Koło Naukowe "Aoryst"
Studenckie Koło Sympatyków Dziedzictwa Słowiańskiego „Aoryst”
Koło zrzesza studentów zainteresowanych problemami szeroko rozumianego dziedzictwa słowiańskiego, w tym przede wszystkim językami dawnymi: praindoeuropejskim, prasłowiańskim, starocerkiewnosłowiańskim, staroruskim, staropolskim i in. Działalność Koła ma także sprzyjać pogłębianiu zainteresowań naukowych studentów oraz umożliwić realizację własnych celów badawczych.
Swoją działalność rozpoczęło w marcu 2018 roku. Koło prężnie działa i jest otwarte na nowych członków. Co robimy? Zapraszamy ciekawych badaczy z UG i innych ośrodków naukowych, oglądamy i komentujemy wykłady znanych naukowców rosyjskich, omawiamy książki związane z tematyką naszych badań, przygotowujemy wystawy, przedstawienia i… świetnie się bawimy!
Kontakt z Kołem można nawiązać, pisząc wiadomość na naszym Facebooku lub zgłaszając się do opiekuna koła dr hab. Tatiany Kananowicz (tatiana.kananowicz@ug.edu.pl), Przewodniczącej Koła Ilony Yakubovich (gre0104@gmail.com).
"Aoryst" - podsumowanie roku 2023/2024
Koło "Aoryst" aktywnie uczestniczyło we wszystkich wydarzeniach organizowanych na Wydziale i w Instytucie, ale do najważniejszych dokonań zaliczamy organizację wystawy "Świat Słowian. Zabytki" oraz przygotowanie spektaklu teatralnego "Żywa woda - Smocze łzy".
Wystawa "Świat Słowian. Zabytki"
Tę pierwszą odsłonę wystawy, która - jak mamy nadzieję - będzie miała charakter cykliczny, poświęciliśmy najwspanialszym zabytkom architektury poszczególnych krajów słowiańskich. Wybór zabytków nie był łatwy, gdyż każdy kraj ma wiele do pokazania. Dlatego skupiliśmy się na zabytkach, które – naszym zdaniem – są w stanie skrótowo przedstawić zarys historii kraju oraz jego często burzliwych dziejów. Ponadto chcieliśmy znaleźć takie perełki, które skupiają jak w soczewce duch kultury i mentalność narodu, który je stworzył. Próbowaliśmy opowiedzieć o nich możliwie najciekawiej, stroniąc od suchych faktów, które osoby dociekliwe zawsze mogą znaleźć w Wikipedii. Pragnęliśmy również pokazać piękno i rozmach słowiańskiego dziedzictwa kulturowego oraz zwrócić uwagę na to, że jako Słowianie mamy powody do dumy.
Spektakl teatralny "Żywa woda - Smocze łzy"
Przygotowywanie spektakli jest naszą specjalnością. Jest to szczególna forma doskonalenia języka poprzez zanurzenie się w tekście kultury i emocjonalne przeżywanie przekazywanych treści. Specyfiką tego spektaklu była próba - naszym zdaniem bardzo udana – połączenia już na etapie scenariusza wątków azjatyckich (chińskich) i słowiańskich. Tej syntezy dokonały utalentowane scenarzystki - studentki naszego Instytutu Łada Jakubionok oraz Katarzyna Wyrwa.
