Wydarzenia
Noc Anglistów 2024
29 listopada 2024 r. w wielu ośrodkach naukowych w Polsce, w tym również na Uniwersytecie Gdańskim, odbyła się Noc Anglistów. Pośród wielu ciekawych propozycji wykładowczynie z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki - dr Joanna Tillack oraz z Zakładu Filologii Klasycznej - dr Ilona Chruściak, mgr Elżbieta Starek i dr Agnieszka Witczak zorganizowały warsztaty pt. Hic sunt... animals, czyli łaciński bestiariusz z angielskim w tle. Ich uczestnicy, czyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, w pierwszej części dowiedzieli się na podstawie Bestiariusza z Aberdeen kilku ciekawostek o sam bestiariuszu, o wybranych zwierzętach, które w nim zostały opisane, a w szczególności o zapożyczeniach łacińskich w języku angielskim dotyczących zwierząt np. dlaczego angielski wyraz dog ma przymiotnik canine albo horse ma przymiotnik equine. Po krótkiej prezentacji uczestnicy próbowali poszukać w łacińskich tekstach wyrazów występujących dzisiaj w języku angielskim oraz grali w przygotowane przez wykładowczynie gry - brainbox, memory.
Noc Anglistów 2024
Bałkany w kulturze Europy. Od starożytności po współczesność. Program konferencji
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Plakat konferencji Bałkany w kulturze Europy. Od starożytności po współczesność | 6.14 MB |
Pomorska Noc Naukowców
Za nami kolejna, druga, już edycja Pomorskiej Nocy Naukowców. W tym roku dr Ilona Chruściak, mgr Elżbieta Starek i dr Agnieszka Witczak z Zakładu Filologii Klasycznej przy współpracy z dr Joanną Tillack z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki czarowały odwiedzających na przygotowanych przez nie stoiskach z ciekawostkami ze świata antycznego, średniowiecznego i współczesnego. Wszyscy zaciekawieni bestiariuszami i zwierzętami na stoisku Hic sunt... animals, czyli łaciński bestiariusz z angielskim w tle mogli dowiedzieć się, dlaczego angielski wyraz dog ma przymiotnik canine albo horse ma przymiotnik equine. Po krótkiej prezentacji średniowiecznego Bestiariusza z Aberdeen wszyscy mogli zagrać w przygotowany przez nie brainbox, memory, a następnie na stoisku Ekwita i bursztynowa świta, czyli wyprawa ekwity rzymskiego po bursztyn mogli kontynuować dobrą zabawę przy autorskiej grze planszowej i mini escape room. A chętnych było wielu!
27 Piknik Naukowy
15 czerwca 2024 roku pod hasłem „Nie do wiary” na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się największa impreza plenerowa w Europie popularyzująca naukę – 27 Piknik Naukowy organizowany przez Centrum Nauki…
27 Piknik Naukowy w Warszawie
Jeśli chcesz poznać kilka ciekawostek ze świata starożytnego, a jesteś z Warszawy i okolic, czyli z Gdańska przyjdź 15 czerwca 2024 r. na Stadion Narodowy w Warszawie i poszukaj nas na stoisku NCBR…
Webinar metodyczny
Webinar metodyczny dla nauczycieli języka łacińskiego i kultury antycznej oraz pokrewnych nauk humanistycznych
W zakamarkach kościoła św. Jana. Tajemnice gotyckiej architektury, kaligrafii i łaciny | warsztaty
W zakamarkach kościoła św. Jana. Tajemnice gotyckiej architektury, kaligrafii i łaciny | warsztaty Termin: 06, 13, 20 kwietnia i 18 maja , godz. 9.00-10.30 Wstęp: 25 zł (cały cykl) | link do biletów…
Warsztaty z kaligrafii
W dniach 19-20 lutego 2024 r. w Zakładzie Filologii Klasycznej pod okiem kaligrafki i iluminatorki Pani Barbary Bodziony odbyły się warsztaty z kaligrafii „Piękna litera – gotyk”. Uczestnicy, czyli…
Wizyta Komisji Akredytacyjnej - zmiany w planie i sal
Zmiany w planie zajęć w dniach 11-12.12.2023 r. ROK I PONIEDZIAŁEK 11.12.2023 GODZINA PRZEDMIOT PROWADZĄCY SALA 8:00–9:30 9:45–11:15 11:30–13:…
Pomorska Noc Naukowców
Każdy z nas marzy, aby zostać milionerem! Ale czy to marzenie mieli również ludzie z wcześniejszych epok, np. starożytni Rzymianie, którzy m.in. zbudowali monumentalne Koloseum? Skoro liczebniki…
Webinar metodyczny dr Agnieszki Witczak i mgr Elżbiety Starek - zaproszenie
Szanowni Państwo! Z przyjemnością zapraszamy do udziału w webinarze metodycznym dla nauczycieli języka łacińskiego i kultury antycznej oraz pokrewnych nauk humanistycznych pt. Genially w pracy…
Warsztaty dr Carmela Serracino
W dniu 8 listopada 2022 roku (wtorek) Zakład Filologii Klasycznej gości dra Carmela Serracino z Uniwersytetu Maltańskiego (University of Malta, Msida), reprezentującego Instytut Studiów Klasycznych…
Webinar metodyczny dla nauczycieli języka łacińskiego i kultury antycznej oraz pokrewnych nauk…
Szanowni Państwo! Z przyjemnością zapraszamy do udziału w webinarze metodycznym dla nauczycieli języka łacińskiego i kultury antycznej oraz pokrewnych nauk humanistycznych. Spotkanie odbędzie się…
Colloquium Neolatinum VIII - konferencja naukowa
W dniach 8-9 czerwca b.r. odbędzie się w Gdańsku kolejna (ósma) konferencja z cyklu Colloquia Neolatina. Miejsca obrad: Centrum Ekumeniczne, Dwór II, Oliwa, ul. Polanki 124 - sesje…
Wizyta Prof. Michaela Sampsona
W dniach 27-28 kwietnia 2022 roku Zakład Filologii Klasycznej gości Prof. Michaela Sampsona. Pan Profesor przybył z Uniwersytetu Manitoba (University of Manitoba, Kanada) w ramach programu Erasmus…
Wizyta w Bibliotece Gdańskiej
W czwartek 7 kwietnia Studenci I roku złożyli wizytę w Bibliotece Gdańskiej. W tajniki funkcjonowania Biblioteki Gdańskiej wprowadziła nas, jak zawsze, dr Maria Michalska. Pani Doktor przybliżyła…