Czy możemy powiedzieć, że ktoś jest „wytykany palcem”?

W mowie potocznej często spotykamy się z wyrażeniem, że ktoś jest wytykany palcami, jednak sformułowanie, które pada w pytaniu, jest raczej mniej popularne.
Z podobną sytuacją mamy do czynienia, gdy zajrzymy do słowników. Żadne z najnowszych wydawnictw nie notuje tego wyrażenia. W Słowniku języka polskiego opracowanym przez Elżbietę Sobol czytamy: wytykać kogoś (palcami) to ‘szydząc pokazywać kogoś publicznie, wskazywać z pogardą’. Najnowszy Wielki słownik frazeologiczny PWN z przysłowiami (oprac. A. Kłosińska, E. Sobol i A. Stankiewicz) podaje, że pokazywać, wytykać kogoś palcami to ‘mówić publicznie o czyimś postępku, zachowaniu itp.’.
Forma wytykany palcem pojawiła się jednak w Słowniku frazeologicznym języka polskiego Stanisława Skorupki wydanym w 1968 roku. Możemy tam przeczytać, że zarówno wytykać palcem, jak i wytykać palcami są poprawne i oznaczają ‘uważać kogo za zniesławionego; zniesławiać kogo’.
A zatem możemy powiedzieć, że ktoś jest wytykany palcem, ale jest to już forma anachroniczna.

Anna Tomeczkowska

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 5. luty 2010 - 00:00; osoba wprowadzająca: Importer Importowicz Ostatnia zmiana: środa, 26. luty 2014 - 12:47; osoba wprowadzająca: Importer Importowicz