Historia i rewitalizacja kultury kaszubskiej - współpraca Instytutu Filologii Germańskiej z Uniwersytetem w Moguncji
Instytut Filologii Germańskiej (Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza) realizuje wspólnie z Instytutem Nauk o Teatrze, Filmie i Empirycznych Badań nad Kulturą Uniwersytetu w Moguncji (Johannes Gutenberg Universität in Mainz) projekt „Historia i rewitalizacja kultury kaszubskiej”. Projekt typu „nauczanie przez badanie” („forschendes Lernen”) koordynuje ze strony UG dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk. W ramach projektu studenci antropologii kultury/etnografii Uniwersytetu w Mainz realizują własne projekty badawcze. Uczestniczą w nim także studenci filologii germańskiej (Kamila Gryguś, Martyna Łącka i Beata Knuth), etnologii kaszubskiej z UG (Gracjan Fopke) oraz przebywający na praktyce na UG student slawistyki Uniwersytetu w Lipsku – Philipp D. Mierzwa.
W dniu 10 maja grupa przebywała w IFG i brała udział m.in. w warsztatach "Günter Grass a kaszubskość", które prowadziła dr Borzyszkowska. Goście z Moguncji spotkali się z prof. Piotrem Stepnowskim, Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, prof. Mirosławem Ossowskim, dyrektorem IFG oraz prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim, kierownikiem zakładu Antropologii Społecznej (WNS) i prezesem Instytutu Kaszubskiego.
Projekt przewidziany jest na 2 lata i obejmuje cykl zajęć o różnym charakterze: seminaria, objazd naukowy i badania terenowe na Kaszubach (5.-12.5.2018), warsztaty, wykłady, zajęcia metodologiczne oraz ćwiczenia. W wyniku dwuletniego projektu ma powstać wystawa oraz publikacja. W ramach projektu dr Borzyszkowska przebywać będzie w semestrze zimowym 2018/19 jako visiting profesor na Uniwersytecie w Moguncji. Więcej o projekcie http://www.narracjepogranicza.eu/?p=1934
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
prezentacja_projektu_historia_i_rewitalizacja_kultury_kaszubskiej.pdf | 1.72 MB |