Stanowisko Rady Wydziału Filologicznego dotyczące wycofania się MNiSW z dotowania książek i czasopism naukowych

Gdańsk, 3.12.2015

Prezes Rady Ministrów RP
Beata Szydło
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Jarosław Gowin
Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
prof. dr hab. Bernard Lammek

Stanowisko Rady Wydziału Filologicznego

W związku z decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wycofaniu się z dotowania książek i czasopism naukowych Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, a wraz z nią gdańskie środowisko humanistyczne, pragnie poprzeć stanowisko Polskiej Izby Książki oraz Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, jednocześnie apelując o zmiany w systemie finansowania publikacji naukowych. Prosi również najwyższe władze Uniwersytetu Gdańskiego o udzielenie wsparcia naszym staraniom.
Jesteśmy przekonani, że zlikwidowanie systemu bezpośredniego finansowania książek spowoduje stagnację na rynku wydawniczym, przyczyni się do spadku jakości nauczania, ograniczy tłumaczenia tekstów autorów zagranicznych, a w konsekwencji – utrudni popularyzację wiedzy, spowolni przepływ idei oraz zmarginalizuje dokonania wielu środowisk akademickich. Ostatecznie nie tylko obniży rangę i znaczenie szeroko pojętej humanistyki, ale i całej nauki polskiej. Zniweczy ponadto wysiłki tych, którzy przez ostatnie dwadzieścia lat budowali markę rodzimej książki naukowej.
Apelujemy o przywrócenie systemu opartego na trzech filarach: dotacji pochodzących z grantów badawczych, dotacji przeznaczonych na statutową działalność jednostek naukowych oraz dotacji ministerialnych, przyznawanych w otwartych konkursach. System ten działa w wielu krajach europejskich, przynosząc znakomite rezultaty. My również wierzymy w jego skuteczność.

Przewodniczący Rady Wydziału Filologicznego
Uniwersytetu Gdańskiego

prof. UG. dr hab. Andrzej Ceynowa

Data publikacji: środa, 9. Grudzień 2015 - 15:04; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 7. Styczeń 2016 - 13:35; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka