Czy przymiotnik od nazwy „Rawa Ruska to rawsko-ruski”?

Rawa Ruska jest miastem znajdującym się na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie żółkiewskim nad rzeką Ratą.
W przypadku przymiotnika od nazwy Rawa Ruska mamy do czynienia z derywacją od struktury rzeczownikowo-przymiotnikowej. W podręczniku Kultura języka polskiego. Fleksja słowotwórstwo, składnia Hanna Jadacka podaje, że przymiotniki od struktur rzeczownikowo-przymiotnikowych w przypadku, gdy druga część formy jest elementem różnicującym tożsame nazwy rzeczownikowe (np.  Grodzisk MazowieckiGrodzisk Wielkopolski, Rawa RuskaRawa Mazowiecka), tworzymy od obu członów, zachowując ich kolejność. Takie przymiotniki zapisujemy z łącznikiem. Zatem przymiotnik rawsko-ruski od nazwy miejscowości Rawa Ruska jest jak najbardziej poprawny.
Poprawny jest również przymiotnik utworzony od członu głównego tej nazwy, tj. rawski, ale tak samo brzmi przymiotnik od nazwy Rawa Mazowiecka, toteż stosując go, należy zadbać o jednoznaczność kontekstu.

Agnieszka Felczak

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 27. Maj 2015 - 13:42; osoba wprowadzająca: Katarzyna Kręglewska-Powązka Ostatnia zmiana: środa, 27. Maj 2015 - 13:42; osoba wprowadzająca: Katarzyna Kręglewska-Powązka