Wykład prof. Stefana Chwina na Uniwersytecie Trzech Pokoleń w Berlinie

Profesor Stefan Chwin z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego wykładem zatytułowanym Bezsilność i nadzieja w dzisiejszej Europie. 25 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie zainaugurował rok akademicki Uniwersytetu Trzech Pokoleń w Berlinie (na Uniwersytecie Humboldta). Wykład został wygłoszony 9 września 2016.

Polski Uniwersytet Trzech Pokoleń w Berlinie powstał z inicjatywy berlińskiego Stowarzyszenia Policultura e.V., reprezentowanego przez Bogusława Flecka. Do realizacji projektu dołączyła polska Fundacja Pokolenia Pokoleniom, która stała się równoprawnym współorganizatorem przedsięwzięcia – reprezentowana przez
Hannę Jakob i Barbarę Czechmeszyńską-Skowron.

Partnerami polskiego Uniwersytetu Trzech Pokoleń są: Uniwersytet Humboldtów reprezentowany przez prof. dr Alfrun Kliems oraz wiodący Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum (UAM Poznań, Viadrina Frankfurt/Oder) reprezentowany przez prof. UAM, dr hab. Brigittę Helbig-Mischewski. Uniwersytet Trzech Pokoleń rozpoczął swoją działalność 18 października 2014 roku na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie i tam też raz w miesiącu odbywają się wykłady.18 października 2014 wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Magdalena Środa, rok akademicki 2015 /2016 zainaugurował prof. Ireneusz Krzemiński, a rok 2016 /2017 otworzył wykład profesora prof. dr. hab. Stefana Chwina z Uniwersytetu Gdańskiego.

Projekt realizowany jest pod patronatem Polskiej Ambasady w Berlinie oraz Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Bogdana Borusewicza.

Na stronie Uniwersytetu Trzech Pokoleń czytamy:

„Pomysł utworzenia UTP jest odpowiedzią na toczącą się aktualnie dyskusję o polskiej emigracji w Niemczech określaną jako niewidzialna emigracja. Ma służyć między innymi temu, aby polski język zaistniał w przestrzeni publicznej Berlina. UTP jest świadectwem aktywnego wkładu społeczności o polskich korzeniach w kulturalne i intelektualne życie stolicy Niemiec.

Projekt nasz łączy strategię Unii Europejskiej w zakresie Polityki Solidarności Międzypokoleniowej ze znaną i sprawdzoną formułą Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Stąd koncepcja poszerzenia grona tradycyjnych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i stworzenie Uniwersytetu Trzech Pokoleń”.

Głównym celem projektu jest przybliżenie poprzez spotkania z osobami wybitnymi, kształtującymi opinię publiczną realiów współczesnej Polski słuchaczom niemającym regularnego kontaktu z Polska, kilkudziesięciotysięcznej Polonii, ale również mieszkańcom Berlina zainteresowanym sprawami polskimi.

Data publikacji: poniedziałek, 12. Wrzesień 2016 - 11:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 12. Wrzesień 2016 - 16:45; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka