Który czasownik jest poprawny: „plastrujemy ser” czy „plasterkujemy ser”?

Czasownik plastrować odnotowuje jedynie Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego w znaczeniu ‘okładać plastrami, płatami, maścią”. W takim kontekście słowo to występuje również w Narodowym Korpusie Języka Polskiego. Leksemu plasterkować nie znalazłam w żadnym dostępnym mi słowniku języka polskiego, a Narodowy Korpus Języka Polskiego odnotowuje jedynie dwa jego użycia (wpisy na forum): „lekarz kazał plasterkować” – o metodzie leczenia przepukliny pępkowej oraz „Dostajecie herbatnik – i chcecie go plasterkować ?”– w tym wypadku niestety nie wiem, co autor miał na myśli.

W Internecie znaleźć można oferty sprzedaży serów plastrowanych, jak i plasterkowanych, a także maszyn do plastrowania i plasterkowania serów oraz wędlin. Mogę zatem stwierdzić, że w mowie potocznej oraz w żargonie branży spożywczej oba te czasowniki funkcjonują również w znaczeniu: plastrować ‘dzielić na plastry’, plasterkować ‘dzielić na plasterki’.

Co ciekawe, w Internecie można znaleźć również przykłady użycia czasownika plastrować w znaczeniu ‘tynkować ściany’. Jest to oczywiście zapożyczenie z języka angielskiego, w którym plaster znaczy ‘tynk’.

Elżbieta Benkowska

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 15. Czerwiec 2016 - 00:16; osoba wprowadzająca: Katarzyna Kręglewska-Powązka Ostatnia zmiana: środa, 15. Czerwiec 2016 - 00:16; osoba wprowadzająca: Katarzyna Kręglewska-Powązka