W pałacu Wielkiego Cesarza Chin dochodzi do straszliwej zbrodni. Jest to dopiero początek serii krwawych wydarzeń zaplanowanych przez przebiegłego demona Baigujing. Do walki ze złem stają Słowianie – Bażen i Żywa, wspierani przez słowiańskie duchy i tajemniczą strażniczkę rzeki Heilongjiang…
Reżyseria – Tatiana Kananowicz
Scenariusz – Łada Jakubionok, Katarzyna Wyrwa
Występują:
BAIGUJING – Katarzyna Bojko
NENLI - Ewelina Adamska
YAOGOU – Maja Grzelak
TIEN I – Ilona Yakubovich
BAILU – Dominika Madej
CESARZ – Karol Strzelecki
ŻYWA – Klaudia Markiewicz
BAŻEN – Jakub Adamczyk
KIKIMORA – Łada Jakubionok
Wsparcie techniczne - Agnieszka Dziewanna, Aleksandra Bojko, Aleksandra Tyrpa
Operator dźwięku – Gabriela Barnaś
Operator napisów – Katarzyna Wyrwa
Plakaty i zaproszenia – Aleksandra Klimkiewicz
Galeria zdjęć - spektakl
„Aoryst” - działalność w latach 2020-2023
Podsumowanie roku 2022/2023
1) Kontynuowaliśmy pracę nad kanałem „Aorystu” na YT pt. „Sensacje lat minionych”. W tym momencie mamy tam aż 16 filmów, które opowiadają o pierwszych państwach słowiańskich, wierzeniach, zwyczajach i kulturze Słowian. Zapraszamy do oglądania naszych filmów tutaj https://www.youtube.com/@aoryst5605
Wykaz filmów:
Aoryst
Słowianie w pigułce
Włosowa pogadanka
Niesamowici geniusze – Cyryl i Metody
Zapiski dawnych Słowian – gramoty brzozowe
Na skrzydłach folkloru
Jastre, czyli Wielkanoc na Kaszubach
Początki Państwa Polskiego
Instrumenty słowiańskie
Ruś Kijowska
Magia ziół
Wstęp do mitologii
Dziewanna
Historia pisma cz. 1
Wielkie Morawy
Polskie zwyczaje wigilijne
Masz do opowiedzenia jakąś ciekawą historię o Słowianach? A może chciałbyś zabłysnąć na naszym kanale w roli „gwiazdy” – prowadzącego? Możesz w każdej chwili dołączyć do projektu również w roli montażysty lub tłumacza. Skontaktuj się z opiekunem Koła dr Tatianą Kananowicz: tatiana.kananowicz@ug.edu.pl
2) Dzięki niesamowitym zdolnościom Wice Przewodniczącej Koła Ilony Yakubovich uruchomiliśmy profil „Aorystu” na TikToku, który jest poświęcony mitologii Słowian W tym momencie mamy 15 TikToków oraz 21,1 K obserwujących! Sprawdź tutaj https://www.tiktok.com/@_slavicculture_?_t=8feQUGek8xd&_r=1
Wykaz filmów:
Yrka – 1,9 mln wyświetleń
Leszy – 202 600 wyświetleń
Południce – 418 800 wyświetleń
Rusałki – 293 900 wyświetleń
Strzyga – 70 200 wyświetleń
Wij – 30 900 wyświetleń
Upiór (wampir) – 41 700 wyświetleń
Licho – 32 400 wyświetleń
Rod – 3 509 wyświetleń
Bożątko – 18 000 wyświetleń
Białobóg i Czarnobóg – 3 476 wyświetleń
Perun – 2 960 wyświetleń
Nocnica – 7 756 wyświetleń
Jaryło – 2 869 wyświetleń
Masz świetne pomysły i chciałbyś dołączyć do grupy? Skontaktuj się z opiekunem Koła dr Tatianą Kananowicz: tatiana.kananowicz@ug.edu.pl
3) I wreszcie rzecz najważniejsza! Cały drugi semestr poświęciliśmy na przygotowanie spektaklu „Dama Pikowa” na podstawie opowiadania Aleksandra Puszkina. Co sobota zbieraliśmy się na Sali Teatralnej im. Jerzego Limona na próbach, aby z okazji Dnia Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury zaprezentować wyniki naszej pracy społeczności akademickiej i gościom zewnętrznym. Nagrodzono nas owacjami na stojąco, dostaliśmy również zaproszenie do udziału w Przeglądzie Studenckich Aktywności Twórczych w
Teatrze Miniatura.
Zobacz, jak świetnie bawiliśmy się na próbach: https://fb.watch/n1g5vxFc3n/
Reżyseria – dr Tatiana Kananowicz
Scenariusz – Zuzanna Krzyżelewska
Tłumaczenie na język polski – Jakub Formela i Aleksandra Sarnowska
Obsada:
Detektyw śledczy – Mikołaj Idzik
Policjant – Maja Grzelak
Germann – Karol Strzelecki
Liza – Ilona Yakubovich
Hrabina – Anna Trubina
Przyjaciółka młodej hrabiny – Julia Derda
Tomska – Patrycja Katzur
Narumowa – Ewelina Adamska
Hrabia Saint Germain – Jakub Adamczyk
Tamara, przyjaciółka Lizy – Klaudia Markiewicz
Dama 1 – Julia Szczepańska
Dama 2 – Janina Borowa
Krupier – Jakub Tylicki
Gościnnie w roli dam – Roberta Kostadinova i Venera Nedialkova, studentki Erasmusa w Instytucie Rusycystyki i Studiów Wschodnich z Wielkotyrnowskiego Uniwersytetu im. Św. Cyryla i Metodego, Bułgaria
Choreografia – Wiktor Suchodolski, Dmitrij Suchodolski, uczniowie 1 LO im. Marii Curie-Skłodowskiej w Sopocie
Wsparcie techniczne:
Aleksandra Sarnowska
Karolina Giersz
Aleksandra Byzewska
Anna Majka
Operator dźwięku – Gabriela Barnaś
Operator oświetlenia i napisów – Jakub Formela
Plakaty i zaproszenia – Aleksandra Klimkiewicz
Zdjęcia – Anna Wojciechowska
Chciałbyś dołączyć do naszej trupy teatralnej w kolejnym roku akademickim? Skontaktuj się z opiekunem Koła dr Tatianą Kananowicz: tatiana.kananowicz@ug.edu.pl
Zdjęcia ze spektaklu:
4) Ostatnią niespodzianką, którą podsumowaliśmy nasz obfity rok akademicki, było przeprowadzenie wywiadu z naszą niesamowitą członkinią Kasią Wyrwą, która napisała bajkę „Krasny Gród Szczęścia i Bogactwa”, oraz przygotowanie nagrania bajki w wykonaniu naszego zdolnego Przewodniczącego Jakuba Adamczyka.
Wywiad: https://www.youtube.com/watch?v=hFGbjg5VMk4
Bajka: https://fb.watch/n1gyIYuyqZ/
Podsumowanie roku 2021/2022
Za nami kolejny intensywny rok akademicki. Powrót do stacjonarnego trybu pracy po 1,5 roku nauki zdalnej pozwolił nam na zrealizowane wielu ciekawych projektów. Oto co działo się w „Aoryście” w ciągu minionego roku.
Rusłan i Ludmiła
Spektakl „Rusłan i Ludmiła”, na motywach powieści Aleksandra Puszkina o tym samym tytule, to trzecia sztuka teatralna, przygotowana przez nasze Koło. Fabuła opowiada o historii tytułowego bogatyra Rusłana, który dzielnie pokonuje przeciwności losu, aby odnaleźć swoją ukochaną – Ludmiłę, porwaną w trakcie ich wesela.
Sztuka została wystawiona 2 czerwca 2022 r. w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona (budynek Neofilologii) dla około 200 osób, które zasiadły na widowni. Scenariusz został przygotowany w języku rosyjskim, jednak dla osób nieznających tego języka w trakcie spektaklu wyświetlane były polskie napisy.
Przygotowania do wystawienia spektaklu trwały kilka miesięcy. Członkowie Koła przygotowali scenariusz, jego tłumaczenie na język polski oraz rekwizyty, a sam spektakl poprzedziły próby.
W trakcie spektaklu powstała galeria zdjęć, które można oglądać na naszym Facebooku.
Slavica Iuvenum 2022
29 i 30 marca 2022 roku członkowie Koła wygłosili referaty podczas międzynarodowej konferencji młodych slawistów „Slavica Iuvenum 2022”, organizowanej przez Katedrę Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego (Republika Czeska). Tematy naszych referatów zostały wybrane na postawie zainteresowań badawczych prelegentów i stanowiły efekt przeprowadzonych na potrzeby prac dyplomowych badań z zakresu literaturoznawstwa bądź językoznawstwa.
Po zakończonej konferencji każdy z prelegentów przygotował artykuły na podstawie wygłoszonych referatów. Artykuły ukazały się w zbiorze pokonferencyjnym, który został wydany w formie elektronicznej i papierowej.
Więcej o konferencji, w tym tematy i autorów poszczególnych referatów, możecie przeczytać w dedykowanym jej poście na blogu.
Klimat dla nauki
W październiku 2021 roku na pikniku naukowym „Klimat dla Nauki”, organizowanym przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Koło „Aoryst” wystawiło stoisko „Magia Wschodu”. Stoisko cieszyło się niemałym zainteresowaniem. Odwiedzający mieli okazję pogimnastykować umysły mierząc się z zagadkami, poznać ludowe mądrości różnych kultur oraz odkryć swą przyszłość częstując się chińskim ciasteczkiem z wróżbą. Oprócz tego nasi goście mogli skosztować specjałów tradycyjnej kuchni ukraińskiej, oraz napić się herbaty z samowaru. Całość dopełniły pokazy filmów z serii „Sensacje lat minionych”.
Więcej o pikniku naukowym, w tym galeria zdjęć, w dedykowanym poście na blogu.
