Wspaniałe osiągnięcie pomorskich laureatów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w Warszawie!

Od kilku lat do udziału w zmaganiach w Okręgowej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego zgłasza się około stu uczniów z liceów naszego województwa. Do zawodów centralnych dociera zwykle około piętnastu najlepszych, by zmierzyć się z miłośnikami polszczyzny z całej Polski. Nigdy nasi uczniowie nie wracali bez znaczących osiągnięć. Zawsze  był choć jeden z nich laureatem, a pozostali finalistami. Ten tytuł oprócz satysfakcji, daje uczniowi 100% z języka polskiego na świadectwie maturalnym.  W tym roku, 2016 (czterdziesta szósta OLiJP), było podobnie, ale ten najwyższy stopień doskonałości w zakresie umiejętności oraz wiedzy o literaturze polskiej i języku osiągnęło aż pięcioro uczestników. W całej Polsce tytuł laureata przyznano trzydziestu pięciu uczniom.
         Na ogromny sukces pomorskich laureatów złożyła się ich indywidualna wytężona praca, a także bezcenna pomoc szkolnych polonistów. Do najlepszych w kraju należą uczennice Pani magister Joanny Sadowskiej z III Liceum w Gdyni i uczeń Pana magistra Dariusza Grzenkowskiego z Gdańskiego Liceum Autonomicznego: Zofia Mikońska, Aleksandra Uzarska, Klaudia Rucińska, Alicja Smaruj i Marek Szczabel. Pozostali uczestnicy zakwalifikowani do etapu centralnego przez Komisję Okręgową przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymali tytuł finalisty.
     Taki sukces jest uwieńczeniem trudu wielu osób -  uczniów, rodziców, nauczycieli i jurorów Komisji Okręgowej przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

W imieniu Komisji:
  • prof. UG dr hab. Feliks Tomaszewski – Przewodniczący Komisji Okręgowej przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
  • mgr Teresa Kantelecka – sekretarz Komisji Okręgowej przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego

Data publikacji: poniedziałek, 18. Kwiecień 2016 - 10:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 18. Kwiecień 2016 - 10:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka