Koło Naukowe Sinologii UG
Koło Naukowe Sinologii
Koło Naukowe Sinologii w obecnej formie funkcjonuje od 2021 i zrzesza pasjonatów języka i kultury chińskiej. Jest to miejsce stosunkowo niewielkie i młode, jednak pełne ludzi z prawdziwym zamiłowaniem, gdzie studenci mogą zapoznać się z fascynującym obliczem Państwa Środka, a także dzielić się własnymi doświadczeniami. Organizujemy różne spotkania mające na celu poznanie się lepiej, zrozumienie różnic kulturowych, tworzenie środowiska sprzyjającego wymianie językowej. W roku akademickim 2022/2023:
- razem z międzywydziałowym kołem Politicus zorganizowaliśmy obchody Chińskiego Nowego Roku Tygrysa;
- na zaproszenie Centrum Języka i Kultury Chińskiej UMK wzięliśmy udział w spotkaniu z tajwańską pisarką Li Ang. Przy okazji swoje referaty wygłosiły nasze studentki: Alicja Kisiel (II rok sinologii), Kamila Wilczyńska (II rok sinologii) oraz Wiktoria Kociszewska (III rok studiów wschodnich);pod okiem Mistrza Qi spotykaliśmy się na zajęciach z taiji;
- zorganizowaliśmy andrzejkowe spotkanie ze studentami z Chin, mające na celu wymianę językową i kulturową;
- prowadziliśmy akcję promocyjną kierunku sinologia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie;
- prowadziliśmy warsztaty z wycinanek, kaligrafii, gry na erhu i mahjonga podczas dnia otwartego Wydziału Filologicznego;
Oprócz tego, od roku akademickiego 2022/2023 przy naszym Kole działają dwie sekcje otwarte dla wszystkich studentów, są to:
Celem tej sekcji koła naukowego jest zapoznanie studentów z chińskim językiem klasycznym w szerokim jego rozumieniu poprzez lekturę tekstów najważniejszych dzieł piśmiennictwa chińskiego. Od Dialogów konfucjańskich i Han Feizi poprzez piśmiennictwo historyczne (jak Shiji Sima Qiana) po poezję i literaturę.
Przewodnicząca sekcji: Marietta Laskowska (III rok sinologii)
Opiekun sekcji: dr Amelia Macioszek
Celem tej sekcji koła jest nauczenie chętnych studentów gry w mahjonga. Jest to tradycyjna gra chińskich filozofów, perfekcyjna dla treningu umysłu. Wcale też nie jest taka prosta, na jaką wygląda. Na szczęście nasi eksperci wyszkolą Was bez problemu; dzięki nim nawet oporny nowicjusz może stać się dobrym graczem! Priorytetem jest jednak po prostu dobra zabawa wszystkich uczestników oraz integracja osób zainteresowanych kulturą chińską.
Przewodnicząca sekcji: Kamila Wilczyńska (II rok sinologii)
Opiekun sekcji: mgr Bi Wei
Jesteśmy zawsze otwarci na nowe pomysły, na nowe doświadczenia. W planach mamy m.in. uruchomienie sekcji tłumaczeń literackich oraz organizowanie spotkań filmowych. Z chęcią nawiązujemy współpracę, dzielimy się naszymi pomysłami. Jesteśmy po prostu ludźmi, którzy kochają chińską kulturę i język i chcą się tym dzielić z innymi.
Zapraszamy do polubienia strony naszego Koła, gdzie znajdziecie wszystkie aktualne informacje: https://www.facebook.com/knssinologii