Egzamin dyplomowy (licencjacki) na etnofilologii kaszubskiej

Praca licencjacka i przebieg egzaminu

Ocena pracy dyplomowej i powołanie komisji egzaminacyjnej

  1. Na kierunku etnofilologia kaszubska prace dyplomowe pisane są po kaszubsku, z uwzględnieniem zdublowanych stron w dwóch językach (kaszubski i polski): strona tytułowa, spis treści, streszczenie pracy. Szczegółowe zasady składania prac dyplomowych znajdują się w Rozdziale 5 Regulaminu Studiów UG i na stronie internetowej Wydziału Filologicznego:

 http://fil.ug.edu.pl/studenci/zasady_skladania_prac_dyplomowych

  1. Promotor wskazuje dziekanowi recenzenta pracy dyplomowej. Promotor i recenzent składają w dziekanacie pisemne oceny pracy dyplomowej w terminie wyznaczonym przez dziekana. Recenzje dotyczą następujących aspektów pracy: zgodności jej treści z tematem określonym w tytule, układu pracy, struktury podziału treści, kolejności rozdziałów i kompletności tez. Recenzje zawierają także merytoryczną ocenę pracy wraz z oceną jej nowatorstwa (czy i w jakim zakresie praca stanowi nowe ujęcie problemu), a także prawidłowości doboru i wykorzystania źródeł oraz ocenę formalnej strony pracy, czyli poprawności językowej, opanowania techniki pisania pracy, spisu rzeczy i odsyłaczy. Student ma prawo zapoznać się z tymi ocenami przed egzaminem dyplomowym.
  2. Termin planowanego egzaminu dyplomowego ustala promotor, jednak ostateczna decyzja w sprawie terminu egzaminu należy do dziekana Wydziału. Student zostaje poinformowany o terminie egzaminu przez promotora pracy dyplomowej.
  3. W dniu egzaminu przewodniczący komisji egzaminacyjnej otrzymuje z dziekanatu lub sekretariatu instytutu wszystkie dokumenty niezbędne do przeprowadzenia egzaminu, tj. potwierdzenie rozliczenia wraz ze średnią ocen za studia (lub rozliczony indeks studenta) oraz dwie recenzje pracy dyplomowej, formularz protokołu z egzaminu, a także opinię opiekuna pracy dyplomowej sporządzoną na podstawie raportu antyplagiatowego.
  4. W skład komisji wchodzi dziekan lub osoba wyznaczona przez dziekana do pełnienia funkcji przewodniczącego oraz promotor i recenzent. Przynajmniej jeden z członków komisji egzaminu dyplomowego posiada tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego.

Przebieg egzaminu dyplomowego

Student zostaje zaproszony do pokoju egzaminacyjnego, gdzie po potwierdzeniu tożsamości studenta rozpoczyna się egzamin. Egzamin dyplomowy odbywa się w języku kaszubskim i polskim. Na początku student po kaszubsku przedstawia problematykę pracy, tezy i swoje wnioski. Ta część egzaminu nie powinna przekroczyć dziesięciu minut. Po prezentacji pracy dyplomowej student odpowiada na dwa pytania: pierwsze pytanie (związane z dyscypliną filologiczną, w zakresie której powstała praca) zadaje promotor, a drugie (związane z problematyką pracy dyplomowej) – recenzent. Na jedno z nich student odpowiada po polsku. W uzasadnionych przypadkach członkowie komisji mogą zadać studentowi pytania dodatkowe.  

Po stwierdzeniu przez komisję egzaminacyjną, że egzamin został zakończony, student opuszcza pokój egzaminacyjny, a komisja ustala ocenę z egzaminu. Ocenie podlega przedstawienie pracy oraz odpowiedź na postawione pytania. Każdy z członków komisji proponuje oceny. Ocena z egzaminu dyplomowego jest średnią ocen cząstkowych. Po ustaleniu oceny z egzaminu dyplomowego przewodniczący komisji oblicza ocenę, która będzie widniała w dyplomie studenta. Zasady obliczania oceny końcowej znajdują się w Regulaminie Studiów UG. Po zakończeniu egzaminu komisja ponownie zaprasza studenta do pokoju egzaminacyjnego. Przewodniczący komisji ogłasza wynik egzaminu i podaje ocenę końcową.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: niedziela, 7. Styczeń 2024 - 13:32; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka Ostatnia zmiana: niedziela, 7. Styczeń 2024 - 13:34; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka