  • Tancerze: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Róża Kołoda, Ewa Kliszewska, Jacek Krawczyk, Artur Grabarczyk, Krzysztof Baliński
  • Reżyseria wizji: Paweł Wyszomirski
  • Produkcja: Melania Szymerowska

W sobotę natomiast 24.04.2021 w Teatrze Szekspirowskim odbyło się międzynarodowe spotkanie zatytułowane "Człowiek teatru i literatury – dorobek Jerzego Limona we wspomnieniach artystów, reżyserów i akademików". Nagłe odejście Profesora Jerzego Limona, Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, twórcy i dyrektora artystycznego międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, mocno poruszyło środowisko ludzi teatru i nauki na całym świecie. Z oddolnej inicjatywy narodziła się potrzeba spotkania i rozmowy przyjaciół Profesora, będących jednocześnie wybitnymi przedstawicielami świata teatru i literatury. Podzielone na dwie części popołudnie wspomnień odbyło się za pośrednictwem transmisji na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i było okazją do zapoznania się z ogromnym dorobkiem artystycznym, literackim i ideowym Profesora.

Część pierwsza: „Jerzy Limon, człowiek Teatru”
moderacja: Nicoleta Cinpoeş
Uczestnicy: Alicja Bral – aktorka, dramaturżka, Teatr Pieśń Kozła, Grzegorz Bral – Dyrektor Teatru Pieśń Kozła, Javor Gardev – reżyser teatralny i filmowy, Phillip Parr – Dyrektor artystyczny grupy Parrabola, Luk Perceval – Dyrektor NTGent, Joanna Śnieżko-Misterek – Koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, Prezeska Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

Część druga: „Jerzy Limon – naukowiec/badacz”
moderacja: Marta Gibińska
Uczestnicy: Michael Dobson – Shakespeare Institute, Uniwersytet w Birmingham, Wielka Brytania, Pavel Drabek – University of Hull, Wielka Brytania, Jay Halio – Uniwersytet Delaware, Stany Zjednoczone, Peter Holland – Uniwersytet Notre Dame, Stany Zjednoczone, Marta Nowicka – Gdański Teatr Szekspirowski, Manfred Pfister – Freie Universität Berlin, Niemcy, George Szonyi – Uniwersytet Segedyński, Węgry, Dr hab. Tomasz Wiśniewski, prof. UG – Kierownik Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi, Instytut Anglistyki i Amerykanistyki, Uniwersytet Gdański.

Zapraszamy także do zapoznania się ze wspomnieniami Profesora Jerzego Limona, które napłynęły na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz Jego dwoma jakże znaczącymi tekstami:

Wspomnienia o Profesorze Jerzym Limonie:

oprac. Anna Malcer-Zakrzacka
Zdjęcia z FB Teatru Szekspirowkiego:
Zdjęcie w galerii

Data publikacji: piątek, 23. Kwiecień 2021 - 08:44; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 10. Sierpień 2021 - 13:15; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka