ORDER POLONIA RESTITUTA
Dla absolwentów dawnego Wydziału Humanistycznego UG
31 sierpnia 2012 r., w dniu Święta Wolności i Solidarności, w 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom opozycji demokratycznej. Wśród odznaczonych za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”, jak głosi oficjalne uzasadnienie, znaleźli się m.in. członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów, które powstało 2 września 1980 r. Gdańsku .
Prezydent powiedział, że w tym dniu wspominamy i dziękujemy osobom, które odegrały różną, ale ważną i piękną rolę w tym niezwykłym procesie, którego symbolem jest data 31 sierpnia: „Uczestniczyliśmy w czymś absolutnie niezwykłym, w niezwykłej drodze, która prowadziła nas z czasów paskudnych do wielkiego sukcesu odzyskania wolności […] Z punktu widzenia trudnej historii Polski, całego naszego regionu, mamy prawo, ale i obowiązek mówić, że mieliśmy nieprawdopodobne szczęście. Ale szczęście sprzyja odważnym, tym, którzy chcą po nie sięgać, którzy się nie boją, wykazują odwagę, mądrość w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej chwili”.
Premier Donald Tusk, uczestniczący w piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, wspominał podpisanie Porozumień Sierpniowych: „To ma bardzo osobisty wymiar dla mnie, bo dziś na tej sali widzę osoby, o których Polska i świat tak niewiele wiedzą, o tym ile zdrowia, uczuć, ile swojego szczęścia poświęcili, i to wtedy, gdy było naprawdę najtrudniej, kiedy bezinteresowność była ich najwyraźniejszym znakiem rozpoznawczym. […] Trzeba było być radykalnie bezinteresownym, żeby pod koniec lat 70. w Gdańsku ganiać się po stołówce studenckiej z esbekami i rozrzucać ulotki [...]. Trzeba było mieć dużo odwagi i bezinteresowności, żeby pod koniec lat siedemdziesiątych chodzić po Gdańsku w późny zimowy wieczór i namawiać ludzi by przyszli pod bramę stoczni”.
W czasie tej uroczystości, w której wzięli udział m.in. Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce zostały odznaczone 42 osoby. Wśród nich znalazło się dziesięć osób będących absolwentami dawnej Humany, czyli Wydziału Humanistycznego.
Oto lista osób odznaczonych przez Prezydenta RP:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali uhonorowani:
Leszek Biernacki, filologia polska
Barbara Hejcz, pedagogika
Paweł Huelle, filologia polska
Marek Sadowski, filologia polska
Jarosław Słoma, historia
Andrzej Zarębski, filologia polska
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski:
Jacek Jancelewicz, historia
Andrzej Kasperek, filologia polska (obecnie Filologiczne Studia Doktoranckie UG)
Alina Sadowska, pedagogika
Złotym Krzyżem Zasługi:
Małgorzata Sobecka-Kotlarz, pedagogika.

%author%: Zdjęcie z archiwum Leszka Biernackiego.