Rospolquiz
Rospolquiz był grą intelektualną na bazie rosyjskiego teleturnieju „Co? Gdzie? Kiedy?”. Uczestnicy gry (6-sobowe drużyny) odpowiadali na zadane przez prowadzącego pytania. Aby odpowiedzieć na nie poprawnie, wymagana była nie tylko wiedza, ale też (i przede wszystkim) umiejętności skojarzeniowe, abstrakcyjne myślenie i erudycja. W grze wzięliśmy udział po raz trzeci.
Organizatorem gry było Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu i Porozumienia. Z ośmiu zaplanowanych gier w serii odbyło się tylko pięć. Z powodu wybuchu wojny w Ukrainie gra została zawieszona. Do momentu zawieszenia rozgrywek nasza drużyna regularnie zajmowała miejsca na podium poszczególnych gier, kilkukrotnie je wygrywając.
Nauka języka starogreckiego
W trakcie ubiegłego roku akademickiego członkowie Koła kontynuowali rozpoczętą w 2020 roku naukę języka starogreckiego. Podobnie jak w latach ubiegłych, zajęcia prowadziła dr hab. Tatiana Krynicka, prof. UG. W tym roku, oprócz poznania kolejnych zawiłości starogreckiej gramatyki, mieliśmy przyjemność czytać i tłumaczyć prawdziwie starogreckie teksty, w tym bajki Ezopa czy Ewangelię św. Jana.
Kod kulturowy człowieka w dawnej Rusi
30 listopada 2021 roku wspólnie obejrzeliśmy i omówiliśmy 1. część wykładu prof. Ludmiły Czornej „Kod kulturowy człowieka w dawnej Rusi”. W czasie wykładu dokładnie prześledziliśmy, w jaki sposób cielesność człowieka wpływała na język, jak chrześcijańska idea duszy wpływała na kulturę średniowiecza i jak renesansowe pojmowanie rozumu zmieniło rosyjską kulturę w XVII i XVIII w.
Wykład jest dwuczęściowy. W zeszłym roku obejrzeliśmy i omówiliśmy 1. część wykładu, drugą zaś planujemy zająć się w najbliższym czasie.
Co dalej?
Weszliśmy już w kolejny rok akademicki. Odbyło się już pierwsze spotkanie Koła po wakacjach, jest już kilka interesujących pomysłów, które chcemy zrealizować w tym roku.
Przewodniczący Oskar Kaczmarek przywitał wszystkich i opowiedział o działalności naszego Koła i planach na przyszłość. Wspomniał również o naszych osiągnięciach oraz o przedstawieniu teatralnym "Rusłan i Ludmiła", które w czerwcu wystawili nasi wspaniali członkowie, i które zgromadziło pełną salę widzów.
Jednocześnie chcemy poinformować o zmianach w strukturze zarządu naszego Koła. Z funkcji przewodniczącego ustąpił Oskar Kaczmarek, który przez półtora roku dzielnie sprawował pieczę nad pracami i reprezentował nas zarówno na uczelni, jak i poza nią. Jednak Oskar nie rozstaje się z nami i będzie brał udział w kolejnych projektach i życiu "Aorystu".
Oskarze, z całego serca dziękujemy Ci za wszystko!
Z radością pragniemy również zawiadomić, że nasze Koło pozyskało nowych członków, których serdecznie witamy w naszym gronie!
Tegoroczny skład "Aorystu" wygląda następująco:
-Jakub Adamczyk (przewodniczący)
-Ilona Yakubovich (wiceprzewodniczący)
-Yana Chornaya (sekretarz)
-Anna Trubina (członek zarządu)
-Maja Grzelak
-Patrycja Katzur
-Klaudia Markiewicz
-Malwina Suknarowska
-Weronika Janta
-Anna Gzubicka
-Ewelina Adamska
-Gabriela Barnaś
-Julia Szczepańska
-Anna Przychodzień
-Pola Szalla
-Aleksandra Sarnowska
-Oskar Kaczmarek
-Konrad Abramczyk
-Jakub Tylicki
-Karol Strzelecki
-Mikołaj Idzik
Podsumowanie roku 2020-2021
Rok upłynął pod znakiem bajek i baśni rosyjskich. Na naszych spotkaniach wspólnie je oglądaliśmy, czytaliśmy, analizowaliśmy oraz dyskutowaliśmy na ich temat. Obejrzeliśmy także wykład profesora A. Użankowa pt. „Chrześcijańskie podstawy bajek rosyjskich”. Przygotowaliśmy także spektakl teatralny w oparciu o utwór Aleksandra Puszkina „Rusłan i Ludmiła”, który planujemy pokazać w tym roku. Oprócz tego, zapoczątkowaliśmy cykl artykułów o nazwie „Panteon bogów słowiańskich”, oraz rozpoczęliśmy naukę języka starogreckiego. Ponadto, koło reprezentowało Wydział Filologiczny UG w konkursie „Czerwona Róża”.
W poprzednich latach zajmowaliśmy się słowiańską kulturą oraz historią. Przygotowaliśmy i pokazaliśmy dwa przedstawienia teatralne: „Słowiański Kryminał”, które zostało w całości zrealizowane w języku starocerkiewnosłowiańskim, oraz „Jarmark w Soroczyńcach”, oparte na opowiadaniach Mikołaja Gogola. Braliśmy też udział w różnych konferencjach naukowych, m. in. w Bałtyckim Federalnym Uniwersytecie im. I. Kanta w Kaliningradzie, gdzie wygłosiliśmy referat pt. „Kanon hagiograficzny w powieści J. Wodołazkina »Laur«”.
Planujemy kontynuować cykl artykułów poświęconych słowiańskim bogom i wzbogacić go o serię podkastów publikowanych w serwisie YouTube. Do tego planujemy zorganizować wystawę im poświęconą. Mamy też nadzieję na to, że przedstawienie „Rusłan i Ludmiła” ujrzy światło dzienne.
Więcej informacji i zdjęć:
"Aoryst"
Zdjęcia ze spektaklu
Przedstawienie "Jarmark w Soroczyńcach"
NASZ NAJWIĘKSZY SUKCES – „JARMARK W SOROCZYŃCACH”
Jak wszyscy doskonale wiedzą, koło „Aoryst” od pewnego czasu zajmuje się nie tylko przypominaniem, że Słowiańszczyzna jest fajna i interesująca, ale i pokazywaniem tego na deskach teatru. W ubiegłym roku akademickim mieliśmy wielką przyjemność przygotować i przedstawić widzom przedstawienie oparte na opowiadaniach Mikołaja Gogola - “Jarmark w Soroczyńcach”. Zrobiliśmy to aż dwa razy: w ramach Festiwalu z okazji Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego i na zaproszenie Pana Dziekana z okazji Święta Wydziału Filologicznego.
Korzystając z pomocy Teatru Wybrzeże, studentów Koła, studentów spoza Koła, zawodowego tancerza, jednego (1) nagiego miecza i olbrzymiej ilości zapału tak aktorów, jak i prowadzącej Koła, pani dr Tatiany Kananowicz, udało nam się stworzyć coś, co – mamy nadzieję – zapadnie widzom w pamięć na długo. W czasie przedstawienia mówiliśmy po rosyjsku, ale jak zawsze zadbaliśmy o widzów, którzy nie znają rosyjskiego i przygotowaliśmy napisy w języku polskim.
Oczywiście, za zeszłorocznym przedstawieniem nie stoi tylko powyższe. To również wiele godzin prób, zmian scenariusza, konsultacji, dogadywania scenerii, doboru muzyki, tłumaczenia dialogów na język polski do napisów. I bardzo, bardzo dużo pracy. Czy ta praca nam się spodobała? Jak najbardziej, jeszcze jak! Dlatego też w tym roku też będziemy mieć dla Was małe teatralne co nieco. “Rusłan i Ludmiła” zaprowadzi was w niesamowity świat Puszkina. Chcecie wiedzieć więcej? Tak? No to czekamy na was! Przyjdźcie, zobaczcie sami. W maju, więc chwilkę musicie poczekać. Ale przyjdźcie!
Galeria
Konkurs "Czerwona Róża"
AORYST BĘDZIE REPREZENTOWAŁ WYDZIAŁ FILOLOGICZNY W KOLEJNYM ETAPIE KONKURSU „CZERWONA RÓŻA”
18 lutego 2020 r. odbyły się eliminacje wydziałowe do konkursu dla kół naukowych działających przy UG. Przewodnicząca koła – Karolina, wraz z Zastępcą Przewodniczącej – Janem przedstawili dotychczasową działalność Aorystu, poinformowali, czym zajmujemy się obecnie oraz uchylili rąbka tajemnicy co do planów na przyszłość. Niemalże na każdym kroku starali się zaznaczyć otwarty charakter naszej działalności, a także zwrócić uwagę na to, że Aoryst jest miejscem, w którym każdy może rozwijać swoje zainteresowania naukowe. Po prezentacji wszystkich kół oraz osób indywidualnych widzowie mieli możliwość oddania głosu na swojego faworyta. Z radością informujemy, iż Aoryst – Studenckie Koło Sympatyków Dziedzictwa Słowiańskiego został reprezentantem wydziału w Konkursie Czerwonej Róży w 2020 roku. Bardzo dziękujemy wszystkim pozostałym członkom koła, którzy zdecydowali się przyjść i wesprzeć Karolinę i Jana.
Semestr zimowy 2019-2020
Ubiegły semestr był dla koła naukowego Aoryst bardzo owocny. Na jednym z pierwszych naszych spotkań studenci mieli okazję zapoznać się z motywami, obecnymi w bajkach rosyjskich, które przybliżał prof. Użankow w wykładzie pt. "Chrześcijańskie podstawy bajek rosyjskich". Dzięki temu spotkaniu już wiemy, dlaczego maleńki kołobok uciekł od rodziców i został zjedzony przez chytrą lisicę, a także – dlaczego bohaterowie bajki „Teremok” zdołali odbudować swój domek i zamieszkać w nim razem. W bajkach dla dzieci skrywa się wiele motywów, których często nie dostrzegamy w pierwszym momencie, ale dzięki badaczom pokroju prof. Użankowa mieliśmy możliwość nie tylko dostrzec owe nawiązania do innych tekstów kultury, ale też je zrozumieć.
Chyba wszyscy pasjonaci kultury i dziedzictwa słowiańskiego zgodzą się z tym, że warsztaty transformacji to najciekawsze zajęcia, podczas których możemy zrozumieć zależności występujące w językach słowiańskich i odszukać „Zapomniane pokrewieństwo”. Właśnie 25 listopada uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się, skąd się wzięły jery i samogłoski nosowe, czym była palatalizacja. Nie zabrakło też interesujących wątków, takich jak pochodzenie wyrazów конец i начало. Po krótkim wstępie teoretycznym każdy miał okazję do tego, by sprawdzić swoje możliwości i samemu zrekonstruować wyrazy pochodzące z języka praindoeuropejskiego.
Co roku, z okazji Dni Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury koło naukowe Aoryst wystawia sztukę związaną z kulturą Słowian – w tym roku również Państwa nie zawiedziemy. Od grudnia trwają przygotowania do przedstawienia opartego na motywach utworu Puszkina pt. „Rusłan i Ludmiła”, w którym również zostaną umieszczone krótkie przerywniki związane z życiem wielkiego rosyjskiego wieszcza. Role zostały już podzielone między aktorów, teraz czeka nas ogrom pracy i przygotowań do wydarzenia, nie możecie tego przegapić!
Wystawa "Codzienność Słowian"
Oglądane na spotkaniach Koła audiowykłady prof. A. Zalizniaka zainspirowały nas do zorganizowania wystawy pt. „Codzienność Słowian: zapiski na korze brzozowej”. Chcieliśmy, aby jak najwięcej osób na naszym Wydziale poznało wyjątkowe zjawisko, jakim są GRAMOTY PISANE NA KORZE BRZOZOWEJ.
Gramoty brzozowe (gramoty na brzozowej korze) są zabytkami piśmiennictwa staroruskiego XI-XIV ww. W XV w. pisanie na korze zostało zastąpione pisaniem na papierze. Obszar, na którym są znajdywane, określają od północy – Nowogród Wielki, od zachodu – Psków, od południa – Mścisław, od wschodu – Niżny Nowogród. Obecnie znalezionych jest ponad 1100 gramot, głównie na terenie Nowogrodu Wielkiego (1114) oraz w innych miastach Rosji (Stara Rusa, Torżok, Smoleńsk i in.).
Opracowaliśmy 10 najciekawszych, naszym zdaniem, gramot – umieściliśmy je na planszach z opisem i tłumaczeniem na język polski. Korzystaliśmy z materiałów portalu gramoty.ru oraz audiowykładów prof. A. Zalizniaka.
Galeria
Przedstawienie
Na przedstawieniu – poza studentami i uczniami trójmiejskich szkół - byli obecni profesorowie wizytujący z Rosji, Czech, Bułgarii, usłyszeliśmy dużo ciepłych słów i otrzymaliśmy zaproszenie na konferencję w Kaliningradzie!