Które wyrażenie jest poprawne: „wieść prym” czy „wieść prymat”?
Wyraz prymat oznacza ‘przewodzenie w czymś, pierwszeństwo, naczelne miejsce’. Jak podaje Wielki słownik poprawnej polszczyzny pod redakcją Andrzeja Markowskiego, rzeczownik ten może występować m.in. w następujących połączeniach: prymat czegoś, kogoś – przed czymś, kimś, np. prymat prezydenta nad wiceprezydentem; prymat czegoś, kogoś – nad czymś, kimś, np. Uznawać prymat uczuć nad rozumem; prymat czegoś, kogoś – w czymś, np. Prymat firmy Olimp w produkcji aparatów cyfrowych.
Mały słownik wyrazów kłopotliwych pod redakcją Mirosława Bańki informuje, że słowo prym też miało dawniej takie znaczenie. Dziś jest ono używane tylko w związkach frazeologicznych wieść prym i dzierżyć prym ‘mieć przewagę w jakiejś dziedzinie’. Słownik języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego notuje także, ale jako przestarzałe, związki trzymać prym i mieć prym.
Połączenie wieść prym, notowane w słownikach języka polskiego i w słownikach poprawnej polszczyzny, jest więc na pewno poprawne. Ale niepoprawne nie jest też połączenie wieść prymat, zawierające rzeczownik synonimiczny w stosunku do rzeczownika prym.
Patrycja Kotlewska