Wydarzenia
Noc Anglistów 2024
29 listopada 2024 r. w wielu ośrodkach naukowych w Polsce, w tym również na Uniwersytecie Gdańskim, odbyła się Noc Anglistów. Pośród wielu ciekawych propozycji wykładowczynie z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki - dr Joanna Tillack oraz z Zakładu Filologii Klasycznej - dr Ilona Chruściak, mgr Elżbieta Starek i dr Agnieszka Witczak zorganizowały warsztaty pt. Hic sunt... animals, czyli łaciński bestiariusz z angielskim w tle. Ich uczestnicy, czyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, w pierwszej części dowiedzieli się na podstawie Bestiariusza z Aberdeen kilku ciekawostek o sam bestiariuszu, o wybranych zwierzętach, które w nim zostały opisane, a w szczególności o zapożyczeniach łacińskich w języku angielskim dotyczących zwierząt np. dlaczego angielski wyraz dog ma przymiotnik canine albo horse ma przymiotnik equine. Po krótkiej prezentacji uczestnicy próbowali poszukać w łacińskich tekstach wyrazów występujących dzisiaj w języku angielskim oraz grali w przygotowane przez wykładowczynie gry - brainbox, memory.
Noc Anglistów 2024
Pomorska Noc Naukowców
Za nami kolejna, druga, już edycja Pomorskiej Nocy Naukowców. W tym roku dr Ilona Chruściak, mgr Elżbieta Starek i dr Agnieszka Witczak z Zakładu Filologii Klasycznej przy współpracy z dr Joanną Tillack z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki czarowały odwiedzających na przygotowanych przez nie stoiskach z ciekawostkami ze świata antycznego, średniowiecznego i współczesnego. Wszyscy zaciekawieni bestiariuszami i zwierzętami na stoisku Hic sunt... animals, czyli łaciński bestiariusz z angielskim w tle mogli dowiedzieć się, dlaczego angielski wyraz dog ma przymiotnik canine albo horse ma przymiotnik equine. Po krótkiej prezentacji średniowiecznego Bestiariusza z Aberdeen wszyscy mogli zagrać w przygotowany przez nie brainbox, memory, a następnie na stoisku Ekwita i bursztynowa świta, czyli wyprawa ekwity rzymskiego po bursztyn mogli kontynuować dobrą zabawę przy autorskiej grze planszowej i mini escape room. A chętnych było wielu!
Konferencja Bałkany w kulturze Europy. Od starożytności po współczesność.
Instytut Studiów Klasycznych i Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej:
Bałkany w kulturze Europy.
Od starożytności po współczesność.
EDYCJA II
Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, w Gdańsku i na platformie MS Teams, w dniach 12–13 grudnia 2024 roku
The Institute of Classical and Slavic Studies at the University of Gdańsk invites you to take part in an International Scientific Conference:
The Balkans in the culture of Europe.
From antiquity to the present day.
Second edition
The conference will be held in Gdańsk and online (MS teams) on December 12-13, 2024
zaproszenie ang
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
invitation letter | 426.93 KB |
formularz/registration form | 65.09 KB |
zaproszenie | 9.93 KB |
2024konferencija-balkan-pozivnica.odt | 426.54 KB |
Warsztaty z PAN Biblioteka Główna
W dniu 22 marca 2024 roku Studenci I roku Filologii klasycznej wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez PAN Bibliotekę Gdańską. W czasie tych zajęć, prowadzonych przez Panią Ewę Matczuk oraz dr Marię Michalską, nasi Studenci mieli okazję zapoznać się z bogatą kolekcją rękopisów, inkunabułów oraz starych druków będących w posiadaniu PAN BG. Spotkanie to stanowiło również doskonałą okazję do poznania nazewnictwa fachowego, z którym Studenci zetkną się w toku zajęć na wyższych rocznikach.
Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką
Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką” - wykłady naszych klasyczek dr Agnieszki Witczak i Elżbiety Starek
Nadbałtyckie Centrum Kultury kontynuuje swój cykl wykładów poświęconych historii oraz konserwacji zabytkowego kościoła św. Jana w Gdańsku. 30 stycznia 2024 r. o godzinie 18..00 wykład zatytułowany „Poeta do wynajęcia...? Profesorowie i uczniowie szkoły św. Jana na usługach swoich mecenasów” wygłoszą dr Agnieszka Witczak i mgr Elżbieta Starek z Zakładu Filologii Klasycznej UG.
Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów dziejów i kultury Gdańska.
Pomorska Noc Naukowców
W dniu 29 września 2023 roku odbyła się pierwsza Pomorska Noc Naukowców, w której wzięli udział naukowcy z trzech największych uczelni trójmiejskich zrzeszonych jako Uczelnie Ferencheita:…
Wyjazd naukowy do Muzeum Pergamońskiego
Szanowni Państwo, W dniach 11-13. 10. 2023 odbędzie się (bez względu na ilość chętnych) wyjazd naukowy do Muzeum Pergamońskiego (na Wyspę Muzeów) w Berlinie. Przewidywany koszt udziału to ok. 600…
Pomorska Noc Naukowców
Każdy z nas marzy, aby zostać milionerem! Ale czy to marzenie mieli również ludzie z wcześniejszych epok, np. starożytni Rzymianie, którzy m.in. zbudowali monumentalne Koloseum? Skoro liczebniki…
Konkurs literacki - uroczystość wręczenia nagród - zaproszenie
W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich Uczestników Konkursu literackiego na uroczystość wręczenia nagród w IV edycji Konkursu literackiego dla młodzieży licealnej. Uroczystość odbędzie się w…
WYNIKI KONKURSU - VI edycja Konkursu Literackiego dla młodzieży szkół licealnych z Trójmiasta 2022/…
Gdańsk, 27.04.2023 r. Protokół obrad Komisji Konkursowej Dnia, 27.04.2023 r. Komisja Konkursowa w składzie: 1. dr hab. Izabela Bogumił, prof. UG 2. dr Maciej Dajnowski 3. dr Maria Michalska…
KONKURS LITERACKI DLA MŁODZIEŻY SZKÓŁ LICEALNYCH Z TRÓJMIASTA Edycja IV – 2022/2023
Pracownicy Zakładu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w IV Edycji Konkursu Literackiego dla młodzieży licealnej, którego celem jest…
Prof. Евгения Чекарева - wykłady cz. 3
W piątek 13 stycznia 2023 r., w godzinach 11.30-13.00, swój ostatni wykład dla Studentów Zakładu Filologii Klasycznej wygłosiła Pani Prof. dr Евгения Чекарева z Uniwersytetu w Charkowie. Wykład ten…
Prof. Евгения Чекарева - wykłady cz. 2
W czwartek 12 stycznia 2023 roku, w godzinach 11.30-14.45, miało miejsce kolejne spotkanie naukowe z naszym Gościem z Charkowa. Tym razem Pani Prof. Евгения Чекарева zapoznała Studentów z historią…
Prof. Евгения Чекарева - wykłady cz. 1
W dniach 9-14 stycznia gościem Zakładu Filologii Klasycznej jest Prof. Евгения Чекарева z Uniwersytetu w Charkowie. We środę 11 stycznia w godz. 10.00-11.30 odbyło się pierwsze spotkanie z Panią…
Konferencja "Bałkany w kulturze Europy. Od starożytności po współczesność" - program
Program Instytut Studiów Klasycznych i Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej: Bałkany w kulturze Europy. Od…
Konferencja "Bałkany w kulturze Europy. Od starożytności po współczesność"
formularz zgłoszeniowy/application form Instytut Studiów Klasycznych i Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej:…