Czy zamiast wyrażenia „po święceniach kapłańskich” można używać wyrażenia „po wyświęceniach kapłańskich”?
Zgodnie z definicją Uniwersalnego słownika języka polskiego z 2003 roku pod redakcją Stanisława Dubisza rzeczownik święcenia, używany zawsze w liczbie mnogiej, nazywa ‘w niektórych Kościołach chrześcijańskich obrzęd nadawania przez biskupa uprawnień kapłańskich klerykom, diakonom, a biskupich – prezbiterom’.
W żadnym ze znanych słowników nie występuje jednak rzeczownik wyświęcenia (używany w liczbie mnogiej). Wszystkie słowniki języka polskiego notują natomiast czasownik wyświęcić, który według Uniwersalnego słownika języka polskiego znaczy ‘udzielić święceń kapłańskich’ i stosowany jest m.in. w połączeniu wyświęcić kogoś na księdza. Derywatem rzeczownikowym utworzonym od tego czasownika jest wyraz wyświęcenie. Można go użyć np. w konstrukcji po wyświęceniu (kogoś) na kapłana.
Wyrażenie po wyświęceniach kapłańskich powstało najprawdopodobniej w wyniku kontaminacji (skrzyżowania) dwu poprawnych synonimicznych wyrażeń: po święceniach kapłańskich i po wyświęceniu na kapłana. Jest to jednak – jak większość efektów kontaminacji – wyrażenie błędne.
Natalia Naumiuk